Komisioni Belg i Lojërave (Kansspelcommissie)

Kansspel Commissie, ose Komisioni Belg i Lojërave (BGC), është komisioni zyrtar i lojërave të fatit dhe rregullatori i sektorit të lojërave të fatit në Belgjikë. Ndërsa shumë forma të lojërave të fatit janë të ligjshme në Belgjikë, kazinotë në internet duhet të kenë tashmë një biznes me bazë tokësore për të ofruar shërbimet e tyre në internet. BGC ofron mbikëqyrje për këto aktivitete dhe lëshon licenca të kazinove në internet për operatorët dixhitalë brenda kufijve të saj. Shikoni se si BGC rregullon operacionet dhe lojtarët për të mbrojtur komunitetin e lojërave nga aktivitetet e pavlera të kumarit, si të aplikoni dhe të merrni një licencë përmes tyre, dhe shumë më tepër.

Komisioni Belg i Lojërave (Kansspelcommissie)
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Çfarë është Komisioni Belg i Lojërave (BGC)?

BGC u krijua me Aktin e Kumarit të vitit 1999 dhe njihet si një nga organet rregullatore më të rrepta në Evropë. Megjithëse detyra kryesore e BGC është të sigurojë kanalizimin e lojërave të fatit legal, me qëllimin kryesor të mbrojtjes së lojtarëve në rajonin belg, ata në fakt fokusohen në katër fusha kyçe për të siguruar rregullimin në të gjithë bordin:

Mbron lojtarët:

BGC ka marrë masa mbrojtëse për të mbrojtur lojtarët nga rreziqet e mundshme të lojërave të fatit si varësia dhe humbjet e mëdha financiare. Shembuj të këtyre masave mbrojtëse përfshijnë ndalimin e shpërblimeve, vendosjen e një kufiri për lojën dhe rregullimin e rreptë të reklamave të lojërave të fatit.

Këshilloni qeverinë dhe parlamentin:

BGC gjithashtu ofron këshilla për Qeverinë dhe Parlamentin për të gjitha çështjet që lidhen me lojërat e fatit dhe mbrojtjen e lojtarëve.

Lëshon licenca:

Ata japin nëntë lloje të licencave të nevojshme për funksionimin e lojërat e fatit dhe basteve dhe sigurojnë menaxhim proaktiv.

Kryeni inspektime dhe sanksione:

BGC ka një funksion monitorues në lidhje me respektimin e dispozitave të Ligjit për lojërat e fatit. Përveç kësaj, ata kanë fuqinë për të vendosur sanksione të tilla si paralajmërime, pezullim, heqje licence dhe gjoba administrative.

Për më tepër, BGC i kryen detyrat e veta rregullatore në mënyrë të pavarur dhe kryesohet nga një magjistrat. Presidenti formon BGC-në së bashku me gjashtë përfaqësues ministrorë nga sektorët e Drejtësisë, Financave, Ekonomisë, Shëndetit Publik, Çështjeve të Brendshme dhe Lotarisë Kombëtare.

Kazinotë e njohura në internet të licencuara nga Komisioni Kansspel

Operatorëve të kazinove në internet u kërkohet të kenë një licencë për të ofruar shërbime të ligjshme për qytetarët belgë. Procesi për të marrë një licencë të kazinosë në internet është i ngadalshëm dhe aplikantët duhet t'u përmbahen kërkesave të rrepta për miratim. Për t'u siguruar që licencat u jepen vetëm aplikantëve që janë në gjendje të demonstrojnë gjendjen financiare dhe integritetin për të ruajtur reputacionin ndërkombëtar të Belgjikës si qendër e lojërave të fatit në internet, aplikantët do t'i nënshtrohen një vlerësimi të plotë. Në rastin e diçkaje që nuk korrespondon me kërkesat, BGC do të sigurojë një listë kontrolli të përmirësimeve të nevojshme. Përveç kësaj, të gjithë aplikantët e kazinove në internet duhet të kenë tashmë një biznes me bazë tokësore të pranishëm në Belgjikë për të ofruar ligjërisht shërbimet e tyre në internet.

Aktualisht janë tetë kazinotë online të licencuara nga BGC, duke përfshirë Unibet - një sajt i besuar i lojërave të fatit i themeluar në 1997 me idenë e vetme në mendje për të ndihmuar lojtarët të bëjnë baste më të informuara.

Aplikimi për një Licencë të Kumarit të Kansspel Commissie

Të kesh një licencë për lojërat e fatit BGC do të thotë që ju lejohet t'i ofroni shërbimet tuaja banorëve të Belgjikës deri në 15 vjet. Edhe pse procesi i aplikimit është i ngadalshëm dhe i rreptë, ai siguron që lojtarët të mbrohen dhe se themelimi i tyre është ligjërisht funksional. Janë nëntë licenca të ndryshme që BGC mund t'ju japë - secila licencë kërkon që ju të plotësoni një formular të ndryshëm dhe të shfaqni dokumente të ndryshme. Këto formularë dhe kërkesa për secilën nga nëntë licencat mund të gjenden në detaje në faqen e internetit të BGC-së. Përveç kësaj, ka pesë masa kufizuese që BGC kërkon nga ju të merrni për t'u siguruar që licencat u jepen vetëm aplikantëve që duan të ruajnë reputacionin ndërkombëtar të Belgjikës si një qendër lojërash fati në internet:

Vendbanimi në Belgjikë:

Operatorët që duan të ofrojnë shërbimet e tyre për Kumarxhinjtë e Belgjikës duhet të jenë banorë të Belgjikës, Bashkimit Evropian ose Zonës Ekonomike Evropiane. Në rast se kompania është e huaj, ajo duhet të emërojë një drejtor vendas, funksionimi i të cilit është në Belgjikë - të merret me autoritetet në vend dhe të ketë fuqinë për të lidhur kontrata në emër të saj.

Marrja e një llogarie bankare belge:

Banka me një nga bankat në Belgjikë ku operatori do të duhet të depozitojë paratë e lojtarëve është i domosdoshëm.

Tarifa: Duhet të ofrojë dëshmi të stabilitetit financiar duke garantuar t'i paguajë BGC-së një tarifë prej 250,000 €.

Deklaratat mujore:

Këto duhet të japin detaje në lidhje me të ardhurat nga ndryshimi i lojërave si dhe tarifat e duhura duke përdorur dokumentacionin e dhënë.

Pajtueshmëria me parimet në lidhje me mbrojtjen e lojtarëve: Ky është një prioritet për BGC. Përveç kësaj, pajtueshmëria në lidhje me përmbajtjen e materialit promovues të përdorur dhe vendndodhjet ku ato shfaqen është e domosdoshme.

Të mirat dhe të këqijat e aplikimit për një licencë belge të lojërave të fatit

Duke qenë në gjendje të identifikoni avantazhet dhe disavantazhet e licencave të ndryshme të lojërave të fatit, ju mund të peshoni opsionet e mundësive të ndryshme në Belgjikë për të gjetur një licencë që ju përshtatet më së miri.

Të mirat

 • Besuar që nga viti 1999
 • Ofron 9 licenca të ndryshme të lojërave të fatit
 • I jep përparësi shëndetit mendor dhe mirëqenies financiare të lojtarëve

Të këqijat

 • Procesi i ngadaltë i miratimit të aplikimit
 • Kërkesa të rrepta për miratimin e licencës
 • 11% tatim bruto mbi të ardhurat e fondeve të lojërave të fatit të marra nga klientët në kazinotë online
 • Kufiri i lojës 200 €

Ligjet e Brendshme dhe Kufizimet e vendosura nga Komisioni Belg i Lojërave

Shumë herë tregu ndërkombëtar i kazinove online të palicencuar për popullatën belge. Në fakt, këto platforma të paligjshme të kazinove në internet përpiqen të arrijnë lojtarët e fatit në të gjithë Evropën pa marrë licencimin e duhur. Mungesa e rregullores është një arsye që kazinotë ilegale në internet janë përgjithësisht të suksesshme në depërtimin në tregjet e lojërave të fatit dixhital në Evropë pa licencë. Megjithatë, rregullatorët belgë nuk po kursejnë asnjë shpenzim për futjen në listën e zezë të kazinove të palicencuara. Këtu janë disa ligje dhe kufizime të brendshme të përcaktuara nga BGC:

 1. Çdo operator që ofron shërbime në rajon pa licencë rrezikon të goditet me një gjobë të rëndë deri në 100,000 €. Operatorët duhet të kenë një kazino të licencuar me bazë tokësore për t'u kualifikuar për një licencë të kazinosë në internet.
 2. Vetëm ato kazino me bazë tokësore mund të operojnë edhe në internet. Ndërsa disa operacione të kazinove me bazë tokësore janë partnerë me bizneset ekzistuese në internet. Rregulloret kërkojnë që serveri që pret kazinotë në internet duhet të ketë një vendndodhje me bazë në Belgjikë.
 3. Rregulloret e BGC kufizojnë kazinotë ndërkombëtare pa prani belge që të funksionojnë legalisht.
 4. Kumarxhinjtë janë gjithashtu përgjegjës për të siguruar që kazinoja në internet është e licencuar. Lojtarët që frekuentojnë kazinotë online të palicencuara rrezikojnë të gjobiten me 25,000 €.
 5. Rregulloret e Belgjikës për lojërat e fatit në internet janë strikte si për operatorët ashtu edhe për lojtarët për të siguruar integritetin e sistemit. Mungesa e njohurive për peizazhin e lojërave të fatit nuk është një justifikim për të anashkaluar gjobat që lidhen me lojërat e paligjshme të fatit.
 6. Operatorët e kazinove në internet duhet të ofrojnë dëshmi të stabilitetit financiar duke garantuar t'i paguajnë Komisionit një tarifë të barabartë me 250,000 €.
 7. Të gjitha kazinotë e licencuara që operojnë në ueb duhet gjithashtu të paguajnë një taksë të të ardhurave bruto prej 11% për fondet e lojërave të fatit të marra nga klientët. Kërkesa të tjera për licencimin për kazinotë në internet përfshijnë funksionimin me integritet, tarifat transparente dhe parandalimin e varësisë nga kumari.
About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

A është e ligjshme kumari në Belgjikë?

Po. Kumari në tokë është konsideruar si argëtim i ligjshëm në Belgjikë që nga viti 1999, ndërsa kumari në internet është i ligjshëm që nga viti 2011.

Si mund të marr një licencë për lojërat e fatit në Belgjikë?

Për të marrë një licencë për lojërat e fatit në Belgjikë, mund të aplikoni në mënyrë elektronike përmes BGC-së përmes faqes së tyre të internetit. Çdo lloj licence ka një formular aplikimi të ndryshëm, prandaj sigurohuni që të plotësoni atë të saktë.

A mund të luani kumar online në Belgjikë?

Po. Ka shumë site të besueshme dhe legale të lojërave të fatit në Belgjikë. Ne rekomandojmë përdorimin e Wolfy Casino ose Unibet.

A i takson Belgjika fitimet në lojërat e fatit?

Fitimet nga çdo lojë fati janë të përjashtuara nga taksat në Belgjikë. Megjithatë, ekziston një taksë e lojërave ose bixhozit që kërkohet të paguhet nga lojtarët. Për këtë janë përjashtuar një sërë lojërash, por jo të gjitha. Për shembull, nuk ka taksë për lojërat e fatit për lojtarët belgë të lotarisë, por ata duhet të paguajnë një taksë për fitimet e tyre në një kazino online. Taksa e lojërave të fatit në Belgjikë është vendosur në 11%. Megjithatë, lojtarët nuk duhet t'i paguajnë vetë këto taksa dhe as të paraqesin një raport tatimor në qeveri. Në vend të kësaj, kazinotë belge online e zbresin këtë normë tatimore në burim.

A ka kazino në Belgjikë?

Po. Ka shumë opsione të bazuara në tokë dhe në internet për lojtarët e kazinove në Belgjikë.

Sa vjeç duhet të jeni për të luajtur bixhoz në Belgjikë?

Ligji belg kërkon që të jeni 21 vjeç për të luajtur bixhoz.