Evolution Gaming

May 4, 2021

Evolution Gaming zgjeron gjurmën e saj në industri

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Nuk mund të përmendësh më të mirën kazino online furnizuesit e softuerit pa rezervuar një vend për të Lojëra evolucionare. Kjo kompani është e njohur për ofrimin e disa prej ekskluziviteteve më të mira të kazinove në internet, duke përfshirë Live unike Craps lojë. Por nëse ka një fushë tjetër në të cilën Evolution është i mirë, atëherë ai është duke vrarë konkurrencën. Epo, kompania sapo përfundoi një tjetër marrëveshje historike për të blerë të gjithë kapitalin aksionar të Big Time Gaming.

Evolution Gaming zgjeron gjurmën e saj në industri

Marrëveshja që vlen miliona

Zhvilluesi i softuerit të kazinove online me bazë në Suedi, Evolution Gaming, njoftoi më 12 prill 2021, se kishte nënshkruar një marrëveshje për të blerë një zhvillues të automateve me bazë në Australi, Big Time Gaming. Marrëveshja do t'i kushtonte Evolution deri në 450 milionë euro (534.8 milionë dollarë). Evolution Gaming, e cila zhvillon slot automatë në internet dhe lojëra tavoline, tha se të paktën 70% e marrëveshjes do të shlyhej me para në dorë, ndërsa pjesa tjetër do të paguhet në aksionet e sapo emetuara. Vlera e aksionit do të varet nga indeksi tregtar i NASDAQ Stokholm në kohën e emetimit.

Kjo lëvizje do të thotë që Evolution do të çimentojë vendin e saj si një nga furnizuesit kryesorë të përmbajtjes së kazinove në internet në botën e iGaming. BTG është bërë i famshëm për zhvillimin e titujve argëtues si Bonanza dhe Extra Chilli. Kompania është gjithashtu e njohur për inovacionin e mekanikës së sloteve Megaways, duke i lejuar lojtarët të marrin deri në 117,649 linja pagese. Shkurtimisht, të gjithë titujt dhe veçoritë e lojës Big Time Gaming do të jenë të disponueshme në kazinotë e fuqizuara nga Evolution.

Reagime nga të dyja palët

Si zakonisht, si Evolution ashtu edhe BTG kishin diçka pozitive për të thënë në lidhje me marrëveshjen. Sipas James von Bahr, Kryetari i Evolution Gaming Group, shtimi i BGT do të thotë se portofoli i automatëve të kompanisë zgjerohet në mënyrë eksponenciale. Ai shtoi gjithashtu se tradita e BGT për të krijuar veçori unike të lojës si inovacioni Megaways do të ishte një shenjë e mirë me kulturën e kompanisë.

Natyrisht, lajmi ishte si muzikë për veshët e BGT. Një i emocionuar Nik Robinson, CEO i BGT, tha se të dyja kompanitë ndajnë një vizion të ngjashëm të inovacionit dhe ofrojnë përvojë të përmirësuar të përgjithshme të klientit. Ai tha se këto tipare i bëjnë të dyja ndeshjet perfekte. Paç fat atyre!

Më shumë rreth pozicionit aktual të tregut të Evolution

Siç u tha, blerja e BGT rrit më tej gjurmën e Evolution në tregun disi konkurrues të iGaming. Mos harroni se Evolution bleu 96.8% të aksioneve të NetEnt në një marrëveshje me vlerë 2 miliardë dollarë në fund të vitit të kaluar. Oferta për të blerë NetEnt u bë më 24 qershor 2020 dhe u përfundua në dhjetor të po këtij viti.

Pas marrëveshjes, Evolution kishte të drejta ekskluzive për mbi 200 video lojëra elektronike dhe lojëra tavoline të NetEnt të shpërndara në më shumë se 100 kazino online. Evolution tani fiton para nga tituj si Starburst, Gonzo's Quest, Divine Fortune, Blood Suckers dhe Twin Spin, të cilat janë shtyllat kryesore në shumicën e faqeve të lojërave të fatit.

Gjithashtu, marrëveshja me NetEnt zgjeroi gjurmën e Evolution në tregun gjithnjë në rritje të lojërave të fatit në SHBA. Nëse jeni një vëzhgues i mprehtë, shumica e shteteve amerikane aktualisht po propozojnë në mënyrë aktive legalizimin e lojërave të fatit në internet. Me NetEnt që tashmë ka një terren në shtetet amerikane si Penisylvania dhe Nju Xhersi, Evolution do të bëhet një forcë dominuese në tregun e Amerikës së Veriut.

Ndërkohë, Evolution zotëron gjithashtu Red Tiger, i cili krenohet me më shumë se 150 tituj argëtues video slotesh. Disa lojëra të njohura Red Tiger përfshijnë Pirates' Plenty dhe Dragon Luck, të dyja duke përdorur veçorinë fitimprurëse Megaways. Plus, duke mos harruar marrëveshjen Ezugi, e cila i dha Evolution të drejta ekskluzive për opsionet e lojës me tregtarë të drejtpërdrejtë si Blackjack Hybrid, Live Keno, Live Lottery, Live Andar Bahar dhe Wheel of Dice.

Çfarë nënkuptojnë këto marrëveshje për lojërat e Evolution

Në një industri ku inovacioni është kyç, eliminimi i përfundimit është po aq i rëndësishëm. Për fat të mirë, ky është një art që Evolution e ka përsosur gjatë viteve, duke i lejuar të gjitha të drejtat për inovacione jetike si mekanika Megaways. Ky mekanik aktualisht drejton shumicën e xhekpoteve prej miliona dollarësh në kazino të shumta në internet. Në përgjithësi, Evolution po bëhet një forcë dominuese e iGaming në mbarë botën.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

Të rejat e fundit

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA
2024-04-15

BetMGM dhe GameCode krijojnë një partneritet dinamik për të revolucionarizuar iGaming në SHBA

Lajme