Kazinotë në internet të Polonisë: lojërat e fatit në internet në Poloni

Lajme

2021-07-05

Eddy Cheung

Në Polonia, njerëzit thonë "powodzenia" kur duan t'i urojnë një person tjetër fat. Çuditërisht, është një frazë që përdoret shpesh, duke pasur parasysh popullaritetin e lojërave të fatit në kazinotë fizike dhe online në vend. Kumari në internet, në veçanti, është tërheqës për shumë arsye.

Kazinotë në internet të Polonisë: lojërat e fatit në internet në Poloni

Për një gjë, kazinotë në internet janë lehtësisht të aksesueshme në shtëpi ose në pajisje celulare kur dikush është në lëvizje. Gjithashtu, aftësia për të luajtur disa lojëra në të njëjtën kohë e bën lojën më emocionuese. Si rezultat, lojërat e fatit në internet janë në një trajektore rritjeje në shumë vende, përfshirë Poloninë.

Përmbledhje e historisë së lojërave të fatit të Polonisë

Kumari ka një të kaluar të gjatë dhe të historisë që daton që nga koha e Paleolitit, shumë përpara historisë së shkruar. Në Poloni, kumari nuk është aq i vjetër, por historia e tij është gjithashtu interesante. Lojërat e lotarisë luheshin në shekullin e 18-të, por vetëm në shekullin e 20-të u hap kazinoja e parë e Polonisë, në qytetin bregdetar të Sopotit në veri. Disa kazino të tjera u hapën në Krakov dhe Varshavë, por të gjitha u mbyllën pas Luftës së Dytë Botërore, viktima të Ushtrisë së Kuqe të Rusisë.

Polonia nisi lotarinë e saj kombëtare, Totalizator Sportowy, në vitin 1955. Por vetëm në vitin 1989 vendi pati kazinonë e parë moderne, një e hapur nga Casinos Poland. Ligjet polake të lojërave të fatit ishin mjaft të dobëta në vitet 1990, duke çuar në një tepricë të operatorëve të huaj që hynë në skenën vendase të lojërave të fatit.

E gjitha kjo ndryshoi në vitin 2009 kur zbulimet e korrupsionit në industrinë e lojërave të fatit në internet nxitën miratimin e Aktit të Kumarit. Sipas këtij ligji, të gjitha format e lojërave të fatit online, përveç basteve sportive dhe llotarive, shpalleshin të paligjshme.

Ligji i lojërave të fatit në Poloni

Megjithëse bixhozi është i ligjshëm në Poloni, bëhet pak më i komplikuar kur bëhet fjalë për ligjet që rregullojnë lojërat e fatit në internet. Kazinotë online pa licencë nga qeveria polake janë të bllokuara nga ofruesit e shërbimeve të internetit (ISP); në të vërtetë, më shumë se 8,000 faqe kazinoje janë ndaluar nga vendi.

Megjithatë, ka pothuajse dyfishin e numrit të kazinove online në det të hapur që pranojnë lojtarë nga Polonia. Në fakt, ekspertët e industrisë së lojërave të fatit vlerësojnë se kazinotë e huaja në internet përbëjnë afërsisht 60% të tregut të përgjithshëm të lojërave të fatit në Poloni. Gjithashtu, disa sajte të lojërave të fatit të bazuara në internet e rrethojnë ndalimin e kazinove online të palicencuara duke marrë një licencë bastesh sportive, e cila është e ligjshme në Poloni.

Faqet e njohura të lojërave të fatit në internet në Poloni

Shumë nga faqet ligjore të basteve të Polonisë, të tilla si STS dhe forBET, fokusohen kryesisht në bastet sportive dhe bastet me shanse fikse. Totolotek, i operuar nga një ent në pronësi të qeverisë, është një nga faqet më të mëdha të lojërave të fatit në internet; megjithatë, theksi i saj është në lojërat e lotos.

Për fat të mirë, ka një gamë të gjerë zgjedhjesh kur bëhet fjalë për kazinotë e huaja në internet që mirëpresin lojtarët polakë. Disa nga më të njohurat janë këto:

  • PlayMillion - Nisur në 2012, kjo kazino në internet e operuar nga SkillonNet ofron lojëra elektronike video, ruletë, lojëra tavoline, blackjack dhe video poker. Të gjitha lojërat e tyre, duke përfshirë kazinonë live, janë të aksesueshme në pajisjet mobile.

  • PlayGrand - Përveç a shumëllojshmëri të gjerë të lojërave të kazinosë në internet, PlayGrand u bën thirrje shumë lojtarëve të fatit për shkak të bonuseve dhe promovimeve të tij bujare. Themeluar në vitin 2012, kazinoja është një faqe simotër e SpinStation, Temple Nile dhe Spinrider.

  • Pa Bonus - Ndryshe nga shumica e kazinove të tjera në internet, No Bonus nuk ofron bonuse depozitash. Ajo që bën në vend të kësaj është të sigurojë një rimbursim të pjesshëm të parave që lojtarët humbasin në bastet e tyre. Pjesë e familjes së kazinove L&L Europe Ltd., No Bonus gëzon një reputacion për thjeshtësinë, drejtësinë dhe diversitetin e lojërave.

Lajmi i fundit

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet
2023-01-28

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet

Lajme