Coljuegos

Kolumbia është një nga tregjet më të mëdha të lojërave të fatit në Amerikën e Jugut. Si rezultat, vendi paraqet një mundësi masive për operatorët e kazinove online. Përgjatë viteve, ajo ka pësuar një sërë ndryshimesh në rregulloret e saj të lojërave të fatit.

Në vitin 1991, u krijua Autoriteti i Kumarit të Kolumbisë, Coljuegos. Një kompani e decentralizuar që i nënshtrohet autoritetit të Ministrisë së Financave dhe Kredive Publike të Kolumbisë, ajo filloi të licencojë kazinotë në internet dhe lojërat e fatit në internet përgjithësisht në vitin 2016.

Kjo e bëri Kolumbinë t'i bashkohej disa vendeve në Amerikën e Jugut për të sanksionuar plotësisht kazinotë e rregulluara në tokë dhe në internet. Përpara se Akti i eLojërave të futej në Kolumbi, ai rregullonte në mënyrë adekuate vetëm kazinotë me bazë tokësore.

Fokusi kryesor ishte sigurimi i lojtarëve me kazino të besueshme me tulla dhe llaç dhe ruajtja e monopolit shtetëror. E gjithë kjo ndryshoi kur kazinoja e parë lokale në internet, Wplay.co, u licencua. Ai e zhvendosi fokusin në krijimin e një kuadri ligjor që mbronte siç duhet lojtarët dhe siguronte që të gjitha licencat të respektonin detyrimet e tyre të përcaktuara.

Coljuegos
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kazinotë në internet të licencuara nga Coljuegos

Kazinove në internet që aplikojnë për një licencë të lëshuar nga Coljuegos kërkohet të jenë në përputhje me rregulloret kolumbiane të lojërave të fatit. Kjo është për të ruajtur përfitimin e industrisë së lojërave të fatit në internet duke pasur një sektor të përgjegjshëm, të drejtë dhe transparent të lojrave. Licencat e lëshuara janë të hapura si për operatorët lokalë ashtu edhe për ato në det të hapur të kazinove online.

Kazinotë në internet që marrin këtë licencë në Kolumbi ofrojnë disa opsione ligjore për lojtarët e tyre. Këto janë:

  • Poker online. Ky është një produkt i kazinosë online me vlerësimin më të lartë në Kolumbi dhe rajonin e Amerikës së Jugut në tërësi.
  • Lojëra interaktive. Ky opsion përfshin automatet e kazinosë në internet dhe lojëra të tjera fituese të menjëhershme.
  • Bastet sportive. Lojërat virtuale ofrohen nga simuluesit e kazinove në internet. Këto lojëra sportive virtuale përfshijnë ndeshje futbolli, basketbolli dhe regbi.
  • Lotaritë dhe bingo. Lotaria Barolo është një opsion ligjor që u ofrohet lojtarëve nga kazinotë online të licencuara në Kolumbi.

Rreth licencës Coljuegos

Kompanitë që operojnë kazinotë në internet duhet të formohen përpara Dhomës së Tregtisë në Kolumbi. Kazinove online të licencuara nga organi u kërkohet t'u ofrojnë lojtarëve të tyre lojëra që janë certifikuar si të drejta dhe që janë gjithashtu të ndërgjegjshme për privatësinë e tyre.

Aplikantët për licencë duhet të paraqesin parashtresa në zyrën e kryetarit të bashkisë specifike ku dëshirojnë të operojnë. Kjo licencë për lojërat e fatit zgjat pesë vjet. Autoriteti i Lojërave të Lojërave kryen gjithashtu rishikime vjetore për të siguruar respektimin e ligjit nga operatorët e licencuar të kazinove online.

Operatorët e lojërave të fatit që certifikohen duhet të paguajnë një tarifë licencimi vjetor prej $200,000.

Popullariteti dhe dënimet

Coljuegos është një licencë popullore. Ka rreth 350 operatorë legalë të lojërave të fatit në Kolumbi. Autoriteti i Lojërave të Kolumbisë është i njohur për standardet e larta të sigurisë së funksionimit në kazinotë online kolumbiane.

Çdo kazino në internet që zbulohet se shkel marrëveshjen e licencës mund të përballet me gjoba ligjore nga 5 milion deri në 10 milion dollarë. Ka edhe dënime më të ashpra për individët që operojnë kazino të paligjshme në internet. Ata përballen me dënime deri në tetë vjet burg. Me ligje kaq të rrepta, Kolumbia krenohet me kazinotë më të sigurta në internet në Amerikën Latine.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi