Lajme

August 4, 2021

Si e ndryshoi Ed Thorp numërimin e kartave në Blackjack Online

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Këtu është fakti; Numërimi i kartave është një strategji që duhet të mësoni nëse dëshironi luaj blackjack online ose offline për paratë. Kjo për shkak se disa lojtarë kanë përdorur këtë strategji të provuar dhe testuar për të marrë para të mira.

Si e ndryshoi Ed Thorp numërimin e kartave në Blackjack Online

Por do të habiteni kur të dini se numërimi i letrave në ditët e fundit nuk u jepte lojtarëve shumë avantazh. Kjo ndodhi derisa një profesor matematike, Ed Thorp, revolucionarizoi këtë sistem blackjack. Pra, qëndroni të vendosur për të mësuar më shumë rreth këtij gjeniu matematikor dhe se si ai ndryshoi numërimin e letrave.

Kush është Ed Thorp?

Ed Thorp është një profesor matematike në pension në UCLA dhe më vonë MIT. Ai është gjithashtu një autor dhe menaxher i fondeve mbrojtëse. Por çuditërisht, Ed Thorp është më i famshëm për mënyrën se si ai ndihmoi në formimin e mënyrës se si luhet blackjack online sot.

Në fillim të viteve '60, Thorp vendosi të sjellë njohuritë e tij të mëdha matematikore në blackjack. Në atë kohë, Thorp ishte një lojtar argëtues në Las Vegas, duke u marrë me skajin 'mizor' të shtëpisë ashtu si gjithë të tjerët.

Si rezultat, ai shpiku strategjinë "10 Count" që ishte sistemi i parë i blackjack për të kapërcyer skajin e shtëpisë. Thorp më pas u bashkua me Manny Kimmel, një lojtar profesionist, për të bërë një pasuri në kazinotë e Las Vegas dhe Reno.

Si funksionon "10 Count"

Kur luan blackjack në një kazino online ose në kazino me bazë tokësore, numri i letrave në kuvertë zvogëlohet vazhdimisht. Prandaj, mundësia juaj e fitimit varet nga lloji i kartës së hedhur në kuvertë dhe nga ato që mbeten.

Një lojtar tipik kazinoje do t'i duhet mijëra kombinime letrash për të fituar avantazhin mbi shtëpinë. Kjo mund të zgjasë edhe një jetë nëse përdorni një makinë llogaritëse. Por për shkak se Thorp ishte profesor në MIT, IBM 704 i universitetit ishte në shërbim të tij.

Ai arriti në përfundimin se sa më shumë ase, nëntë dhe dhjetëra (përfshirë krerët, mbretëreshat dhe mbretërit) në një kuvertë, aq më të mira janë shanset për të fituar. Pra, Thorp shpiku strategji të shumta të numërimit të kartave, duke përfshirë sistemin e famshëm 10 Count.

Në këtë rast, lojtari i blackjack monitoron raportin e dhjetëra me numrat e tjerë të kartave. Zakonisht, një kuvertë e tërë ka 36 numra të tjerë dhe 16 dhjetëshe.

Strategjia e Thorp kërkon që lojtarët të mbajnë dy numërime vrapimi. Ju do të filloni me 36 dhe 16 dhe do të zbrisni nga totalet ndërsa letrat shpërndahen. Në fund, do të zbuloni numrin e dhjetëra (kartave me vlerë të lartë) që mbeten në kuvertë.

10 Numëroni numërimin e kartës së ndryshuar përgjithmonë

Pas një eksperimenti të suksesshëm, Thorp lëshoi librin "Beat the Dealer" në 1962. Ky libër u jep lojtarëve një vështrim të fshehtë matematikor se si të mposhtin shtëpinë ndërsa luanin blackjack me këtë strategji. Libri shiti më shumë se 700,000 kopje dhe fitoi një nder të rrallë në listën e NY Times më të shitur.

Siç pritej, Kimmel nuk e pëlqente librin sepse ai ishte një lojtar profesionist i bixhozit që mbështetej në numërimin e letrave për të bërë fitime të mëdha. Nga ana e tij, Thorp thjesht e trajtoi të gjithë eksperimentin e numërimit të kartave si një moment historik akademik.

Mjerisht, kazinotë filluan të studionin strategjinë që mund t'i dërgonte ato paketim. Shumica e vendeve të lojërave të fatit përdorën teknika të shumta për të parandaluar numërimin e letrave. Ata filluan të ngacmojnë numëruesit e letrave dhe të futin rregulla më të rrepta të lojës për të holluar këtë strategji.

Por përfundimisht, ata hoqën dorë pasi kuptuan se numëruesi i kartave 'mesatare' nuk mund të përfitonte shumë nga strategjia.

konkluzioni

Tani e dini pse Ed Thorp konsiderohet gjerësisht si 'babai' i numëruesve të kartave në mbarë botën. Edhe pse ai nuk përfitoi shumë nga strategjia, legjenda të tjera të blackjack-ut si MIT Team dhe Al Francesco morën letra të mëdha duke numëruar fitime në Las Vegas.

Vetëm mos harroni se kjo strategji është absolute sot, sepse shumica e lojërave online blackjack luhen duke përdorur kuvertën e shumëfishtë. Nga ana tjetër, sistemi "10 Count" është për lojëra blackjack me një kuvertë.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme