Slovak Ministry of Finance

Ministria Sllovake e Financave (SMF) është divizioni qeveritar përgjegjës për rregullimin e lojërave të fatit në internet, lëshimin e licencave dhe zbatimin e pajtueshmërisë për librat sportiv dixhital dhe faqet e internetit të kazinove në internet.

Meqenëse Sllovakia nuk është një vend i njohur për lojërat e fatit në internet, ajo nuk ka një kërkesë të madhe për licenca. Megjithatë, disa kazino online me reputacion kanë marrë një licencë në rajon. Kazinotë e licencuara duhet të ndjekin rregullore të rrepta në vend.

Ministria e financave është gjithashtu përgjegjëse për zbatimin, duke siguruar që bastorët e vendit të mbrohen nga kazinotë me reputacion. Si rezultat, Ministria siguron që të gjitha kazinotë e licencuara t'u përmbahen rregulloreve të vendit të lojërave të fatit, të funksionojnë me integritet dhe të ruajnë transparencën.

Slovak Ministry of Finance
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kazinotë në internet të licencuara nga SMF

Kazinoja DOXX Bet dhe libri sportiv fillimisht filluan të funksionojnë në vitin 1994. Një pjesë thelbësore e infrastrukturës së lojërave të fatit të Sllovakisë, librari zhvilloi qindra pika bastesh në të gjithë vendin. Duke hyrë në lojërat e fatit në internet në vitin 2007, kazino u ofroi qytetarëve sllovakë baste të drejtpërdrejta, poker dhe baste sportive në kazino përpara se të mbyllej në 2017.

Tipsport Sllovakia vazhdon operacionet duke bashkëpunuar me markat premium dhe duke ofruar përmbajtje dixhitale interaktive dhe unike. Kompania është një kazino e licencuar që fokusohet në rritje dhe zgjerim.

Kazinotë online të licencuara duhet të ndjekin protokolle të rrepta sigurie. Edhe kazinotë ndërkombëtare që aplikojnë për licencim duhet të plotësojnë dispozitat e licencës. Këto përfshijnë standarde të larta për sigurinë e lojtarëve, drejtësinë e lojës dhe parandalimin e varësisë ndaj lojërave të fatit.

Ministria Sllovake e Financave punon me zell për të garantuar sigurinë e lojtarëve. Njihet si një nga vendet më të sigurta për të luajtur kumar në Evropë.

Çdo kazino që plotëson rregulloret e Ministrisë së Financave të Sllovakisë për sigurinë dhe tarifat mund të kualifikohet për licencim. Edhe pse jo shumë operatorë aplikojnë për licencë, ata që bëjnë dhe miratohen, ofrojnë shërbime që plotësojnë një standard të lartë etik. Është ky besim në sistem që ngjall interesin për lojërat e fatit tek lojtarët sllovakë të cilët frekuentojnë institucionet jashtë linje dhe ato online.

Rreth Licencës së Ministrisë së Financave të Sllovakisë

Që nga viti 2005, ligji i lojërave të fatit ka rregulluar lojërat në internet në Sllovaki. Lojërat dixhitale lejohen dhe rregullohen nga nenet 29 dhe 9 të ligjit. Ministria e Financave e vendit kërkon funksionimin e kazinove në internet për të mbajtur serverët e kompanive në Sllovaki. Operatorët e licencuar duhet gjithashtu t'i paguajnë shtetit 27 për qind të diferencës midis fitimeve dhe basteve të pranuara.

Në vitin 2018, Këshilli Kombëtar miratoi një akt të ri bastesh, i cili lejon operatorët ndërkombëtarë të kazinove të ofrojnë lojëra të fatit për qytetarët e tyre. Ishte e para për vendin, i cili pranoi projektligjin e aktit të ri të lojërave të fatit nga Ministria e Financave e rajonit.

Ligji i ri lejon qeverinë të vazhdojë monopolin e saj në internet mbi bingo dhe llotaritë. Megjithatë, u pa fundi i rrugës për menaxherin e lotarisë shtetërore, Tipos. Organizata mori mbrojtje kreditore në vitin 2011 nga një gjykatë rrethi. Kishte vite që humbiste biznesin ndaj konkurrencës në internet.

Tipos u përball gjithashtu me një vendim prej 66 milionë eurosh për shkelje të markës tregtare, i cili u dha nga Gjykata e Lartë e vendit. Ishte gjithashtu në vitin 2011 që Ministria Sllovake e Financave tërhoqi propozimin për të bllokuar të gjitha faqet e lojërave të fatit që nuk kishin një licencë sllovake nga frika se mos shkelnin ligjet e BE-së.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi