Extra Vegas - Responsible Gaming

Age Limit
Extra Vegas
Extra Vegas is not available in your country. Please try:
Metodat e depozitimit
MasterCardVisa
Trusted by
Curacao

Responsible Gaming

Extra Vegas e merr seriozisht lojën e përgjegjshme dhe bën përpjekje të mëdha për të mbrojtur lojtarët më të cenueshëm për rreziqet që mund të sjellë varësia ndaj kumarit. 

Bastet duhet të jenë argëtuese dhe nëse koha juaj me Extra Vegas fillon të ndikojë negativisht në statusin tuaj financiar dhe social, atëherë ju këshillojmë të merrni disa masa.

Gjëja më e mirë që mund të bëjë një kazino është të edukojë lojtarët dhe t'i fuqizojë ata nëpërmjet njohurive. Për këtë arsye, ata ofrojnë mjete të ndryshme që mund t'i përdorni dhe gjithashtu marrin disa masa paraprake.

Në momentin që krijoni llogarinë tuaj, duhet t'i provoni kazinosë se jeni në moshë ligjore për të luajtur. Nëse kazinoja gjen një lojtar të mitur që ka dhënë informacion të pandershëm ose të pasaktë në lidhje me moshën e tyre, jo vetëm që mund t'i konfiskohen të gjitha fitimet, por edhe mund të përballen me ndjekje penale.

Extra Vegas nuk do të synojë lojtarët e mitur me marketingun dhe reklamat e tyre. Për këtë arsye, kur krijoni llogarinë tuaj, duhet të jepni emrin tuaj të saktë, adresën dhe datën e lindjes për të konfirmuar se jeni të paktën 18 vjeç.

Vetëpërjashtimi

Nëse besoni se bixhozi po ndikon negativisht në jetën tuaj dhe nuk është më një formë argëtimi, është koha të kërkoni ndihmë profesionale. Por para se ta bëni këtë, duhet t'i përgjigjeni pyetjeve të mëposhtme:

 1. A keni humbur ndonjëherë shkollën apo punën për shkak të lojërave të fatit?
 2. A ju ka bërë kumari të neglizhoni mirëqenien tuaj dhe të familjes tuaj?
 3. A keni shitur ndonjëherë ndonjë gjë personale për të pasur më shumë para për lojërat e fatit?
 4. A keni luajtur ndonjëherë derisa të keni humbur të gjitha paratë tuaja?
 5. A keni luajtur ndonjëherë më shumë se sa keni planifikuar?
 6. A e keni menduar ndonjëherë vetëvrasjen për shkak të zakonit tuaj të lojërave të fatit?

Nëse i jeni përgjigjur me një 'po' shumicës së pyetjeve, atëherë besojmë se është koha që të kërkoni ndihmë profesionale. Kjo është një çështje shumë komplekse, kështu që nuk ka një kurë që funksionon për të gjithë. Ne ju këshillojmë të kontaktoni Kumarxhinjtë Anonim dhe ata do t'ju udhëheqin gjatë procesit.

Një gjë e mirë që mund të bëni në një situatë si kjo është të konsideroni vetë-përjashtimin. Ju mund të vetëpërjashtoheni nga Extra Vegas për një periudhë kohore që besoni se është më e mira për ju. Por, ne ju këshillojmë të bëni të njëjtën gjë me kompanitë e tjera me të cilat keni llogari. Nëse vendosni të vetëpërjashtoheni, mund të shkoni te seksioni i Kumarit të Përgjegjshëm në faqen e internetit ose të kontaktoni Mbështetjen e Klientit për ndihmë.

Ju lutemi mbani mend se të gjitha vetë-përjashtimet dhe pushimet kohore janë të pakthyeshme. Nuk mund të ndryshoni vetëm mendje dhe t'i ktheheni kumarit. Duhet të prisni që periudha kohore të skadojë dhe më pas të rihapni llogarinë tuaj dhe të luani lojëra.

Zvogëloni rrezikun e varësisë ndaj lojërave të fatit

Nëse vendosni të luani lojëra në internet, ne nuk do t'ju gjykojmë. Këto lojëra janë bërë për të ofruar argëtim dhe fakti është se ato janë vërtet argëtuese për t'u luajtur. Bëni një depozitë brenda buxhetit tuaj dhe mund t'i dyfishoni paratë në një sekondë. Nëse i humbisni paratë, atëherë shikojeni atë si paradhënie për argëtimin që keni pasur gjatë lojës tuaj të preferuar.

 • Luaj gjithmonë për argëtim.
 • Kumari nuk është një mënyrë për të fituar para.
 • Luaj gjithmonë me paratë që mund të përballosh për të humbur.
 • Gjithmonë vendosni kufijtë e depozitave dhe mos depozitoni kurrë më shumë sesa mund të humbni.
 • Asnjëherë mos ndiqni humbjet. Nëse humbisni paratë tuaja, nuk do t'i fitoni ato nëse luani me aksione më të larta.
 • Asnjëherë mos luani kur ndiheni të mërzitur. Në një gjendje të tillë, nuk mund të marrësh një vendim racional.

Mitet e zakonshme rreth lojërave të fatit kompulsiv

Disa lojtarë bëhen të varur nga kumari dhe ky është një fakt që nuk mund ta anashkalojmë thjesht. Për këtë arsye, nganjëherë ata mbajnë besime të rreme ose mite që i çojnë vetëm drejt mohimit. Për këtë arsye ne hodhëm poshtë disa nga mitet më të zakonshme për ju:

Miti 1 - Kumarxhi kompulsiv luan çdo ditë. Ne nuk mund të themi se kjo është e vërtetë, sepse nga përvoja e dimë se kumarxhinjtë kompulsivë mund të luajnë shpesh ose rrallë. Nëse kumari juaj po shkakton probleme personale dhe financiare, atëherë kjo është një shenjë e qartë e problemit të lojërave të fatit.

Miti 2 – Kumarxhinjtë kompulsivë vënë bast për gjithçka, pavarësisht nga forma e kumarit. Kjo nuk është gjithashtu e vërtetë, sepse shumica e kumarxhinjve kompulsivë kanë një formë të preferuar të kumarit. Disa pëlqejnë lojëra elektronike dhe të tjerë preferojnë lojërat e tavolinës. Është e zakonshme që kumarxhinjtë kompulsivë të zhvillojnë një formë dytësore të lojërave të fatit, por ato zakonisht nuk janë aq problematike.

Miti 3 – Kumari bëhet problem vetëm kur humbisni të gjitha paratë tuaja. Në fakt, sa para fitoni ose humbisni nuk përcakton nëse keni një varësi nga bixhozi. Me kalimin e kohës, njerëzit me varësi ndaj lojërave të fatit do të kenë mjaft borxhe që pasojat financiare të sjelljes së tyre më vonë do të ndikojnë në jetën e tyre.

Miti 4 – Ju thjesht nuk mund të zhvilloni një varësi ndaj kumarit. Kur e vërteta është, bixhozi mund të bëhet po aq i varur sa droga dhe alkooli. Bixhozi prodhon një eufori që inkurajon lojtarët të vazhdojnë të përsërisin të njëjtën sjellje për të arritur të njëjtin efekt edhe një herë. Kumarxhinjtë patologjikë gjithashtu mund të mohojnë sjelljen e tyre dhe të refuzojnë të besojnë se kanë një problem fare.

Miti 5 – Njerëzit e papërgjegjshëm mund të bëhen të varur nga bixhozi. Askush nuk është imun ndaj këtij problemi. Me kalimin e viteve ne kemi parë njerëz të përgjegjshëm që zhvillojnë probleme me lojërat e fatit. Thjesht mund të prekë këdo, është një problem kompleks dhe nuk ka vetëm një rregull që njerëzit mund të ndjekin për ta shmangur atë.

Miti 6 - Nëse lojtari i fatit mund ta përballojë atë, ata mund të luajnë sa të duan. E vërteta është se problemet e shkaktuara nga kumari i tepërt nuk janë vetëm financiare. Për shembull, nëse kaloni shumë kohë para lojërave të fatit kompjuterik, kaloni më pak kohë me miqtë dhe familjen tuaj.

Miti 7 - Kumarxhinjtë kompulsivë janë të lehtë për t'u njohur. Ndryshe nga varësitë e tjera, ku mund t'i shihni shpejt pasojat, bixhozi quhet varësia e fshehur. Shumë lojtarë të kumarit nuk e kuptojnë se kanë një problem kumari derisa të jetë tepër vonë.

Miti 8 – Nëse vazhdoj të luaj kumar, fati im do të ndryshojë. Siç e kemi thënë shumë herë, të gjitha lojërat zbatojnë një gjenerues numrash të rastësishëm që do të thotë se rezultati i bastit tuaj të ardhshëm nuk ka të bëjë fare me bastin tuaj të mëparshëm. Nëse vazhdoni të rrezikoni më shumë, nuk do të përmirësoni në asnjë mënyrë shanset tuaja për të fituar.

Miti 9 – Sot ndihem me fat. Epo, ju thjesht po gënjeni veten. Shpresa ose dëshira për të fituar para nuk ka absolutisht asnjë ndikim në rezultatin e lojës tuaj.

Kërkoni Ndihmë

Nëse ju ose dikush që njihni është duke u marrë me një varësi ndaj lojërave të fatit, atëherë ju këshillojmë të kontaktoni një nga këto organizata. Ata do t'ju ndihmojnë të përballeni me problemin dhe të përpiqen të punojnë me ju në çdo hap të rrugës.

GamCare (MB)
Gamble Aware (Irlandë)
Adictel (Francë)
Terapia e bixhozit (në mbarë botën)
JugarBIEN.es (Spanjë)
Ndihmë në internet për lojërat e fatit (Australi)
Këshilli Përgjegjës i Lojërave (Kanada)
Qendra për Ludomani (Danimarkë)
Dalje (Slloveni)
Qendra për Trajtimin e Varësisë Nova Gorica (Slloveni)
Stödlinjen (Suedi)
Peluuri (Finlandë)

Përfitimet

Fakte të shpejta të kazinosë

Year foundedYear founded: 2017
BonusetBonuset (9)
Bonus ndeshjeBonus pa depozitëBonus parash pa pagesëBonus rrotullime falasBonus të mirëpriturBonus të regjistrimitBonusi i besnikërisëBonusi me depozitëKodet e bonusit
GjuhëtGjuhët (11)
Angleze
Franceze
Gjermane
Italiane
Japoneze
Kineze
Koreane
Portugeze
Spanjolle
Tajlandeze
Vietnameze
LicencatLicencat (1)
Llojet e mbështetjesLlojet e mbështetjes (2)
LojëraLojëra (10)
Metodat e depozitimitMetodat e depozitimit (9)
AstroPay
AstroPay Card
BitcoinCredit Cards
Crypto
Debit Card
MasterCard
UPayCard
Visa
MonedhatMonedhat (13)
Afrikës së Jugut Rand
Dinari Tunizian
Dollari Australian
Dollari Kanadez
Dollari i Ri Taivanez
Euro
Jeni Japonez
Juani Kinez
Koresë së Jugut Won
Paund sterlina
Peso argjentinase
Reali Brazilian
Shtetet e Bashkuara Dollar
Programi i FilialitProgrami i Filialit (1)
ShtetetShtetet (15)
Afrika e Jugut
Argjentina
Australia
Brazili
Franca
Japonia
Kanadaja
Kina
Korea Jugore
Portugalia
Spanja
Tajlandë
Tajvani
Tunizia
Vietnami
SoftwareSoftware (7)