Lajme

June 18, 2022

Slots Paylines Explained - Luaj online për para të vërteta

Emily Thompson
WriterEmily ThompsonWriter
ResearcherPriya PatelResearcher
LocaliserArdit KrasniqiLocaliser

Slotet online për para të vërteta janë padyshim lojërat më të njohura në kazinotë më të mira në internet. Përveçse janë të thjeshta për t'u luajtur, lojërat elektronike të kazinosë me para të vërteta në internet ofrojnë gjithashtu pagesa të mëdha që mund të arrijnë në miliona. 

Slots Paylines Explained - Luaj online për para të vërteta

Ndërsa lojëra elektronike mund të mashtrojnë, këto lojëra kanë disa komponentë që mund të bëjnë llogaritjen e potencialit tuaj për të fituar një sfidë. Një shembull i mirë i kësaj janë linjat e pagesës së slotit. Sot, ne shikojmë linjat e pagesës së automateve, çfarë janë dhe si funksionojnë. 

Dalloni Layouts Slot

Përpara se të dini se cilat janë linjat e pagesës së automatëve, mësoni të dalloni paraqitjet e sloteve. Zakonisht, slotet kanë një dizajn 5x3. Kjo do të thotë që ju do të merrni pesë bobina të pozicionuara vertikalisht që mbajnë deri në tre simbole. 

Megjithatë, si lojëra elektronike Megaways, disa lojëra elektronike mund të kenë deri në 7 rrotulla me gjashtë simbole. Kjo u jep atyre mijëra mënyra fituese. Megjithatë, numri i linjave të pagesës varet nga zhvilluesi i slotit.

Çfarë është linjat e pagesës së automateve?

linja e pagesës është modeli në bobinat e automatit që loja lexohet për të zbuluar nëse lojtari ka shënuar një kombinim fitues apo jo. Në shumicën e rasteve, linjat e pagesës fillojnë nga bobina më e majtë deri te rrotullimi më i djathtë. Disa automate mund të ekzekutojnë linja pagese vertikale, horizontale ose diagonale. 

Slotet moderne zakonisht kanë diku nga 10 deri në 50 linja pagese. Përveç kësaj, shumica do të kenë nevojë për të paktën tre ikona që përputhen në një linjë pagese për të formuar një fitore.

Shembull i linjave të pagesës

Ju zgjidhni të luani një slot me 20 linja pagese me simbolin premium me vlerë 200x. Më pas, ju krijoni pesë të një lloji në një linjë pagese, që do të thotë se do të merrni pagesën totale 200x. 

Nëse plotësoni rrjetin ose të gjitha linjat e pagesës me këto simbole, do të shijoni një pagesë 4000x. Kështu funksionojnë linjat e pagesës së sloteve lojëra elektronike kazino në internet.

Linja pagese fikse dhe të rregullueshme

Një gjë që lojtarët e duan kazino online lojëra elektronike për para të vërteta është natyra e tyre fleksibël në lidhje me linjat e pagesës. 

Ndërsa disa mund të kenë linja fikse pagese, të tjera mund t'i lejojnë lojtarët të rregullojnë linjat gjatë seancës së basteve. Pra, cili është ndryshimi?

Slote fikse të linjës së pagesës

Linjat fikse të pagesës i lejojnë lojtarët të vënë bast në çdo linjë të vetme. Për shembull, nëse doni të luani një slot me 20 linja pagese me 5 dollarë për rrotullim, do t'ju duhet 0,25 dollarë për linjë. 

Edhe pse kjo shumë mund të jetë e ulët, të gjitha linjat e pagesës do të jenë aktive gjatë lojës. Kështu që, duke formuar një kombinim fitues është më e lehtë. Tani e dini pse shumica e lojtarëve preferojnë lojëra elektronike me linja fikse.

Slote të rregullueshme të linjës së pagesës

Anasjelltas, lojëra elektronike me linjë pagese të rregullueshme u mundësojnë lojtarëve më shumë fleksibilitet. Ju mund të vendosni numrin e rreshtave për të formuar një kombinim fitues. Kjo zvogëlon kufirin e basteve, duke ju lejuar të luani me një bankroll më të vogël.

Linjat e pagesës, kufijtë e basteve dhe monedhat

Monedhat e automateve dhe kufijtë e basteve janë terma të tjerë standardë që mund të ngatërrojnë fillestarët. Shpesh, do t'ju duhet t'i vendosni këto dy krahas linjave të pagesës përpara se të luani një lojë slot. Pra, cila është marrëdhënia këtu? 

Shuma që fitoni varet drejtpërdrejt nga numri i linjave të pagesës që vendosni dhe aktivizoni. Për çdo linjë pagese, do t'ju duhet të vini bast një monedhë. Ju mund të rregulloni numrin e monedhave dhe vlerën e tyre.

Kostoja e rrotullimit të rrotullave të Slotit

Duke iu përmbajtur të njëjtit shembull më lart, slotet me 20 linja pagese mund të mbështesin një monedhë të vetme në secilën linjë, me çdo monedhë që ka një vlerë minimale prej 0,10 $. 

Për të ditur se sa kushton rrotullimi i bobinave, shumëzoni linjat e pagesës me numrin e monedhave me vlerën e monedhës. 

Në këtë rast, kjo është 20x1x0,10$ = 2$ për rrotullim. 

Ky shembull tregon se më shumë linja pagese tërheqin kufij më të lartë të basteve, megjithëse kjo mund të varet nga vlera minimale e monedhës. 

Nëse zgjidhni të luani me monedha të shumta, kufiri i bastit gjithashtu do të rritet. Por në përgjithësi, sa më shumë linja pagese, aq më mirë.

Sa linja pagese duhet të luajë?

Ju duhet të pyesni veten se cili është numri ideal i linjave të pagesës për të luajtur në kazino. Konsensusi i përgjithshëm është se simbolet që nuk shfaqen në linjë nuk do të paguajnë. 

Prandaj, loja me linja pagese të reduktuara ul ndjeshëm shkallën e goditjes. Siç u tha më parë, luaj në lojëra elektronike fikse të linjave të pagesës gjatë gjithë kohës për të pasur një shans për të shkaktuar xhekpotin. 

Lajmi i mirë është se shumica e makinerive moderne të lojërave elektronike vijnë me linja fikse pagese. Kjo do të thotë se do të luani me të gjitha linjat e pagesës, megjithëse basti minimal për rrotullim mund të jetë më i lartë. 

Mbani në mend, megjithatë, që shpërndan për rrotullime falas dhe bonuse të tjera simbolet mund të mos llogariten në linjën e pagesës. Por në përgjithësi, të gjitha simbolet e tjera, duke përfshirë wild, mund të shkaktojnë një linjë pagese. 

Më pak mund të jetë e bukur!

Puna është se makinat e fatit me më pak linja pagese janë një zonë e ndaluar. Në fund të fundit, do të dëshironit një mundësi për të shkaktuar më shumë linja fituese. 

Disa lojëra, të tilla si Double Diamond by IGT dhe Brirët e Artë nga Betsoft, ofroni vetëm një linjë të vetme pagese. 

Edhe pse kjo është zhgënjyese, të kesh një linjë të vetme pagese e bën lojën më të thjeshtë për sytë. Dhe çmimet janë po aq të larta sa lojërat e shumëfishta të linjave të pagesës.

Të rejat e fundit

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave
2023-11-15

Optimizimi i performancës së lojës dhe përmirësimi i përvojave të përdoruesit: Udhëtimi i SuperScale në industrinë e lojrave

Lajme