Zbulohet: Si i mbijetuan librat italianë vitin e vështirë

Italia

2021-08-28

Eddy Cheung

Që nga ardhja e paprecedentë e pandemisë së koronavirusit në vitin 2020, valët tronditëse janë ndjerë në një mori industrish.

Zbulohet: Si i mbijetuan librat italianë vitin e vështirë

Një hapësirë e veçantë që ndjeu presionin ishte industria e lojërave të fatit – e ndjerë më intensivisht në Itali. Tregut të lojërave të fatit në vend iu dha një goditje e egër kur pati një ndalim të marketingut të lojërave të fatit gjatë bllokimit dhe një rritje të madhe të taksave.

Çelësi i mbijetesës

Pavarësisht këtyre goditjeve të rënda, industria e lojërave të fatit u përgjigj në mënyrë intuitive, duke përdorur internetin si hirin e tij shpëtues. Oferta dixhitale si kazinotë dhe lojërat në internet nxitën një rritje prej 95% të të ardhurave në të gjithë sektorin e internetit – kazinotë klasike si p.sh BetVictor, Luaj Milion, dhe Luaj Grand ishin të gjitha të ngritura financiarisht gjatë goditjes së valës së koronavirusit.

Treguesi kryesor për t'u larguar nga kjo tirade në internet është fluksi i klientëve të rinj të lojërave të fatit që regjistrohen për t'u bërë lojtarë online. Për shkak të njerëzve që detyroheshin të qëndronin në shtëpi për shkak të kufizimeve të bllokimit, më shumë nga ata që ishin të prirur për të luajtur bixhoz po i drejtoheshin ofertave në internet që kompanitë e besuara kishin në dyqan. 2020 ishte viti i gamifikimit, me një sërë dixhitalizimi që ndodhte në të gjithë industritë: mjediset e punës u reduktuan në thirrjet në Zoom dhe kazinotë u reduktuan në paketa gjithëpërfshirëse online. Kjo lehtësi është një teknikë pozitive për shumë përdorues, të cilët tani mund të hyjnë në industrinë e lojërave të fatit nga komoditeti i shtëpive të tyre.

Komentet nga CEO

Fabio Schiavolin, CEO i Snaitech, komentoi duke thënë: "Të dhënat e 2020-ës treguan një tregues të qartë të dixhitalizimit të kërkesës për të gjitha mallrat dhe shërbimet, mbështetur nga bllokimi i shitjes me pakicë për vitin 2020 me konsumatorët që shijojnë ofertën dixhitale me besim më të madh."

Pavarësisht nga sulmi i pandemisë që solli ndryshime të padukshme në industri, Kazinotë në Itali u është dashur të përballojnë këtë lloj stuhie në të kaluarën. Në vitin 2019, u miratua Dekreti i Dinjitetit, i cili parashikoi ndalimin e pothuajse të gjitha promovimeve të kazinove. Me këtë pengesë, pikat e lojërave të fatit u detyruan të zbulonin mënyra të reja për t'i shtyrë përdoruesit në internet që shtriheshin përtej reklamimit dhe marketingut. Përpjekjet u ridrejtuan në përdorimin e prezencës me pakicë si një metodë e gjenerimit të plumbit, e cila në fakt forcoi të ardhurat bruto të lojërave. Kjo mund të jetë një surprizë për shumë njerëz, të cilët mund ta kenë të dashur idenë se marketingu promovues është një nga mënyrat kryesore për të gjeneruar drejtime, për të rritur përdoruesit dhe në fund të fundit për të rritur shitjet.

Në mënyrë disi kundërintuitive, redaktimi dhe pengimi i promovimit të lidhur me lojërat e fatit në dukje ka forcuar pjesën e tregut midis kompanive kryesore në industri, duke përfshirë 21 kazino, Asnjë kazino bonus, dhe Royal Spinz. Mësimet për të mësuar këtu janë të shumta, pasi u tregon industrive anembanë botës se ka mënyra novatore për t'u rikthyer nga pengesat dhe pengesat. Pandemia e koronavirusit ishte e paparashikuar dhe e re, e cila paraqitet si një kërcënim më serioz se shumë kufizime të së kaluarës. Megjithatë, fakti që kazinove në Itali ishin në gjendje të forconin ndjeshëm pjesën e tyre të tregut, të rrisnin bazën e tyre të përdoruesve dhe të mbizotëronin, tregon se ka rrugë drejt rimëkëmbjes për shumë industri. Duke pasur parasysh kthesën e baticës drejt një bote më të bazuar në kazino dhe lojëra fati në internet, nuk ka kohë më të mirë se tani për industrinë e lulëzuar me disa nga kazinotë më të mira në internet.

Lajmi i fundit

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet
2023-01-28

Mënyra të zgjuara për të mbrojtur bankrollin tuaj të kazinosë në internet

Lajme