Slot Machines: Historia e Madhe e Argëtimit

Lajme

2020-04-22

Eddy Cheung

Makinat e fatit janë, pa asnjë dyshim, një nga lojërat më të njohura të bixhozit, si në kazinotë tradicionale ashtu edhe në ato online. Historia e shpikjes dhe zhvillimit të tyre është magjepsëse dhe ia vlen të shikohet, veçanërisht për ata që janë vërtet të pasionuar pas kësaj mënyre emocionuese dhe tërheqëse për të provuar fatin e tyre.

Slot Machines: Historia e Madhe e Argëtimit

Është një histori që shkon dorë për dore me dashurinë për lojërat e njerëzve që i kanë shpikur dhe qëllimi ishte të argëtonte miliona kumarxhinj në mbarë botën. Nga modelet e para mekanike e deri te lojërat më të fundit virtuale online live, këto makina kanë pësuar ndryshime dhe përmirësime të vazhdueshme gjatë viteve.

Slotet e para

Sittman dhe Pitt, në vitin 1981, lëshuan një makinë që kishte një mekanizëm të bazuar në rrotullimin e baterive dhe letrave të pokerit. Lojtarët futnin një monedhë dhe tërhiqnin levën për të rrotulluar. Nëse letrat tregonin një pikë fituese, atëherë ata do të merrnin një çmim në bar, për shembull, një pije falas ose cigare. 

August Fey, i konsideruar si babai i lojërave elektronike, shpiku një model që përdorte tre rrotulla, duke zëvendësuar kartat me simbole. Më e famshmja ishte Kambana e Lirisë; çmimi kryesor u fitua kur tre simbolet e "këmbanës" u rreshtuan. Fey nuk paraqiti kurrë një patentë për shpikjen e tij, e cila u kopjua nga shumë njerëz në vitet në vijim.

Slot Machines Elektromekanike

Me ardhjen e lojërave elektronike elektromekanike, pati një revolucion të vërtetë, pasi pjesa e poshtme e hapur lejonte një pagesë të monedhës. Këto makina operoheshin ende me një levë, e cila ishte e dashur nga kumarxhinjtë, por kontrolloheshin tërësisht në mënyrë elektronike. Këto modele filluan të dalin në skenë në vitin 1964, të mirëpritura me sukses të madh publik.

Disa vite më vonë, në 1976, videot e para u shpikën nga një kompani në Las Vegas e quajtur Fortune Coin, për gëzimin dhe argëtimin e adhuruesve të kazinosë. Lindja e lojërave elektronike moderne të videove daton në vitin 1996, me të famshmen Reel 'Em, një makinë që në thelb ka të gjitha tiparet e lojërave elektronike bashkëkohore.

Slot Machines Online: Një sukses i qëndrueshëm në lojërat në internet

Padyshim me ardhjen e internetit dhe kazinosë online, lojërat elektronike u bënë shumë të njohura dhe shumë shpejt dominuan platformat e lojërave të fatit, duke tejkaluar suksesin e lojërave të tjera tradicionale online, si poker dhe blackjack. Slot-et janë të lehta për t'u luajtur garantojnë argëtim të shkëlqyeshëm për çdo lojtar, edhe ai që sapo ka filluar. 

Teknologjitë më të fundit kanë përmirësuar edhe më shumë lojërat elektronike të videove me realitetin virtual dhe të shtuar, lojërat e drejtpërdrejta në internet dhe mijëra opsione të ndryshme dhe tema të lojërave elektronike për të zgjedhur. Kompanitë e lojërave zhvillojnë vazhdimisht lojëra të reja dhe gjithmonë më zhytëse. Slot-et tani janë të disponueshme jo vetëm në kompjuter, por edhe përmes platformave të lëvizshme tërheqëse.

Të rejat e fundit

Stakelogic ofron përvojë si asnjë tjetër në rrugën e parave 2
2023-06-01

Stakelogic ofron përvojë si asnjë tjetër në rrugën e parave 2

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë