Legaliteti i kazinove finlandeze në internet

Lajme

2021-11-28

Benard Maumo

Finlanda shpesh konsiderohet si një nga vendet më të lumtura në botë. Finlandezët janë të bekuar me të ardhura të larta, arsim të cilësisë së lartë dhe sisteme të kujdesit shëndetësor që funksionojnë. Por Finlanda është gjithashtu një strehë për disa nga kazinotë më të mira në internet. Kazinotë në internet finlandeze u ofrojnë lojtarëve bonuse tërheqëse përveç pagesave të mëdha.

Legaliteti i kazinove finlandeze në internet

Por prisni, a është e ligjshme të luash kumar në kazinotë online në Finlandë? Ky artikull do t'i përgjigjet kësaj pyetjeje, plus shumë të tjera që mund të keni në lidhje me bastet online në Finlandë.

Ligjet e lojërave të fatit në Finlandë

Mënyra se si drejtohet industria finlandeze e lojërave të fatit është paksa e ndryshme nga vendet e tjera. Këtu qeveria gëzon një monopol shtetëror në të gjitha aktivitetet e lojërave të fatit. Me fjalë të tjera, qeveria zotëron të gjitha faqet lokale të lojërave të fatit.

Një shembull i mirë është Veikkaus Oy, një kompani lojrash e lançuar në vitin 2017. Kjo kompani është në pronësi të qeverisë finlandeze dhe ofron shërbime kumari si Slot Machines, Instant Win Games, Skill Games dhe Lucky Games. Sot, Veikkaus është kompania më e madhe e basteve online në Finlandë, duke tërhequr mbi 700,000 lojtarë çdo javë.

Thënë kështu, kompanitë e lojërave të fatit, duke përfshirë kazinotë në internet, duhet të marrin dremitje nga organi përkatës përpara se të operojnë në Finlandë. Këto janë:

  • RREZE: Ky është autoriteti kryesor rregullator në Finlandë për kazinotë me bazë tokësore. Trupi kontrollon shumicën e lojërave të kazinosë në vend, duke përfshirë lojërat në internet.

  • Viekkaus OY: Ky organ rregullon të gjitha aktivitetet e lotarisë, basteve sportive dhe lojërave fituese të menjëhershme në vend.

  • PAF: Një organ rregullator për mbikëqyrjen e aktiviteteve të basteve në Ishujt Åland – provinca autonome e Finlandës.

  • Fintoto OY: Ky organ rregullon të gjitha aktivitetet e basteve të garave me kuaj në Finlandë.

Qeveria finlandeze beson se monopoli shtetëror është mënyra më efektive për të menaxhuar lojërat e fatit në vend.

Axhenda kryesore është reduktimi i varësisë ndaj lojërave. Sipas një studimi të vitit 2019 nga Instituti Finlandez për Shëndetin dhe Mirëqenien, të paktën 11% e popullsisë kishte marrë pjesë në një formë bastesh vitin e kaluar.

Në përgjithësi, kumari në kazinotë finlandeze në internet është absolutisht i ligjshëm për sa kohë që RAY dhe PAF e miratojnë faqen.

Kufiri ligjor i moshës së lojërave të fatit

Kushdo që dëshiron të luajë në kazinotë online në Finlandë duhet të jetë 18 vjeç ose më shumë. Kjo është për të mbrojtur të miturit nga varësia ndaj lojërave të fatit dhe papërgjegjshmëria financiare. Në mënyrë tipike, të rinjtë njihen si rrezikmarrës. Pra, ky ligj i mbron ata vetëm nga vetja e tyre.

Por zbrazëtirat në ligjet e vendit për lojërat e fatit i lejojnë lojtarët të bastojnë në kazinotë online në det të hapur. Kjo sepse rregullat strikte vlejnë vetëm për lojërat e fatit në vend.

Prandaj, duke luajtur në disa nga kazinotë më të mira në internet në Finlandë është e mundur, duke pasur parasysh se qeveria nuk mund t'i kufizojë drejtpërdrejt ato. Vetëm mos harroni të konfirmoni kufizimin e moshës dhe informacionin e licencimit në faqen në det të hapur.

Kufijtë kohorë të lojërave të fatit në Finlandë

Çuditërisht, lojërat e fatit në hapësira publike në Finlandë funksionojnë brenda një harku kohor të caktuar. Si rezultat, shumë biznese, veçanërisht Veikkaus, u ofrojnë lojtarëve kohë të kufizuar gjatë seancave të lojërave të fatit.

Zakonisht, ka një kujtesë pas çdo 15 minutash, duke u kujtuar lojtarëve të jenë të vetëdijshëm për kohën dhe paratë. Për shembull, të gjitha makinat e fatit në vendet e Veikkaus kanë një kujtesë, duke pyetur lojtarët se sa kohë duan të luajnë.

E ardhmja e kazinove online në Finlandë

Aktualisht, asnjë operator i kazinosë online në det të hapur nuk mund të marrë licencën e lakmuar të lojërave të fatit Finish. Por siç u tha më parë, mungesa e ligjeve të qarta që pengojnë faqet në det të hapur të pranojnë lojtarë finlandezë është një plus i rëndësishëm.

Prandaj, është vetëm një çështje se kur qeveria finlandeze do të heqë dorë nga monopoli mbytës shtetëror në favor të ligjeve të duhura të lojërave të fatit.

Kjo do të mbrojë lojtarët nga kazinotë mashtruese në det të hapur dhe do të sjellë të ardhurat shumë të nevojshme. Dhe po, lojtarët finlandezë do të kenë mundësi të zgjedhin nga kremi i kremit të kazinove globale në internet.

Lajmi i fundit

Crypto vs monedha të rregullta, cilat duhet të përdoren në kazinotë në internet
2023-02-07

Crypto vs monedha të rregullta, cilat duhet të përdoren në kazinotë në internet

Lajme