Austrian Federal Ministry of Finance

Ndërsa popullariteti i kazinove online vazhdon të rritet, qeveritë në mbarë botën po detyrohen të rishqyrtojnë politikat e tyre të lojërave të fatit për të mbrojtur qytetarët e tyre. E njëjta gjë po ndodh në Austri, ku të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit rregullohen aktualisht nga Ministria Federale e Financave sipas Ligjit për Lojërat e Fatit (GSpG), i krijuar në vitin 1989. Ne i hedhim një sy licencave dhe këndvështrimit ligjor të vendit dhe zbulojmë se çfarë Lojtarët austriakë mund të presin kur janë në kërkim të goditjeve në kazino në internet.

Austrian Federal Ministry of Finance
Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Kazinotë në internet të licencuara nga Ministria Federale e Financave e Austrisë

Bastet janë një argëtim popullor dhe plotësisht i ligjshëm në Austri. Si në kazinotë tokësore dhe bastebërësit, ashtu edhe ato që ofrojnë shërbimet e tyre në internet. Megjithatë, ndërlikimet në ligjshmërinë e lojërave të fatit i bëjnë gjërat paksa më të komplikuara në një inspektim më të afërt. Së pari, si me shumë organe rregullatore, ligjet janë të ndryshme në varësi të llojit të aktivitetit, qofshin ato lojëra elektronike apo llotari, për shembull. Së dyti, licencat u jepen vetëm palëve të caktuara dhe me kushte strikte, të cilat do t'i shqyrtojmë më vonë.

Që nga viti 2022, licencat e lojërave të fatit të ofruara nga Ministria e Financave e Austrisë janë të pakta. Në fakt, aktualisht ekzistojnë vetëm 12 licenca, të gjitha të dhëna për grupin Casinos Austria. Tre të tjera u dhanë disa vite më parë, vetëm për t'u anuluar menjëherë pas një dështimi për t'iu përmbajtur rregullave. Kërkesa të tilla të rrepta e bëjnë të vështirë për kazinotë kombëtare online marrjen dhe mbajtjen e licencës dhe të pamundur për ato jashtë vendit.

Rreth Licencës së Ministrisë së Financave të Austrisë

Në të vërtetë, vetëm kazinotë që operojnë brenda Austrisë mund të aplikojnë për licencë. Për momentin, nuk ka asgjë që i ndalon lojtarët austriakë të regjistrohen me operatorët offshore. Megjithatë, ndryshimet e propozuara për ligjin përfshijnë listën e zezë të faqeve ndërkombëtare të basteve, që do të thotë se lojtarët mund të kufizohen të shkojnë në internet në kazinotë e tyre të preferuara në mbarë botën. Në mënyrë të ngjashme, lojtarët nga jashtë vendit nuk janë në gjendje të krijojnë një llogari me një kazino të miratuar austriake.

Përveç kufizimeve gjeografike, rregulla të tjera zbatohen për faqet e basteve në internet që kërkojnë licencë. Ato përfshijnë:

  • Mjetet për të mbrojtur lojtarët – kazinotë janë të detyruara të ofrojnë kufizime në kohëzgjatjen e lojërave të fatit, shumat e depozitave, kufijtë e aksioneve, etj., për të ndihmuar në parandalimin e problemeve dhe varësisë.
  • Ligjet tatimore – të gjitha të ardhurat e krijuara nga platforma i nënshtrohen ligjeve federale tatimore.

Është gjithashtu e rëndësishme të mbani mend se qytetarët austriakë që vënë baste në faqet në det të hapur nuk do të kenë të drejta mbrojtjeje, siç do të merrnin kur luanin në kazino të licencuara dhe të rregulluara nga Ministria e Financave.

E ardhmja e kazinove në internet në Austri

Ndryshimet e afërta në ligjet e vendit të lojërave të fatit dhe krijimi i një organi të ri rregullator do të sigurojë nivelin më të lartë të mbrojtjes për lojtarët. Si në aspektin e mbajtjes së klientëve të sigurt duke promovuar lojërat e fatit të përgjegjshëm dhe mbrojtjen kundër operatorëve të paskrupullt. Gjuajtësit do të jenë në gjendje të shijojnë rrotullimin e lojërave të tyre të preferuara ose lojërat e drejtpërdrejta të pokerit me qetësi të plotë. Megjithatë, vendimi për të bllokuar disa kazino ndërkombëtare mund të shkaktojë probleme për disa që preferojnë të bastojnë jashtë kufijve të Austrisë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi