9 Animet më të mira të lojërave të fatit që duhen parë

Lajme

2022-10-11

Kumarxhinjtë i kanë shijuar filmat e James Bond për dekada. Megjithëse filmat e James Bond janë të njohur, jo të gjithë i pëlqejnë ato. Shumë njerëzve u pëlqen të shikojnë filma anime. Është e lehtë të kuptosh pse anime është kaq popullore në mbarë botën, pasi ndiqet nga më shumë se 100 milionë njerëz. Pra, nëse je mes 100 milionë njerëzve dhe bixhozi është gjëja jote, kjo listë diskuton nëntë filma anime për kumar. Këta filma do t'ju qetësojnë nervat dhe do t'ju krijojnë humorin në një ditë të keqe.

9 Animet më të mira të lojërave të fatit që duhen parë

Kaiji: Kumarxhiu i fundit

Kaiji: The Ultimate Gambler është një film live-action i vitit 2009 që është pjesë e serisë Kaiji nga Nobuyuki Fukumoto. Një nga pikat më të forta të filmit është teoria e lojërat e fatit dhe mashtrime psikologjike. Kaiji, një bastdhënës i ri, është personazhi kryesor i këtij filmi. I riu futet në një garë të rrezikshme bixhozi për të shlyer borxhet e tij të pafundme. Dështimi për të shlyer borxhin mund ta bëjë Kaiji të kalojë dhjetë vjet pas hekurave. 

Kakegurui: Kumarxhi kompulsiv

Kakegurui është një serial gjithëpërfshirës i Netflix me deri në 12 episode. Studentët në Akademia Private Hyakkaou vlerësohen kryesisht bazuar në aftësitë e tyre të basteve në këtë anime të lojërave të fatit. Është interesante se objektivi kryesor i shkollës së mesme është të nxjerrë profesionistë dhe liderë që mund të mposhtin konkurrentët e tyre në lojërat e fatit. Akoma më e çuditshme është se studentët që nuk e presin quhen "kafshë shtëpiake" në akademi. Duhet ta shikoni këtë anime!

Legjenda e Kumarxhiut: Tetsuya

Premiera në vitin 2000, ky serial Manga ka 20 episode, secili prej 23 minutash. Ky film anime ju teleporton në vitin 1947, kur fati ishte i shkëlqyeshëm në Shinjuku. Pa ushqim dhe nevoja të tjera të jetës, njerëzit vendosin të luajnë bixhoz për të dalë nga problemet. Një udhëtar i quajtur Tetsuya zgjedh të kalojë kohë në sallonet Mahjong, ku zakonisht është 'mbreti' i dyshemesë. Për habinë e tij, ka dikush më të mirë se ai në Shinjuku. 

Parada e Vdekjes

A mund ta imagjinoni një jetë të përtejme ku parajsa dhe ferri janë një gabim dhe rregullon vetëm kumarin? Kjo është tema e kësaj animeje japoneze të lojërave të fatit. Historia ndodh brenda Bar Quindecim, ku banakieri (Decim) mbikëqyr lojërat mes njerëzve që presin gjykimin e tyre. Në këtë film, fituesi rimishërohet, dhe humbësi hyn në boshllëk. Seriali ka disa episode të tjera, si Turneu Suicide, Memento Mori, Death Counter, Story Teller, dhe më shumë. 

Saki

E lëshuar në vitin 2009, kjo anime me temë kumari përmban deri në 25 episode emocionuese. Personazhi kryesor këtu është Saki Miyanaga, një nxënëse që nuk i pëlqen Mahjong pasi ndikon negativisht në jetën e saj. Por megjithatë, shoqja e saj e prezanton atë në klubin Mahjong të shkollës, ku Saki zbulon talentin e saj për të dalluar modelet fituese. Pasi rizbulon dashurinë e saj për lojën, Saki ia vë syrin garës kombëtare. Ju mund ta shikoni këtë film anime në Crunchyroll. 

Usogui

E shfaqur në vitin 2006, Usogui është një përkufizim i qartë sesi njerëzve u pëlqen të rrezikojnë duke humbur diçka të rëndësishme ndërsa ndjekin diçka më të pabesueshme. Por bota e lojërave të fatit është armiqësore, me disa njerëz që zgjedhin të mashtrojnë për të fituar. Në atë rast, Kakerou, një organizatë kumari, përpiqet të ruajë drejtësinë e lojërave të fatit. Nga ana tjetër, Usogui, një kumarxhi i aftë, është gati të vë bast jetën e tij në lojëra psikologjike vdekjeprurëse. Shikoni filmin për të ditur se si përfundon!

Një Outs

One Outs është një serial anime i vitit 2008 me 25 episode. Filmi përfshin Toua Tokuchi, një mjeshtër i bejsbollit dhe lojërave të fatit i famshëm për 499 fitoret e tij radhazi në One Outs, një betejë kundër shtambës. Por pavarësisht aftësive të tij të shkëlqyera të lojërave, Tokuchi dëshiron vetëm të fitojë para të shpejta nga loja. Ai fiton 45,000 dollarë për çdo dalje dhe humb 455,000 dollarë për çdo që humbet. Tokuchi së shpejti përplaset me pronarin e ekipit, i cili refuzon kërkesat e tij për paga të fryra. 

Kaiji: Mbijetuesi i fundit

Kaiji: The Ultimate Survivor është një anime e vitit 2007 me 26 episode. Pasi kolegu i tij nuk arrin të shlyejë një hua, peshkaqenë huamarrës vijnë në telefon. Peshkaqenët e huazuar të papenduar kërkojnë që Kaiji të shlyejë shumën e madhe, e cila mund të çojë në pasoja masive financiare. Ata i japin atij një mundësi për të hipur në anijen Espoir dhe për të luajtur kumar për të dalë nga borxhi. Por kjo rezulton të jetë një lojë tradhtie dhe strategjie, e cila mund të çojë në deficite të mëdha. Kaiji duhet të zgjedhë me mençuri!

One Piece Film: Gold

One Piece Film: Gold u shfaq në kinematë japoneze në korrik 2016. Filmi zhvillohet në Gran Tesoro, qyteti më i gjerë argëtues në botë. Ky qytet është shtëpia e milionerëve, marinsave dhe piratëve të famshëm. Kur Piratët e Kapelës së Kashtës mbërrijnë në qytet, ata marrin trajtim VIP dhe fitojnë para të mëdha në një kazino lokale. Ata më pas takojnë Gild Tesoro, udhëheqësin e qytetit, i cili i sfidon ata të luajnë zare. Pason një përleshje pasi lideri luan në mënyrë të padrejtë dhe piratët refuzojnë të ndahen me paratë e tyre. 

konkluzioni

Ja ku shkoni - këta janë disa nga filmat anime më argëtues të lojërave të fatit. Këta filma kanë disa zhanre të lojërave të kazinosë, duke përfshirë baccarat, poker, Mahjong dhe më shumë. Dhe përveçse t'ju japë disa argëtime kumari, do të mësoni gjithashtu një ose dy japonisht.

Lajmi i fundit

Promovimi i Kupës së Botës 2022 të Betfinal
2022-11-29

Promovimi i Kupës së Botës 2022 të Betfinal

Lajme