Greek Gaming Commission

Që nga viti 2012, Komisioni Grek i Lojërave të fatit (Hellenic Gaming Commission - HGC) ka kontroll mbi rregullimin e lojërave të fatit online në Greqi. Kumari në internet është marrë shumë seriozisht në Greqi, në ndryshim nga shumë nga fqinjët evropianë të vendit, gjë që ka rezultuar në një sërë legjislacioni që është debatuar gjatë dekadës së fundit dhe kazinove të licencuara më parë u thuhet se duhet ta çojnë biznesin e tyre diku tjetër. Nga e butë në të rreptë në një periudhë të shkurtër, qeveria greke tani ka monopolin e lojërave të fatit online në vend; duke lënë shumë banorë që ta çojnë biznesin e tyre në vende të huaja.

Greek Gaming Commission
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kazinotë në internet të licencuara nga Komisioni Hellenic Gaming (HGC)

Fillimisht, licencat e përkohshme u lëshuan nga HGC për mbi 20 kazino online. Këto kazino ishin plotësisht të licencuara për të operuar nga brenda Greqisë dhe për të pranuar ligjërisht lojtarë nga brenda vendit. Pavarësisht kësaj lehtësie fillestare në lëshimin e licencave, megjithatë, qeveria përfundimisht kërkoi që kompanitë të largoheshin nga Greqia, gjë që la vetëm kazinonë OPAP në pronësi të qeverisë me një monopol virtual mbi tregun. Kazinoja në internet e drejtuar nga shteti është e kufizuar në lojërat dhe shërbimet që ofron, që do të thotë se shumë banorë grekë ende regjistrohen në kazinotë jashtë shtetit që pranojnë ende lojtarë nga vendi dhe bëjnë përpjekje rutinore për të tërhequr më shumë.

Ndërsa kazinotë me bazë jashtë shtetit nuk mund të marrin më licencë për të operuar në Greqi, lojtarët e territorit nuk janë të kufizuar ligjërisht për të luajtur në to. Kufizimet ligjore kanë për qëllim vetë kompanitë, në krahasim me çdo lojtar që luan kumar në kazinotë e palicencuara në internet. Për shkak të kësaj butësie në drejtim të zbatimit të rregullave ndaj lojtarëve individualë, shumë kazino online që operojnë nga territoret ndërkombëtare synojnë veten drejt tregut grek. Një targetim i tillë bëhet duke i vënë shërbimet në dispozicion në gjuhën greke dhe duke ofruar bonuse dhe shpërblime me klientët grekë në mendje. Greqia përdor euron, që do të thotë se lojtarët kanë probleme minimale me normat e konvertimit kur luajnë kumar në internet për shkak të shumë vendeve dhe kazinove të tyre të licencuara në internet që pranojnë këtë monedhë.

Rreth licencës greke të lojërave të fatit në internet

Siç u diskutua më lart, megjithë lëshimin e mbi 20 licencave për kazinotë online në 2011 - këto janë revokuar që atëherë me biznese të urdhëruara të pushojnë së funksionuari brenda vendit. Si e tillë, kazinoja shtetërore OPAP mbetet e vetmja kazino online e licencuar në Greqi. Opsioni më i sigurt për lojtarët grekë do të mbeten gjithmonë kazinotë e licencuara në Greqi, me vetëm operatorin në pronësi publike të disponueshme për momentin. Duke përdorur kazinonë OPAP, lojtarët grekë mund të sigurohen se nuk do të hasin në asnjë problem ligjor tani ose në të ardhmen dhe se lojërat që ata po luajnë zhvillohen në mënyrë të drejtë me të dhënat e tyre personale që mbahen të sigurta. Situata mund të ndryshojë, me Bashkimin Evropian që kundërshton ndryshimin e rregullave të Greqisë, i cili automatikisht i dha qeverisë një monopol efektiv mbi tregun.

Si lojtarët grekë mund të qëndrojnë të sigurt

Nëse nuk vjen një kohë e tillë që BE-ja të nxitë një ndryshim të qasjes nga qeveria greke, ka ende mënyra që lojtarët grekë të vazhdojnë të vendosin në mënyrë të sigurt baste dhe të luajnë lojëra të tjera me kazinotë konkurruese. Kontrollimi i licencave të lëshuara nga autoritete të tjera me reputacion, si Alderney ose MB, është një nga mënyrat më të mira për të siguruar që një kazino në internet të jetë e sigurt dhe e drejtë për t'u luajtur. Për më tepër, vlerësimet e përdoruesve dhe anëtarësimet e organeve të respektuara të industrisë mund të jenë gjithashtu faktorë që përdor një lojtar grek për të përcaktuar sigurinë e një kazinoje në internet.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi