Legaliteti i kazinove online indiane

Lajme

2021-10-11

Benard Maumo

Kumari në Indi ka qenë një aktivitet argëtues i preferuar për shekuj me radhë. Por si në Shtetet e Bashkuara, rregullimi i lojërave të fatit indian ndryshon nga shteti në shtet. Me fjalë të tjera, shtetet në Indi mund të formulojnë ligjet e tyre të personalizuara të lojërave të fatit.

Legaliteti i kazinove online indiane

Pra, çfarë thotë ligji Kazinotë indiane në internet? A është e ligjshme të luash kumar në internet në këtë juridiksion jashtëzakonisht të populluar? A është arrestuar ndonjëherë dikush për shkelje të ligjeve indiane të lojërave të fatit?

Legaliteti i lojërave të fatit në Indi

Siç u tha në fillim, kumari në Indi është një subjekt shtetëror. Kështu, vetëm shtetet indiane mund të formulojnë ligje për lojërat e fatit brenda zonave të tyre përkatëse.

Thënë kështu, Akti Publik i Kumarit i 1867 parandalon drejtimin ose zotërimin e një shtëpie publike kumari. Kushdo që shkel këtë ligj do të përballet me një dënim deri në 3 muaj burgim ose 200 rupi gjobë.

Përveç kësaj, ky ligj i lojërave të fatit i ndalon lojtarët të vizitojnë çdo vend kumari personalisht. Dënimi? Deri në një muaj burgim ose gjobë prej 100 rupi.

A është e ligjshme kumari në internet në Indi?

Nëse po kërkoni të luani në një kazino online në Indi, vazhdo sepse asnjë ligj nuk ndalon bastet online. Siç u diskutua më lart, Akti Publik i Kumarit i vitit 1867 është shumë i vjetër për të mbuluar aktivitetet e basteve në internet.

Për të mbuluar këtë deficit, qeveria federale mbështetet në Aktin e Teknologjisë së Informacionit të vitit 2000. Megjithatë, ligji nuk i përmend askund fjalët "bixhoz" ose "bast". Si rezultat, gjykatat indiane u lanë të interpretonin ligjin, të cilin nuk e kanë bërë deri më sot.

Por kjo nuk do të thotë që kazinotë në internet funksionojnë në një zonë gri në Indi. Për shembull, shteti Maharashtra ndaloi lojërat e fatit në internet në 2013 pas modifikimit të Aktit të basteve të Bombay. Gjithashtu, shtetet Andhra Pradesh dhe Telangana ndaluan të gjitha format e lojërave të fatit në internet në janar 2020.

Nga ana tjetër, Nagaland, Sikkim, Daman dhe Goa janë tregje të ligjshme dhe të rregulluara të lojërave të fatit në internet. Sidoqoftë, mbani mend se ligjet lejojnë vetëm lloje specifike të lojërave të fatit në internet. Nagaland, për shembull, lejon bastet vetëm në lojëra të bazuara në aftësi si blackjack dhe Texas Hold'em.

Ku të luani lojëra të kazinosë indiane në internet

Bastet online në Indi janë në fazën fillestare. Kjo është një surprizë, duke pasur parasysh se India është një nga vendet më të avancuara teknologjikisht në botë. Gjithashtu, popullsia e madhe prej më shumë se 760 milionë përdoruesve të smartfonëve është një perspektivë mbresëlënëse për shumë operatorë të kazinove në internet.

Por megjithëse kazinotë indiane nuk mund të zotërojnë dhe promovojnë faqet e lojërave të fatit, ligji nuk i pengon kazinotë në det të hapur (kazinotë joindiane) që të ofrojnë shërbime të lojërave të fatit për lojtarët indianë. Kërkesa e vetme ligjore është që kazinoja në internet duhet të mbështesë pagesën në Rupia Indiane.

Portat e pagesave të kazinosë në internet indiane

Banka ka qenë një pengesë kryesore që ka goditur bastet online në Indi. Prej pak kohësh, depozitimi i parave në kazinotë në det të hapur ka qenë jashtëzakonisht i vështirë.

Me këtë në mendje, lojtarët indianë financojnë llogaritë e tyre të kazinosë në internet përmes Neteller dhe Moneybookers. Ndërsa MasterCard dhe Visa mund të funksionojnë, ka raste kur këto metoda mund të dështojnë. Pra, përmbajuni kazinove online indiane që ofrojnë opsione bankare me portofolin elektronik për të shmangur çdo shqetësim.

A është arrestuar dikush për të luajtur në kazinotë online indiane?

Çuditërisht, nuk ka asnjë rast ku një kazino në internet ose lojtar i librave sportiv është arrestuar dhe akuzuar në Indi. Sidoqoftë, kjo nuk është garanci që nuk do të gjobiteni ose nuk do të futeni në burg për të luajtur online në shtete si Maharashtra dhe Telangana.

Autoritetet gjejnë pak vlerë në shpenzimin e burimeve të çmuara për të gjurmuar dhe gjurmuar lojtarët e kazinove në internet. Dhe edhe nëse ata fillojnë të godasin lojtarët, ata do ta kenë të vështirë në gjykatë pasi ligji federal nuk parandalon bastet në internet.

konkluzioni

Në përgjithësi, ju duhet të shijoni lehtësisht një përvojë të qetë kumari në kazinotë në det të hapur në Indi. Kjo për shkak se këto kazino funksionojnë në një vakum, pasi ligji federal nuk i pengon ata të hyjnë në treg. Vetëm mos harroni të luani në faqet e licencuara të lojërave të fatit për të shmangur mashtrimet në internet.

Lajmi i fundit

A duhet që lojtarët e kazinosë të përqendrohen më shumë në programet VIP sesa në bonuset standarde?
2023-02-04

A duhet që lojtarët e kazinosë të përqendrohen më shumë në programet VIP sesa në bonuset standarde?

Lajme