Lajme

July 21, 2023

Curacao do të prezantojë ligje më të ashpra për lojërat e fatit

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Industria e lojërave të fatit në internet zhvillohet vazhdimisht për të vazhduar me realitetet aktuale. Kohët e fundit, rregulloret evropiane kanë ndryshuar ligjet e tyre për t'i bërë tregjet e tyre më të sigurta për të gjithë të përfshirët. Një shembull i mirë është Mbretëria e Bashkuar, e cila filloi Letër e bardhë e lojërave të fatit në prill 2023.

Curacao do të prezantojë ligje më të ashpra për lojërat e fatit

Kuraçao është vendi më i fundit evropian që rinis sektorin e tij të lojrave. Duke filluar nga 1 shtatori 2023, vendi ishull do të prezantojë rregulla më të ashpra në industrinë e tij të lojërave për të përmirësuar integritetin dhe në përputhje me normat ndërkombëtare. Javier Silvania, ministri i financave, e bëri të ditur këtë gjatë konferencës iGaming NEXT Valletta 23.

Këshilli Këshillimor po shqyrton tani legjislacionin e ri të quajtur Urdhëresa Kombëtare e Lojërave të Fatit (LOK). Rregullorja ka të ngjarë të prezantojë rregulla më të rrepta në sektorin e lojërave të fatit, duke theksuar procedurat kundër pastrimit të parave, mbrojtjen e lojtarëve dhe parandalimin e mashtrimit. Ndryshimet e ardhshme të lojërave të fatit Curacao u shpallën për herë të parë në dhjetor 2022.

Gjatë ngjarjes iGaming NEXT Valletta 23, Silvania theksoi rëndësinë e hapjes dhe pajtueshmërisë, duke u kërkuar bizneseve të respektojnë rregullat që përputhen me ligjet dhe normat ndërkombëtare kundër pastrimit të parave. Duke punuar me juridiksione të respektuara, Curaçao shpreson të krijojë një mjedis të drejtë ku operatorët e kazinove në internet dhe furnizuesit e lojra kazino mund të konkurrojnë në mënyrë të barabartë.

Një pjesë thelbësore e LOK është krijimi i një organi të ri rregullator, Autoriteti i Lojërave Curaçao. Qëllimi kryesor i këtij autoriteti është të ndalojë çdo aktivitet kriminal në një nga juridiksionet më liberale të lojërave të fatit në Evropë. Ministri theksoi se vendi dëshiron të heqë statusin e tij të kaluar si qendër për licencimin poroz të lojërave të fatit.

Ndërkohë, të gjitha licencat master do të gëzojnë një zgjatje njëvjeçare si pjesë e procesit të tranzicionit. Përveç kësaj, të gjithë nën-licencuarit do të kenë një afat 90-ditor nga hyrja në fuqi e LOK për të aplikuar për një licencë të re.

Duke filluar nga 1 shtatori, Bordi i Kontrollit të Lojërave të Curaçao (GCB) do t'u japë licenca direkt operatorëve të lojërave të fatit. Këto leje do t'i lejojnë operatorët të kryejnë aktivitete të lojërave të fatit, por jo të japin nën-leje si më parë. Veçanërisht, lejet e reja do të përfshijnë detyra që lidhen me lojëra të përgjegjshme, duke forcuar më tej sistemin rregullator.

Vlen të përmendet se shumica e faqeve të kazinove në internet me licenca të Curacao-s tashmë mbështesin integritetin dhe standardet etike. Megjithatë, Javier Silvania theksoi rëndësinë e kujtimit të rasteve të kaluara të dëmtimit të reputacionit. Rregulloret më të rrepta do t'i lehtësojnë këto shqetësime duke inkurajuar profesionalizëm dhe integritet më të madh në sektorin e lojërave të fatit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi
undefined is not available in your country. Please try:

Të rejat e fundit

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA
2024-05-31

Lundrimi në labirint: Taksa Federale e Akcizës në Bastet Sportive në SHBA

Lajme