The Norwegian Gaming Foundation-Authority

Fondacioni Norvegjez i Lojërave-Autoriteti është një bashkim i Autoritetit të Lojërave, i krijuar në janar 2001, dhe Autoriteti i Fondacionit filloi në janar 2005.

Këto dy organe qeveritare u kombinuan së bashku dhe tani rregullojnë dhe licencojnë të gjithë industrinë e lojërave të fatit në vend. Kjo përfshin kazinotë me bazë tokësore dhe në internet, libra sportive, llotarinë dhe institucione të tjera të lojërave të fatit brenda Norvegjisë.

Ajo funksionon sipas tre parimeve udhëzuese:

  • Sigurimi që të gjitha skemat e lojërave të funksionojnë nën kontroll të kënaqshëm publik
  • Parandalimi i pasojave negative të lojërave
  • Shpërndarja e fitimeve nga lojërat në kauza të mira
The Norwegian Gaming Foundation-Authority
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kazinotë në internet të licencuara nga Autoriteti Norvegjez i Lojërave

Ashtu si shumë vende në Evropë, norvegjezët duan të luajnë kumar; megjithatë, qytetarët e saj i nënshtrohen disa prej rregullave më të rrepta të licencimit në internet në Evropë, nëse jo në botë. Kjo dëshmohet nga fakti se nuk ka kazino me bazë tokësore në vend.

E tillë është rreptësia e rregulloreve të lojërave të fatit në internet, saqë bankat norvegjeze dhe ofruesit e pagesave nuk lejohen zyrtarisht të përpunojnë pagesat për lojërat e fatit në internet.

Vetëm dy kompani operojnë nën licencën e Autoritetit të Fondacionit Norvegjez të Lojërave; këto janë Norsk Rikstoto dhe Norsk Tipping. Kjo do të thotë se ata kanë të drejta ekskluzive për çdo aktivitet të lojërave të fatit në internet brenda vendit, duke përfshirë kazinotë në internet. Norsk Rikstoto merret kryesisht me garat me kuaj. Në të njëjtën kohë, Norsk Tipping merret me llotarinë, lojërat me letra gërvishtëse, pokerin, bastet sportive dhe lojërat e kazinosë në internet.

Norvegjezët janë në gjendje të përdorin kazinotë online të operuara në vendet e huaja. Kjo është diçka që është bërë gjithnjë e më popullore, me raportet që tregojnë se deri në 50% e parave të gjeneruara nga norvegjezët që luajnë kazino online shkojnë për operatorët në vendet e huaja.

Po ndodhin ndryshime me marrjen e masave të shpejta nga qeveria si rezultat i pandemisë së Coronavirus, e cila shkaktoi një rritje të lojërave të fatit në internet, përfshirë kazinotë online, mbi 60%. Si rezultat, akti i ri i lojërave të fatit u miratua në fund të vitit 2021.

Rreth Autoritetit të Fondacionit të Lojërave Norvegjeze

Kufizimet rreth licencave të lëshuara nga Autoriteti i Fondacionit Norvegjez të Lojërave janë disa nga më të rreptat në industri.

Autoriteti mban një kontroll të rreptë mbi kazinotë në internet dhe aktualisht, vetëm organizatat që promovojnë në mënyrë aktive qëllime humanitare ose shoqërore kanë të drejtë për licencë. Prandaj, aktualisht, vetëm Norsk Tipping dhe Norsk Rikstoto shtetërore janë të licencuara për të ofruar çdo aktivitet të lojërave të fatit në internet brenda vendit.

Kazinotë online nga vendet e huaja janë ende të disponueshme për norvegjezët për të luajtur, dhe ato të rregulluara nga autoritete të respektuara si kompanitë me bazë në Maltë dhe Ishujt Kanal janë zgjedhje të njohura.

Duhet të theksohet gjithashtu se Norvegjia nuk është pjesë e Bashkimit Evropian dhe për këtë arsye nuk është e detyruar nga asnjë prej legjislacionit që prek kazinotë online me bazë në pjesën tjetër të Evropës.

Sa i përket të ardhmes, ndryshimet e paraqitura nga akti i ri i lojërave të fatit i prezantuar në 2021 mund të kenë ndikim në lojërat e fatit dhe ka pasur presion nga brenda vendit për një qasje më liberale nga qeveria norvegjeze ndaj kazinove online dhe industrisë së lojërave të fatit në përgjithësi.

Çfarë efekti ka kjo te Autoriteti-Fondacioni i Lojërave Norvegjeze dhe nëse ai zgjeron licencimin e kazinove në internet përtej operacioneve të tij shtetërore, mbetet për t'u parë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

Ligjet e lojërave të fatit në internet në Norvegji
2020-09-24

Ligjet e lojërave të fatit në internet në Norvegji

Kumari ka qenë një formë e zakonshme argëtimi në mbarë globin. Popullariteti i tij ka qenë një shkak për shqetësim në mesin e shumë qeverive dhe organeve rregullatore. Me praninë e internetit, shumë të rritur po shijojnë komoditetin e kazinove online. Megjithatë, ligjshmëria e lojërave të fatit në internet varet nga direktivat kombëtare ose shtetërore.