Lajme

October 18, 2022

Si fitojnë paratë e tyre kazinotë në internet: Njihni sekretet!

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

A keni menduar ndonjëherë pse kazinotë nuk prishen kurrë edhe kur lojtarët fitojnë miliona në një javë të vetme? Ta themi në këtë mënyrë; kazinove u garantohen fitime nëse lojtarët fitojnë apo humbin. Por për lojtarin mesatar, nuk është e qartë se si kazinotë arrijnë të qëndrojnë në këmbë kur bizneset po shkatërrohen kudo. Pra, ky artikull zbulon sekretet se si kazinotë fitojnë para. Mos u shqetësoni; ata nuk i mashtrojnë lojtarët!

Si fitojnë paratë e tyre kazinotë në internet: Njihni sekretet!

Si funksionon buza e shtëpisë

Ekziston një thënie e zakonshme që "shtëpia fiton gjithmonë". Ka disa të vërteta në këtë sepse çdo lojë kazinoje që luani i jep kazinosë në internet një avantazh matematikor në planin afatgjatë. Zakonisht, ky avantazh varion nga 1% në 5%, megjithëse mund të jetë deri në 0.50% në lojëra si blackjack dhe deri në 12% në lojëra slot jackpot. Pra, sa më i ulët të jetë skaji i shtëpisë, aq më shumë fiton shtëpia në terma afatgjatë. 

Këtu është një shembull praktik i se si buza e shtëpisë favorizon kazinonë. Duke supozuar se doni të luani një automat me një normë kthimi 97% te lojtari. Kjo do të thotë që lojtarët mund të fitojnë një maksimum prej 97 kredite nga 100. Duke përdorur këtë logjikë, ju mund të llogarisni lehtësisht skajin e shtëpisë duke zbritur RTP nga 100%. 

Tani që e dini se loja ka një avantazh shtëpie prej 3%, vazhdoni të llogaritni shumën mesatare që do të humbni në orë. Për shembull, ju jeni duke bërë 300 rrotullime në orë me çdo rrotullim që ju kushton 2 dollarë. Në atë rast, ju po shikoni një humbje të pritshme për orë prej 18 dollarësh, duke supozuar se do të fitoni të gjitha rrotullimet tuaja, gjë që nuk ka gjasa. Ju mund të shihni se sa më i lartë të jetë skaji i shtëpisë, aq më shumë kazino korr nga lojtarët. Pra, luani lojëra me një maksimum prej 4% avantazh shtëpie. 

Dreka falas nuk është falas

Shumica e lojtarëve do të bënin gjithçka  bashkohuni në një kazino me promovimet më të mëdha të mirëseardhjes dhe programe të shpeshta besnikërie. Mos i fajësoni sepse ideja për të luajtur me para falas mund të jetë e parezistueshme. Thjesht bëni një depozitë minimale dhe kërkoni paratë e bonusit, të cilat mund të përfshijnë gjithashtu rrotullime falas. Ndonjëherë as nuk duhet të depozitoni asgjë për të kërkuar bonusin e mirëseardhjes. 

Por bonuset nuk janë falas në vetvete. Këto paketa shpesh vijnë me vargje të bashkangjitura, kryesisht kërkesat e basteve. Kazinoja shpesh do të specifikojë se duhet të luani për një numër të caktuar herë duke përdorur para të vërteta përpara se të arkëtoni bonusin. Për shembull, kushtet mund të specifikojnë që ju të luani 30 herë me një shumë të caktuar minimale/maksimale përpara se të arkëtoni.

Puna është se shpërblimet sigurojnë që të luani për më gjatë ndërkohë që skaji i shtëpisë është i zënë në sfond. Nëse lojërat që luani kanë norma të pafavorshme të avantazheve, kjo do të thotë se do të humbni më shumë se ju  fitoni me bonusin e kazinosë në internet. Kjo është arsyeja pse disa lojtarë nuk kërkojnë fare bonuse. Por nëse duhet ta pretendoni, sigurohuni që kërkesat e bastit janë të arritshme. 

Turnetë janë cash-lopë për kazino

Lojtarët e kalitur të kazinosë e dinë se operatorët nuk humbin kot për të ftuar lojtarë në turne. Një turne i ri do të fillojë menjëherë dhe një ekzistues përfundon. Edhe më mirë, ata mund të zhvillojnë turne ditore, javore, mujore ose të fundjavës. Lojërat më të zakonshme të turneut janë slot machines dhe video poker, ku tre ose dhjetë lojtarët më të mirë mund të fitojnë një çmim. 

Vini re se turnet përdorin një format krejtësisht të ndryshëm nga lojërat tradicionale të kazinosë. Megjithëse çipat nuk kanë ndonjë vlerë monetare, kazinoja do të prezantojë një blerje në turne. Kjo është shuma që lojtarët paguajnë për t'u bashkuar me një turne pokeri ose slot. Në turnetë e pokerit, ekziston gjithashtu një opsion për të "riblerë" që në thelb është duke blerë më shumë kohë loje. Këto para shkojnë në xhepat e kazinosë. 

Shiko kete; një kazino mund të zhvillojë një turne pokeri prej 100 dollarësh me një blerje prej 130 dollarësh. 30 dollarët shtesë janë tarifa e grabitjes ose administratorit dhe nuk kontribuojnë në vazon e përgjithshme të çmimit. Paratë përdoren për të mbuluar shpenzimet e organizimit. Prandaj, gjithmonë luani turne me grabujë më të ulët. Gjithashtu, nëse 100 lojtarë po marrin pjesë në turne dhe blerja është 130 dollarë, grupi i çmimeve duhet të jetë së paku 10,000 dollarë. Mos u kënaq me më pak!

Mos harroni komisionet

Komisioni është një tjetër djall me të cilin shumica e lojtarëve duhet të jetojnë. Këto janë zakonisht paratë e ngarkuara për fitimet që bëni në një bast të caktuar. Basti i Roulette's Banker është një shembull i mirë ku lojtarët duhet të paguajnë një komision prej 5% për çdo fitore që bëjnë. Kjo ndoshta për shkak se ky bast ka një avantazh më të ulët se basti i lojtarit. 

Një lojë tjetër ku do t'ju duhet të ndaheni me 5% të fitimeve tuaja është Pai Gow Poker. Në këtë lojë, kazinoja online ka një avantazh teorik prej 2.8%, i cili rritet me rreth 1.3% me komisionin prej 5% për shtëpinë. 

Mjerisht, ka pak që mund të bëni për të kapërcyer pagesën e komisionit. Nëse nuk jeni tipi i pangopur, luani bastin Banker dhe shijoni më shumë fitore sesa në pozicionin e lojtarit. Nga ana tjetër, luani lojëra Pai Gow Poker pa komision si EZ Pai Gow dhe 6-Card Fortune. Por kini kujdes sepse buza e shtëpisë mund të jetë më e lartë. 

Gjithçka ka të bëjë me matematikën!

Pa fitime, shumica e kazinove nuk do të ofronin bonuse dhe promovime të tjera që lojtarët gëzojnë. Deri tani ata do ta kishin thirrur atë një ditë pasi u paguanin lojtarëve fitimet e jackpot-it të tyre. Besoni apo jo, këto fitime i bëjnë kazinotë të luajnë drejt, pasi ato janë të siguruara për uljen e tyre në fund të ditës. 

Por si lojtar, mos e bëni shumë të lehtë për kazinonë të fitojë paratë tuaja. Zgjidhni me kujdes lojërat me skajet më miqësore të shtëpisë, raketat, kufijtë e basteve dhe, nëse është e mundur, luani baste pa komision. Mos harroni, edhe një skaj i shtëpisë 0,10% është një avantazh për shtëpinë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay
2024-05-25

Dystopia: Rruga Rebel: Një Epokë e Re e Lojërave Slot nga Octoplay

Lajme