Kazinotë më të mira në Singapor: Guide Definitive (2022)

Lajme

2022-07-15

Muge Aribilginc

Singapori njihet zakonisht si një vend konservator që përpiqet të ruajë institucionet dhe praktikat e tij tradicionale sociale. Qeveria e Singaporit shpesh prezanton rregullore dhe ligje të reja për të ruajtur paqen dhe rendin. 

Kazinotë më të mira në Singapor: Guide Definitive (2022)

Megjithatë, duke vënë re mundësinë e artë për të tërhequr më shumë turistë dhe për të rritur punësimin në vend, qeveria vendosi të pezullojë ligjet e saj të vendosura dhe të legalizojë lojërat e fatit në mesin e viteve 2000. 

Sot, Singapori është shtëpia e dy prej vendpushimeve më të mëdha të kazinove në botë - Marina Bay Sands dhe Resorts World Sentosa - dhe konsiderohet të jetë një nga destinacionet më emocionuese të lojërave të fatit në botë. 

Dy kazinotë që funksionojnë ligjërisht mirëpresin të huajt pa vendosur tarifë hyrjeje. Por qeveria nuk është plotësisht në mbështetje të kumarit të qytetarëve të saj. Ata ngarkojnë një tarifë ditore prej 100 dollarë amerikanë, ose 70 dollarë amerikanë për Singaporianët dhe banorët e përhershëm të Singaporit kur hyjnë në kazino.   

Nëse planifikoni të vizitoni Singaporin, mund të dëshironi të shikoni këto dy mega vendpushimet e kazinove siç bëjnë miliona turistë të huaj çdo vit në Singapor gjatë arratisjes së tyre. 

Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë rreth Marina Bay Sands dhe Resorts World Sentosa si dhe për të gjetur përgjigje për pyetjet tuaja rreth kazinove në Singapor. 

Kazinotë në Singapor

Singapori mund të mos jetë aq popullor sa Vegas apo Monte Carlo kur bëhet fjalë për lojërat e fatit, por gjithsesi ofron kazinotë më luksoze, së bashku me një gamë të gjerë lojërash kazino. 

Le të fillojmë me prezantimin tonë të kazinosë Marina Bay Sands, e cila ndodhet brenda resortit ikonik të hotelit me pesë yje të Singaporit, Marina Bay Sands.   

1. Kazino Marina Bay Sands

Nuk ka gjasa të humbasë Marina Bay Sands pa u magjepsur nga dizajni i saj unik me tre kulla të mëdha hoteli dhe një kuvertë në çati në zemër të Singaporit. Kati përdhe u ofron miqve të tij një hapësirë luksoze me 600 tavolina me një gamë të gjerë lojërash, së bashku me 1600 automate. Edhe pse shumica e tavolinave dhe lojërave elektronike janë të vendosura në katin përdhes, Kazino Marina Bay Sands ka 4 kate, me tavolina dhe lojëra elektronike shtesë në katin e dytë dhe të katërt. Por në të njëjtën kohë, kini parasysh se katet e sipërme janë të rezervuara kryesisht për anëtarët VIP. Kazinoja ka gjithashtu një zonë për jo duhanpirësit. Jo vetëm kjo, por është gjithashtu e famshme për llambadarin më të madh në botë të bërë nga kristale Swarovski. Së fundmi ata kanë prezantuar lojërat elektronike të tavolinës edhe për lojtarët. 

Vendndodhja:

10 Bayfront Avenue, Singapor 018956. 

Tarifa e hyrjes:

Është falas për të huajt. Për Singaporianët dhe banorët e përhershëm të Singaporit, tarifa ditore e hyrjes është 100 dollarë dhe tarifa vjetore e hyrjes është 3000 dollarë. 

Rregullat dhe rregulloret:

Të gjithë të ftuarit (qytetarë të Singaporit, banorë të përhershëm dhe jorezidentë) duhet të tregojnë një ID të vlefshme. Disa nga formularët e identifikimit të vlefshëm mund të jenë Patentë Drejtimi, Pasaporta, NRIC, Pasaportë Emigrimi, Pasaportë Studenti, Leje pune, etj. Vizitoni faqen e internetit të Marina Sands Bay për të parë se cilat forma të tjera të provave të identifikimit janë të disponueshme. 

Kodi i veshjes:

Kodi i veshjes së kazinosë është i zgjuar rastësor. Nuk lejohet të vishni pantallona të shkurtra casual, këmisha pa mëngë, rrokullisje dhe pantofla. 

Lojërat e kazinosë:

Kazinoja ka 600 lojëra tavoline dhe më shumë se 2300 automate të shpërndara në të katër katet. Lojërat tavoline përfshijnë Sic Bo, Blackjack, Baccarat, Poker, Pontoon Pandemonium, Craps, Roulette, Royal Three Pictures. Ndryshimet e sloteve janë Cash Cove, Cash Cove Fish On, Duo Fu Duo Cai, Stacks 88 Progressive Jackpot, Good Fortune Progressive Jackpot, Jin Ji Bao Xi Progressive Jackpot, Lightning Link, Ocean Magic. 

Të mirat:

Ne mendojmë se Kazino Marina Bay Sands ka disa avantazhe që e bëjnë lojën e një lojtari një përvojë unike. 

Gama e gjerë e lojërave të kazinosë: Ju mund të gjeni fjalë për fjalë qindra lojëra të ndryshme në Marina Bay Sands. Nëse ju pëlqejnë lojërat me letra, mund të zgjidhni të luani Blackjack ose Poker. Por nëse preferoni lojëra tavoline, mund të zgjidhni Baccarat në vend të tyre.

Hyrja falas për turistët: Nëse nuk jeni shtetas i Singaporit ose banor i përhershëm, mund të hyni falas në Marina Bay Sands. Kjo është arsyeja pse njerëzit që vizitojnë Singaporin për pushime, kalojnë disa orë në kazino, edhe nëse nuk janë kumarxhi. 

Shërbim i klasit botëror: I njohur gjithashtu si një nga hotelet më të rëndësishëm në Singapor, Marina Bay Sands u ofron miqve të saj shërbime të shkëlqyera.

Komoditetet: Marina Bay Sands është një vend emocionues, jo vetëm për shkak të kazinosë së saj, por edhe për shkak të shumë objekteve. Ylli është pishina e pafundësisë Skypark e cila është pishina më e madhe në botë në një çati. Në katin e parë, ka një qendër tregtare që ofron 300 dyqane brenda pothuajse 1 milion metra katrorë.

Disavantazhet:

Meqenëse Marina Bay Sands operon kryesisht si një resort hoteli dhe jo një vend i ndërtuar posaçërisht për lojërat e fatit, ka disa gjëra që mund të bëjnë që përvoja juaj e lojërave të fatit të jetë më pak e rehatshme. 

Pirja e duhanit brenda: Lejohet pirja e duhanit brenda kazinosë Marina Bay Sands. Nëse nuk pini duhan ose keni alergji, ju sugjerojmë të mos qëndroni brenda për shumë kohë.

Radhë të gjata: Marina Bay Sands mirëpret mijëra lojtarë çdo ditë. Personeli duhet të kontrollojë ID-në e secilit vizitor, që kryesisht do të thotë se mund t'ju duhet të prisni në radhë më gjatë nga sa prisni.

Nuk lejohen pijet alkoolike: Edhe pse lejohet pirja e duhanit brenda, nuk lejohet pirja e pijeve alkoolike. Nëse ju pëlqen një pije ndërsa luani lojën tuaj të preferuar të kazinosë, ndoshta nuk është vendi më i mirë për ju.

2. Resorts World Sentosa Casino

Kazinoja e parë në Singapor është Resorts World Sentosa Casino, e cila u hap vetëm disa muaj përpara kazinosë Marina Bay Sands në shkurt 2010. Ajo ndodhet pikërisht poshtë Resorts World Sentosa, e cila është një resort ekskluziv me suita në bregun jugor të Singaporit. Kazinoja tërheq mijëra turistë çdo vit falë dizajnit magjepsës të brendshëm, argëtimit dhe restoranteve të shkëlqyera të ngrënies. Këtu do të gjeni më shumë slot machines - 2400 slot machines - sesa mund të gjeni në Marina Bay Sands. Megjithatë, ka më pak lojëra tavoline - 500 lojëra tavoline - në kazino. Sidoqoftë, numrat janë më se të mjaftueshëm për të kënaqur një lojtar tipik. 

Vendndodhja:

8 Sentosa Gateway, Singapor 098269.

Tarifa e hyrjes:

Siç u përmend më herët, Singapori ka rregulla strikte për qytetarët e tij dhe banorët e përhershëm kur bëhet fjalë për lojërat e fatit. Qytetarët dhe banorët e përhershëm të Singaporit duhet të paguajnë 100 dollarë amerikanë për një leje ditore, ose 2,000 dollarë për një anëtarësim vjetor në kazino. Për fat të mirë, është falas për turistët. 

Rregullat dhe rregulloret:

Në kazino mund të hyjnë vetëm ata që janë mbi 21 vjeç. Shtetasit e huaj lejohen të hyjnë vetëm nëse ofrojnë dëshmi të vlefshme identiteti, të cilat përfshijnë një pasaportë të huaj, një leje imigrimi afatshkurtër, një leje vizitore afatgjatë me foto ID ose një pasaportë të huaj, një kartë studenti, një kartë identifikimi të lëshuar nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Kodi i veshjes:

Kodi i veshjes është i rastësishëm në kazino, por nuk lejohet të vishni pantallona të shkurtra dhe rrokullisje. 

Lojërat e kazinosë:

Me mbi 450 tavolina, lojërat e tavolinës përfshijnë: baccarat, blackjack, poker karaibe, craps, pai gow, pontoon, Texas hold'em dhe poker progresiv me 3 letra.

Të mirat:

Ne mendojmë se ka pika të ndryshme të forta që e bëjnë lojën e fatit në Resorts World Sentosa një përvojë të paharrueshme. 

Shërbimet plotësuese të kazinosë: Resorts World Sentosa u ofron lojtarëve opsione të ndryshme anëtarësimi për përfitimet e lojërave. Ato përfshijnë anëtarësimin Classic, Gold Club, Maxims Club dhe Maxim's Club Platinum. Gjithashtu, ka disa restorante të shijshme ku mund të provoni një shumëllojshmëri të gjerë të kuzhinave aziatike. 

Atmosfera e sigurt e lojërave: Siguria ka prioritet në kazino. Me ligj, të gjithë lojtarët janë të ndaluar të kenë çipa që janë më shumë se shuma prej 10,000 S$ jashtë ambienteve. Do të gjeni gjithashtu një mjedis të qetë, pasi muzika mbahet gjithmonë e ulët. 

Bastet me kosto të ulët: Nëse jeni një lojtar me aksione të ulëta, është vendi më i mirë për ju për të luajtur kumar sepse kufijtë e basteve janë mjaft të ulëta, rreth 10 dollarë, krahasuar me mesataren.

Disavantazhet:

Këtu janë disa elementë që duhen marrë parasysh përpara se të vendosni të luani kumar në Resorts World Sentosa Casino pasi ato mund të ndikojnë në përvojën tuaj të lojërave.   

Përvoja mesatare e pokerit: Nuk është ideale për jo duhanpirës pasi tavolinat e pokerit janë të vendosura në hapësirën e pirjes së duhanit. Mbani në mend se do të jeni të ekspozuar ndaj tymit të cigares gjatë lojës. 

Makinat e vjetra: Kazinoja ofron lojëra tavoline të tipit më të vjetër dhe automat që mund të jenë të pakënaqshme nëse kërkoni lojëra kazino krejt të reja.

Pyetjet e bëra më shpesh rreth kazinove në Singapor

Këtu, ne kemi përpiluar një listë të pyetjeve të bëra zakonisht në lidhje me kazinotë në Singapor. Vizitoni këtu për të gjetur më shumë informacion rreth rregullores për kazinotë si dhe lojërat e fatit në internet në Singapor. 

Sa kazino ka në Singapor?

Singapori është shtëpia e tre kazinove - Marina Bay Sands, Resorts World Sentosa dhe The Aegean Paradise Cruise - që e bëjnë atë të katërtin në botë pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Macau dhe Kanadasë. 

A janë të ligjshme kazinotë në Singapor?

Po, kazinotë janë të ligjshme në Singapor. Konsiderohet si një aktivitet argëtues, veçanërisht për turistët. Është e rëndësishme të theksohet se dikush duhet të shkojë në kazinotë që funksionojnë ligjërisht dhe të shmangë bastet e nëndheshme, të cilat janë të ndaluara nga Ligji i basteve.  

A ka një kod veshjeje për kazinotë në Singapor?

Po. Kodi i veshjes zakonisht është smart casual ose casual, por pantallonat e shkurtra, këmisha pa mëngë, pantoflat dhe rrokullisjet nuk lejohen. 

A është e ligjshme kumari në Singapor?

Vetëm disa lloje të lojërave të fatit lejohen në Singapor. Këtu përfshihen kazinotë dhe garat me kuaj. Sot lejohet edhe të luhet lojërat e kazinosë në internet në uebsajte të caktuara. 

A ka ndonjë kazino në aeroportin e Singaporit?

Jo, nuk ka kazino brenda aeroportit Changi në Singapor.

konkluzioni

Siç e diskutuam në detaje më sipër, si Marina Bay Sands ashtu edhe Resorts World Sentosa u ofrojnë lojtarëve kazino të shkëlqyera që ofrojnë një gamë të gjerë lojërash tavoline dhe lojëra elektronike. Përveç kësaj, ato përfshijnë shumë lehtësira të tilla si SkyPark-u i famshëm në Marina Bay Sands dhe banja luksoze në Resorts World Sentosa. Ne mendojmë, në përgjithësi, ia vlen të vizitoni një nga këto kazino nëse vizitoni ndonjëherë Singaporin.

Lajmi i fundit

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet
2023-01-28

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet

Lajme