Lojtarët më të pasur të pokerit në botë 2022

Lajme

2022-07-24

Eddy Cheung

Pokeri online është një nga ato lojëra që tërheq lojtarët më të mirë në kazino. Është një lojë e bazuar në aftësi që vë lojtarët kundër njëri-tjetrit në vend të shtëpisë. Turnetë e pokerit ofrojnë gjithashtu shpërblime prej qindra mijëra dollarësh. Me pak fjalë, loja është një magnet për lojtarët e aftë dhe të pasur të kazinosë. 

Lojtarët më të pasur të pokerit në botë 2022

Pra, kush janë disa nga këta lojtarë të pasur që fitojnë jetesën duke luajtur poker? Për të kënaqur kureshtjen tuaj, këtu është lista e lojtarëve më të pasur të pokerit në 2022 dhe vlera e tyre neto. Por gjithmonë mbani mend se këta lojtarë nuk e fituan domosdoshmërisht pasurinë e tyre duke luajtur poker. Ata luajnë për argëtim. 

Dan Bilzerian - 200 milionë dollarë

Dan Bilzerian është një aktor amerikan, kapitalist sipërmarrës dhe, natyrisht, lojtar pokeri. Burri ka një ndjekës masiv në rrjetet sociale me 30 milionë ndjekës në Instagram. Karriera profesionale e Danit në poker filloi në vitin 2009 kur ai ishte vetëm 29 vjeç. Ai mori pjesë në 2009 World Series of Poker Main Event, duke përfunduar në vendin e 108-të me një çmim prej $36,000+. Por Dan ka fituar gjithashtu më shumë se 12 milionë dollarë në një ngjarje. Pas kësaj fitoreje, ai angazhoi menjëherë një avion për të festuar në Meksikë. 

Phil Ivey - 100 milionë dollarë

I mbiquajtur "Tiger Woods of Poker", Phil Ivey është një lojtar profesionist amerikan i pokerit me një vlerë neto 100 milionë dollarë. Ai është një fitues tetë herë i World Series of Poker. Ky lojtar i pakuptimtë pokeri ka fituar gjithashtu turneun prestigjioz World Poker Tour. Deri më sot, Phil ka gjeneruar më shumë se 19.5 milionë dollarë nga turnetë e pokerit live. Ai gjithashtu përfundoi i shtati dhe fitoi 12,538 dollarë në Masters Evropiane të Pokerit. 

Sammy Farha - 100 milionë dollarë

Sammy Farha është një lojtar profesionist libanez pokeri me një vlerë neto $100. I lindur në vitin 1959, Farha la punën e tij në 1990 për të krijuar një karrierë në pokerin profesionist. Ai ka marrë pjesë shumë herë në World Series of Poker, duke fituar 1.3 milion dollarë në 2003 pasi doli i dyti. Ai gjithashtu ka tre byzylykë Omaha. Që nga viti 2010, të ardhurat e Farha-s nga turnet live të pokerit ishin më shumë se 3 milionë dollarë. Për shkak të aftësive të tij në poker, ai ka disa pseudonime, duke përfshirë z. Cool. 

Chris Ferguson - 80 milionë dollarë

I lindur në vitin 1963, Chris Ferguson është një producent filmi amerikan dhe lojtar profesionist pokeri. Aktualisht, Ferguson krenohet me pesë byzylykë WSOP dhe më shumë se 60 përfundime parash. Në fakt, ai është i vetmi lojtar pokeri që ka fituar tre qarqe WSOP. Por karriera e tij ishte e mbushur me polemika. Tilt Poker, një kompani online pokeri ku ai shërbeu si drejtor, u akuzua për marrjen e parave me mashtrim nga lojtarët. Departamenti Amerikan i Drejtësisë pretendoi se kjo kompani ishte më shumë një skemë Ponzi. 

Doyle Brunson - 75 milionë dollarë

Doyle Brunson konsiderohet gjerësisht si 'kumbari' amerikan i pokerit. Z. Doyle, aktualisht në pension, ka mbi 50 vjet përvojë në lojën e pokerit. Si rezultat, ai është një anëtar i Sallës së Famave të Pokerit. Thënë kështu, 88-vjeçari është fitues i 10 turneve WSOP dhe dy herë kampion i WSOP Main Event. Kjo nuk është e gjitha. Brunson është lojtari i parë i pokerit që merr 1 milion dollarë nga një garë live. Ai doli në pension në verën e 2018 pasi përfundoi i gjashti në WSOP 2018, duke fituar 46,963 dollarë. 

Daniel Negreanu – 60 milionë dollarë

I lindur në vitin 1974, Daniel Negreanu është një aktor, shkrimtar dhe lojtar profesionist i pokerit kanadez. Danieli e zbuloi dashurinë e tij për lojërat e fatit kur ishte vetëm adoleshent. Ai rrinte nëpër sallat e pishinës ku vinte baste për sporte dhe luante poker. Në vitin 1997, ai u emërua lojtari më i mirë i pokerit gjithëpërfshirës në finalen e pokerit botëror, duke fituar 55,064 dollarë. Një vit më vonë, ai luajti ngjarjen e tij të parë WSOP, duke fituar 164,460 dollarë në Hold'em-in e limituar prej 2,000 dollarësh. Negreanu ka gjashtë byzylykë WSOP dhe dy kampionate World Poker Tour. 

Bryn Kennedy - 56 milionë dollarë

Bryn Kennedy është një nga lojtarët më të dekoruar profesionistë të qarkut të pokerit. Ky lojtar kishte një vlerë neto prej 56 milionë dollarë në shtator të vitit të kaluar. Ai është një nga ata pak lojtarë që grumbulluan më shumë nga pasuritë e tyre duke luajtur poker. Si i ri, ai kishte një pasion për të luajtur poker dhe mori pjesë në Kampionatin e Pokerit të Bregut Lindor në moshën 21-vjeçare. Në korrik 2014, ai mblodhi byzylykun e tij të parë WSOP, duke fituar 153,000 dollarë në proces. Në vitin 2016, ai luajti Joe McKeehen, fituesin e Main Event 2015. Kennedy fitoi kampionin, duke fituar mbi 1.6 milionë dollarë. 

Erik Seidel - 41.9 milionë dollarë

I lindur në New York City në vitin 1959, Erik Seidel është një lojtar profesionist pokeri me një vlerë neto prej rreth 41.9 milionë dollarë. Është interesante se ai e la shkollën për të krijuar një karrierë në tavëll dhe poker me limit të ulët. Siç qëndron, Erik ka fituar nëntë byzylykë WSOP dhe një kampionat të vetëm World Poker Tour. Përveç kësaj, ai u përfshi në Sallën e Famës prestigjioze të Pokerit në 2010. 

Emra të tjerë të shquar

  • Jennifer Tilly - 30 milionë dollarë
  • Phil Hellmuth - 26 milionë dollarë
  • Dan Smith - 36.7 milionë dollarë
  • David Peters - 33.7 milionë dollarë
  • Jason Koon - 31.7 milionë dollarë
  • Antonio Esfandiari - 25 milionë dollarë
  • Tom Dwan - 10 milionë dollarë

Të rejat e fundit

Yggdrasil lëshon kombinimin e frutave me shumë potencial frutash
2023-05-25

Yggdrasil lëshon kombinimin e frutave me shumë potencial frutash

Lajme

Promocion i kazinosë

1xBet:Deri në 1500 € + 150 rrotullime falas
Luaj tani
Betwinner
Betwinner:100% deri në 100 € + 150 rrotullime falas
22BET
22BET:Deri në 600 dollarë