Uruguai i afrohet legalizimit të kazinove në internet

Lajme

2022-09-17

Benard Maumo

Kumari ligjor në internet është një temë e nxehtë në mbarë botën. Autoritetet e dinë se kumari i paligjshëm në internet do të thotë më shumë fitime për kazinotë online në det të hapur, pasi ato do të humbasin të ardhurat shumë të nevojshme. Uruguai e kuptoi këtë fakt mjaft shpejt, prandaj edhe shtytja e fundit nga legjislativët për të legalizuar zyrtarisht aktivitetin. 

Uruguai i afrohet legalizimit të kazinove në internet

Më 16 gusht 2020, Dhoma e Senatorëve votoi për legalizimin e lojërave të fatit në internet në shtetet e Amerikës Latine. Ky veprim pason vendimin e Uruguait për të ndaluar të gjitha faqet e lojërave të fatit në det të hapur në vend në 2017. Dhoma e Përfaqësuesve tani do të diskutojë dhe votojë mbi projektligjin, duke e sjellë vendin më pranë lojërave të fatit të ligjshëm në internet. 

Nëse Dhoma e Përfaqësuesve e Uruguait miraton projektligjin, kjo do t'i hapë rrugën Drejtorisë Kombëtare të Kazinove që të fillojë verifikimin dhe dhënien e licencave për faqet e basteve online. Kjo degë e Ministrisë së Ekonomisë dhe Financave rregullon aktualisht të gjitha aktivitetet e lojërave me tulla dhe llaç në vend. 

Fondi për parandalimin e problemeve të lojërave të fatit

Mania ligjore e lojërave të fatit në internet vjen me problemin e varësisë ndaj lojërave të fatit. Për këtë arsye, projektligji i fundit i Uruguait për lojërat e fatit kërkon të paraqesë krijimin e një fondi për problemet e lojërave të fatit. Nëse miratohet, DGC (Drejtoria e Kazinove) do të drejtojë 5% deri në 8% të arkëtimeve të saj bruto drejt parandalimit dhe trajtimit të problematikave të lojërave të fatit në vend. 

Ndërkohë, ndëshkime të ashpra financiare presin ata që do të shkelin çdo klauzolë të projektligjit. Nëse shpallen fajtorë, operatorët do të paguajnë 10,000 dollarë UYU (245 €) deri në një gjobë prej 100,000 UYU dollarë (2,450 €). Kjo nuk është e gjitha; operatori në fjalë mund të humbasë edhe licencën e operimit nëse kryen një kundërvajtje të rëndë. Projektligji i ri do të bëhet ligj një ditë pasi të miratohet nga pushteti ekzekutiv i vendit. 

Cipriani e quan projektligjin "të paplotë"

Cipriani Group ka kërcënuar të heqë prizën nga projekti në vazhdim i kazinosë resorte pas planeve për legalizimin lojra online në Uruguaj. Kompania, në pronësi të një biznesmeni italian, po ndërton një hotel kazino prej 200 dollarësh në Punta del Este. Por është një sekret i hapur që Cipriani ka qenë kundër legalizimit të lojërave online. Fatkeqësisht, projektligji nuk adresoi shumicën e shqetësimeve të tij.

Duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme në Montevideo, përfaqësuesit e Grupo Cipriani pohuan se ligji i propozuar ka shumë boshllëqe që ofruesit e ardhshëm të lojërave mund të shfrytëzojnë. Shqetësimi i tyre kryesor është nëse kazinotë online të rregulluara do të tatohen me të njëjtat të ardhura si kazinotë me bazë tokësore. Cipriani pohon se ligji do t'i vërë ata në disavantazh, duke pasur parasysh se kazinotë me tulla dhe llaç kanë më shumë kosto të përgjithshme.

Cipriani gjithashtu dëshiron që Komisioni i Thesarit i Uruguait të sqarojë përkufizimin e tij lojërat e fatit në internet dhe lojra online. Aktualisht, këto dy aktivitete rregullohen veçmas nga Drejtoria Kombëtare e Lotarive dhe Pishinave dhe Drejtoria Kombëtare e Kazinove. Ata pretendojnë se kjo mund t'i lërë në një zonë "gri", duke mos ditur se ku të përgjigjen. Nëse ligji nuk adreson shqetësimet e tyre, Cipriani SA mund të tërhiqet krejtësisht nga Uruguai.

Projekti Cipriani do të jetë një investim i rëndësishëm në Punta del Este, duke premtuar transformimin e rajonit në "Las Vegas" të Amerikës Latine. Qeveria e quajti atë një projekt tërheqës që do të nxisë sektorin e turizmit të Uruguait dhe mbledhjen e ardhshme të taksave të lojërave të fatit.

A është e ligjshme të luash në internet aktualisht?

Siç u tha fillimisht, qeveria e Uruguait ndaloi të gjitha faqet e basteve në det të hapur në favor të operatorëve të licencuar nga shteti. Sot, La Banca është i vetmi person juridik që ofron shërbime të lojërave të fatit online, veçanërisht basteve sportive. Lojtarët në internet mund të kenë akses në baste sportive, llotari dhe virtuale shërbimet e basteve sportive nëpërmjet markës Supermatch të La Banca. Nga ana tjetër, lojtarët e kazinosë mund të luajnë bingo, poker, blackjack, ruletë dhe automate në kazinotë tokësore uruguaiane. 

Por çfarë kuptimi kanë të gjitha këto për lojtarët e kazinove në internet të Uruguait? Lajmi i mirë është se shumë kazino të rregulluara në det të hapur vazhdojnë të pranojnë lojtarë uruguajanë. Shumica e këtyre kazinove në internet janë të ligjshme në MB, SHBA, Curacao, Gjibraltar, Maltë dhe Kolumbi. Ato ofrojnë një përzgjedhje të pasur të lojërave të kazinosë në internet, duke përfshirë lojëra të drejtpërdrejta nga ofruesit e programeve kompjuterike si Evolution Gaming, Microgaming, NetEnt, dhe më shumë. Por në përgjithësi, lojërat e kazinove në internet janë të paligjshme në Uruguaj derisa ligji të bëhet ligj. 

Ligjet e taksimit të lojërave të fatit të Uruguait

Pritet që ligjet e reja të vijnë me struktura të reja tatimore për aktivitetet e lojërave të fatit në Uruguaj. Në fund të fundit, kumari publik online do të jetë një gjë e re në treg. Por që tani, operatorët e miratuar nga shteti si dyqanet e basteve sportive, pistat e garave, sallat e lojërave dhe kazinotë marrin pjesë me 0.75% të xhiros bruto ose të basteve të vendosura. Para ndalimit të vitit 2017, kjo normë ishte 10%. 

Sa për klientët e kazinove, çmimet nga garat me kuaj dhe lojërat e fatit 71 herë më pak se basti fillestar përjashtohen nga tatimi. Sidoqoftë, fitimi i mbi 372,000 dollarëve tërheq një taksë prej 12%. Por në përgjithësi, ligji i taksimit të lojërave të fatit të Uruguait nuk prek askund fitimet e basteve në internet, duke përfshirë Supermatch-in e licencuar nga shteti. 

Përmbledhje

Futja e rregulloreve të kazinove në internet do të thotë që Uruguai së shpejti do të ketë një treg plotësisht të rregulluar të lojërave të fatit. Mos harroni se kazinotë në internet po rriten globalisht, duke i lejuar lojtarët të luajnë lojërat e tyre të preferuara të kazinosë pa hyrë brenda një ndërtese. Por derisa ligji të bëhet ligj, regjistrohu në një kazino të rregulluar në internet dhe ndërmerr veprime. Nuk ka ende asnjë raport për arrestimin ose ndjekjen penale të ndonjë lojtari të kazinosë në internet uruguaian.

Lajmi i fundit

Si të gjeni kazinonë më të mirë në internet për veten tuaj
2022-12-06

Si të gjeni kazinonë më të mirë në internet për veten tuaj

Lajme