Poland Gaming Authority

Polonia është një nga vendet e shumta evropiane që zbaton rregulla shumë kufizuese në lidhje me kazinotë online. Autoriteti i Lojërave të Polonisë është organi rregullator i ngarkuar me zbatimin e ligjeve të lojërave të fatit në vend dhe lëshimin e licencave për bizneset që kualifikohen. Aktualisht, vetëm një pjesë e vogël e institucioneve të basteve sportive janë të licencuara nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë pa asnjë opsion të kazinosë në internet që ka bërë uljen. Polonia bllokon rregullisht ISP-të e kazinove online me bazë të huaj dhe i pengon bankat të përpunojnë transaksione për këto faqe. Kazinotë online të regjistruara në vende të tjera të Bashkimit Evropian mund të aplikojnë kundër përfshirjes në listën e zezë nga rregullatori polak sipas ligjeve të BE-së, megjithatë, pretendime të tilla janë të ngadalta në procesim dhe jo gjithmonë japin rezultate pozitive.

Poland Gaming Authority
Flag

No matches found, please try:

al Country FlagCheckmark

1xBet

al Country FlagCheckmark
Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Shfaq më pakShfaq më shumë
Merr bonusin
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Kazino me rul të lartë
 • Luajtur në shumë vende
 • Zgjedhja më e mirë e basteve

Kazino 1xBet u themelua në vitin 2007 dhe në dy vitet e fundit arriti të fitojë epërsinë e tregut vendas.

100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Shumëllojshmëri e madhe lojërash
 • Shpërblime bujare
 • Mbështetje e mirë e klientit

Betwinner është një kazino që u krijua në 2018 në Rusi. Në momentin që kazinoja doli në treg ishte një sukses i menjëhershëm. Market Holdings Limited është kompania që menaxhon shërbimet e kazinosë dhe licenca Curacao lejon lojtarët nga vendet evropiane të hyjnë në Betwinner.

Deri në 600 dollarë
Shfaq më pakShfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive
Shfaq më pak
Shfaq më shumë
 • Gama e gjerë e pagesave
 • 12000+ lojëra elektronike
 • Në dispozicion bastet sportive

22Bet është një kazino që lejon baste sportive dhe lojëra të fatit në internet pa pasur nevojë të regjistroheni. Kazinoja u themelua në vitin 2018, jo shumë kohë më parë, por gjithsesi ka arritur të veçohet nga kazinotë e tjera dhe kjo është arsyeja kryesore e suksesit të saj të madh.

Kazinotë në internet të licencuara nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë

Kazinotë në internet të licencuara nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë

Deri më sot, nuk ka asnjë kazino online që i është dhënë licencë nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë. Kjo është për shkak të ligjeve kufizuese të vendosura mbi lojërat e fatit nga qeveria polake, me rregullatorin që përdor shumë fuqi në dispozicion për të parandaluar që kazinotë në internet të funksionojnë brenda vendit. Aktualisht, vetëm disa biznese të basteve sportive janë të licencuara ligjërisht për të operuar nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë, gjë që i lë lojtarët në vend me opsione minimale. Është tipike që kazinotë online me bazë të huaja të bllokohen nga ofruesit e internetit në Poloni, me transaksione që parandalohen gjithashtu nga bankat polake; duke e bërë të vështirë luajtjen e lojërave të fatit në internet për klientët polakë.

Me përdorimin e VPN-ve dhe disa kazinove evropiane në internet që kanë bërë thirrje për t'u bllokuar nga Polonia duke ofruar shërbime për klientët në rajon, lojtarët polakë ende kërkojnë rregullisht mundësi për lojërat e fatit në internet. Edhe pse është sugjeruar dhe mund të ndodhë ende, nuk dihet se ka asnjë veprim përmbarimor që kryhet rregullisht kundër lojtarëve individualë në Poloni që hyjnë në kazinotë ndërkombëtare në internet; me veprime rregullatore që synojnë kryesisht drejtpërsëdrejti vetë bizneset. Si i tillë, shumë banorë polakë vazhdojnë të luajnë kumar në internet me frikë minimale nga pasojat.

Kazinotë në internet të licencuara nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë
Rreth Licencës së Autoritetit të Lojërave të Polonisë

Rreth Licencës së Autoritetit të Lojërave të Polonisë

Siç është diskutuar më parë, kazinotë në internet aktualisht nuk janë në gjendje të marrin një licencë nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë. Ligjet që lidhen me lojërat e fatit janë të ashpra dhe kazinotë në internet përballen me bllokimin e autoriteteve me bankat që refuzojnë rregullisht të përpunojnë gjithashtu transaksionet. Pavarësisht kufizimeve të rënda, disa kazino online me bazë në vende të tjera evropiane ofrojnë shërbime për banorët polakë dhe madje ofrojnë faqet e tyre të internetit në opsionet e gjuhës polake. Mund të jetë më e vështirë, por lojtarët në Poloni kënaqen duke luajtur kumar në internet larg numrit të vogël të institucioneve të basteve sportive që janë të licencuara ligjërisht; me mjete minimale të zbatimit kundër lojtarëve individualë duke inkurajuar më tej përdorimin e bizneseve jashtë shtetit për të luajtur lojëra fati.

Kumar i sigurt në internet në Poloni

Ndërsa një licencë e kazinosë në internet nuk është ende e disponueshme nga Autoriteti i Lojërave të Polonisë, Bashkimi Evropian ka ligje që u mundësojnë bizneseve të bëjnë pretendime kundër përfshirjes në listën e zezë nga organi rregullator në Poloni. BE-ja ushtron gjithashtu presion ndaj Polonisë për të bërë ndryshime në rregulloret e saj të lojërave të fatit në mënyrë që ajo të jetë në përputhje me ligjet e BE-së. Pavarësisht kufizimeve, lojtarët polakë mund të qëndrojnë të sigurt gjatë lojërave të fatit në internet duke kontrolluar nëse kazinotë online që përdorin janë të licencuara nga vende të tjera evropiane si Malta ose MB. Licenca të tilla tregojnë se një kazino funksionon në mënyrë të drejtë dhe ka protokolle sigurie që mbrojnë klientët dhe të dhënat e tyre. Shqyrtimet e përdoruesve mund të jenë gjithashtu një mënyrë efektive për të vendosur besueshmërinë e një kazinoje në internet.

Rreth Licencës së Autoritetit të Lojërave të Polonisë