Pse u arrestua Alvin Chau në Macau?

Lajme

2022-05-09

Benard Maumo

Macau, një nga 'mekat e lojërave të fatit' në botë, nuk i mungojnë polemikat e veta. Në fund të vitit të kaluar, Alvin Chau, ish-kryetar dhe drejtor ekzekutiv i Suncity Group Holdings, u arrestua. Autoritetet besojnë se biznesmeni 47-vjeçar po drejtonte një sindikatë të paligjshme që mund të dëmtonte tregun më të madh në botë të lojërave të fatit. 

Pse u arrestua Alvin Chau në Macau?

Paraburgimi i Alvin Chaut

Para arrestimit dhe ndalimit të tij në fund të nëntorit të vitit të kaluar, Alvin Chau ishte Kryetar dhe Drejtor Ekzekutiv i Summit Ascent Holdings dhe Suncity Group Holdings. Manjati i xhonketit ishte midis njëmbëdhjetë të arrestuarve veçmas nga Byroja e Sigurisë Publike e Wenzhou (PSB) për të qenë anëtar i organizatave kriminale, lehtësimi i pastrimit të parave dhe promovimi i operacioneve të paligjshme të lojërave të fatit. 

Sipas deklaratës së policisë, Chau kishte ngritur një kazino Macau në vitin 2007. Përveç kësaj, ai drejton kazino të shumta në internet në Filipine. Policia tha gjithashtu se në investimet e biznesmenit aktualisht janë mbi 80 mijë kumarxhinj dhe 12 mijë agjentë të lojërave të fatit.

Por cila është arsyeja kryesore e arrestimit të tij? Pas dy vitesh hetime, Chau u implikua në punësimin e kontinentëve si aksionarë dhe pjesëmarrjen në aktivitetet ndërkufitare të basteve. Akoma më keq, Chau akuzohet për drejtimin e shërbimeve bankare nëntokësore dhe lehtësimin e transaksioneve të parave ndërkufitare.

Ndëshkimi i mundshëm për Alvin Chau

Sipas sistemit ligjor të Makaos, Chau dhe të dyshuarit e tjerë nuk janë fajtorë për asnjë krim derisa të provohet e kundërta nga gjykatat. Gjithashtu, të dyshuarit do të akuzohen nga Prokuroria Publike në vend të Policisë Wenzhou. 

Ndërkohë, prokurorët pretendojnë se Chau i bëri miliardat e tij duke lejuar kontinentët e pasur të marrin pjesë në lojërat e fatit ndërkufitar dhe në det të hapur në Kinë. Këto aktivitete janë të paligjshme në Kinë, megjithëse rajoni autonom formulon ligjet e veta për lojërat e fatit. 

Sipas një deklarate të pushtetit vendor, ligjet aktuale për operacionet e xhaketave janë relativisht "perfekte". Megjithatë, autoriteti theksoi nevojën për të forcuar ligjet ekzistuese për të mbikëqyrur në mënyrë efektive operatorët e lojërave në rajon. Aktualisht, konsultimet publike janë në vazhdim në lidhje me ndryshimin e ligjeve të lojërave të fatit në Macau.

Gjendja aktuale e lojërave të fatit në Kinë

Ndjekësit e mprehtë të lajmeve të lojërave të fatit nuk janë të reja për faktin se Kina po nxiton të rregullojë tregun e saj të lojërave të fatit. Qëllimi është parandalimi i lojërave të fatit të paligjshëm dhe grumbullimi i të ardhurave për qeverinë.

Siç pritej, Macau ishte rajoni i parë administrativ në Kinë që miratoi ligjet e lojërave të fatit, me rajonet e mbetura që mund të ndjekin shembullin së shpejti. Megjithëse rregullat janë të rrepta, ka ende shumë për të bërë nëse tregu kinez i lojërave të fatit do të jetë në të njëjtin nivel me Evropën.

Në Kinën kontinentale, për shembull, është e paligjshme të marrësh pjesë në çdo formë të lojërave të fatit, duke përfshirë lojërat e fatit në internet. Edhe lojërat e fatit në kazinotë më të mira në det të hapur nuk lejohet, me partinë në pushtet që ndalon të gjithë operatorët e huaj të pranojnë lojtarë kinezë. Shkelja e këtij ligji mund të çojë deri në 3 vjet pas hekurave.

Por në mënyrë interesante, Kina miratoi një ligj në 2017 për të lejuar operatorët filipinas të lojërave në vend. Kjo hapi hapësirë për kazinotë online në vend, me shumë shtetas kinezë që u zhvendosën në Filipine për të operuar këto vende kumari. Pra, ishte një marrëveshje e favorshme për të dy vendet. 

Diçka rreth lojërave të licencuara të lojërave

Pra, kush janë saktësisht operatorët e mbeturinave në Macau? Këta janë "promotorë të lojërave" që drejtojnë dhoma VIP të lojërave në emër të operatorëve të licencuar të kazinove në Macau. Junkets miratohen nga DICJ (Byroja e Inspektimit dhe Koordinimit të Lojërave) dhe thuhet se punësojnë mijëra në Macau. Pra, me pak fjalë, junkets janë ndërmjetës ligjorë të kazinosë për të ofruar shërbime me nivele të larta.

Pas arrestimit të Chau, zëdhënësi i Suncity reagoi me shpejtësi duke pohuar se të gjitha grupet e shitjes në rajon funksionojnë sipas ligjeve të përcaktuara për lojërat e fatit. Por dëmi ishte bërë tashmë për zotin Chau, pasi stacioni ndërkombëtar i lajmeve, Reuters, raportoi se Suncity Group Holdings nuk ishte e listuar në operacionet e para.

Arrestimi dëmton më tej imazhin e xhunketëve në Macau, të cilët janë akuzuar për lehtësimin e pastrimit të parave për të pasurit në Kinën kontinentale. Edhe OKB-ja nuk mund t'i rezistonte komentimit të kësaj çështjeje duke thënë se kjo duhet të jetë një shenjë treguese për industrinë e xhaketave. 

Mjedis më i mirë dhe më i pastër i lojërave të fatit në Macau

Pas këtij incidenti, stoqet e kazinosë në Macau u tronditën. Aksionet në Wynn Macau ranë me 7.8%, me MGM China që humbi edhe më shumë me 10%. Investitorët shprehën frikën e tyre për qëndrimin e ashpër të mbajtur nga autoritetet ndaj sektorit. Operatori i famshëm junket solli rrotulla të larta në Macau nga Kina kontinentale, u dha atyre kredi dhe mblodhi borxhet e tyre.

Por në përgjithësi, qëndrimi më i rreptë është pjesë e strategjisë më të gjerë të qeverisë për të kontrolluar bastet ilegale në Kinë. Në varësi të mënyrës se si vendosni ta shikoni, ky është një lajm i mirë për operatorët dhe lojtarët, pasi industria do të jetë më e sigurt për të operuar. Mos harroni se përpara COVID-19, qeveria e Macau mblidhte një 80% mbresëlënëse të të ardhurave të saj nga industria e basteve . Tani kjo do të thotë se industria mund të bëhet më e madhe dhe më e mirë.

Lajmi i fundit

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet
2023-01-28

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet

Lajme