Casumo - Responsible Gaming

Age Limit
Casumo
Casumo is not available in your country. Please try:
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaNetellerPaysafe Card
Trusted by
Malta Gaming AuthorityUK Gambling CommissionSwedish Gambling Authority

Responsible Gaming

Casumo është krenar të thotë se ata kanë një ekip ambasadorë mbështetës të lojtarëve që janë të trajnuar dhe me përvojë për t'i ndihmuar lojtarët të kuptojnë më mirë shenjat e varësisë. Ata janë në dispozicion 24/7 për t'iu përgjigjur çdo pyetjeje që keni dhe për t'ju këshilluar për të marrë ndihmën që ju nevojitet.

Ka një sërë organizatash dhe mjetesh që mund t'i përdorni për t'ju ndihmuar të parandaloni varësinë nga kumari. Këtu është një listë e disa prej organizatave me të cilat mund të kontaktoni nëse besoni se keni nevojë për ndihmë:

 • Terapia e lojërave të fatit - Ky është një shërbim global që ofron këshilla praktike dhe mbështetje emocionale për të gjithë ata që janë të prekur nga varësia ndaj lojërave të fatit. Ata ofrojnë gjithashtu një aplikacion falas që ka një koleksion mjetesh dhe informacionesh për t'ju ndihmuar të identifikoni dhe kapërceni problemin e kumarit.

 • GamTalk – Ky është një tjetër komunitet mbështetës që ndihmon njerëzit me çështjet e lojërave të fatit. Njerëzit ndajnë përvojat dhe idetë e tyre se si të ndihmojnë këdo që është përballur me probleme të lojërave të fatit.

 • Shoqata Gordon Moody – Në Shoqatën Gordon Moody mund të gjeni këshilla, edukim dhe mbështetje. Nëse keni probleme me lojërat e fatit ose dikush që njihni merret me këtë lloj problemi, atëherë mund ta gjeni shoqatën në internet.

 • Kumarxhinj Anonim – Ky është një komunitet shumë i dobishëm njerëzish që ndajnë përvojat e tyre me njëri-tjetrin. Kjo faqe do të ofrojë opsione të ndryshme të ndryshme për të ndihmuar këdo që ka nevojë. Ata kanë një forum, një dhomë bisede dhe gjithashtu literaturë. Ju gjithashtu mund të gjeni takime në zonën tuaj lokale ku mund të merrni pjesë.

 • Fondacioni i Lojërave të Përgjegjshme – Ky fondacion rrit ndërgjegjësimin për shkaqet dhe pasojat e mundshme të lojërave me probleme. Ata janë të vendosur në Maltë dhe ideja e tyre është të ofrojnë mbështetjen dhe këshillat e nevojshme për njerëzit që kanë probleme me lojërat e fatit.

 • BetFilter – Ky është softuer që do t'ju pengojë të hyni në ndonjë faqe kumari ose kazino online. BetFilter është shumë i thjeshtë për t'u përdorur dhe do t'ju ndihmojë të bllokoni faqet dhe aplikacionet e lojërave të fatit.

 • GamBlock – GamBlock është një kompani që ekziston që nga viti 2000. Ky është gjithashtu një softuer shumë i dobishëm që ju ndihmon të bllokoni faqet dhe aplikacionet e lojërave të fatit.

Kufiri i depozitave

Kur vendosni të provoni lojërat e fatit, ne ju këshillojmë të kufizoni depozitën tuaj edhe para se të filloni të luani. Në këtë mënyrë ju do të jeni në kontroll të buxhetit tuaj dhe nuk do të merrni vendime të nxituara. Pasi të keni arritur shumën, nuk do të mund të bëni një depozitë derisa kufiri juaj të rivendoset.

Casumo ofron disa opsione për vendosjen e kufijve, kështu që ju mund të zgjidhni atë që ju përshtatet më së miri. Ju gjithashtu keni mundësinë të zgjidhni kufizime të shumta në llogarinë tuaj, gjithçka varet nga ju.

I regjistruar në afatin kohor – Ju mund të kufizoni sa orë mund të regjistroheni në llogarinë tuaj çdo ditë. Kur të arrini kufirin tuaj, do të dilni automatikisht. Nuk ka asgjë për t'u shqetësuar kur bëhet fjalë për seancën tuaj të lojës. Loja që po luanit do të ndërpritet ose basti që keni vendosur do të përfundojë në sfond. Ju mund ta kontrolloni rezultatin herën tjetër që të hyni në llogarinë tuaj. Nëse vendosni një limit kohor 5 orësh të hyrjes në ditë, kjo do të thotë se do të mund të luani gjithsej 5 orë në Casumo në ditë. Ju mund ta bëni këtë në disa seanca më të shkurtra ose mund ta bëni menjëherë.

Blloku i kohës së hyrjes – Ju gjithashtu mund të vendosni një bllok specifik orar që do të mbulojë të gjitha ditët e javës gjatë të cilave nuk do të jeni në gjendje të identifikoheni në llogarinë tuaj. Nëse dëshironi të ndryshoni hapësirën tuaj kohore, do të duhen 24 orë pasi të jetë bërë kërkesa. Për shembull, nëse vendosni një bllok të kohës së hyrjes midis orës 23:00 dhe 11:00, nuk do të mund të luani gjatë këtyre orëve.

Buxheti i shpenzimit – Kjo do të kufizojë sasinë e parave që mund të shpenzoni gjatë një periudhe të caktuar kohe. Pasi të keni arritur shumën që keni zgjedhur, nuk do të mund të bëni më depozita. Nëse fitoni dhe bëni një tërheqje gjatë periudhës së caktuar, atëherë do të keni mundësi të bëni një depozitë që është e barabartë me tërheqjen e bërë në këtë periudhë. Për shembull, nëse kufiri i buxhetit tuaj të shpenzimeve është 20 dollarë dhe keni bërë një tërheqje prej 50 dollarësh. Atëherë do të keni mundësi të bëni një depozitë të re prej 70 dollarësh.

Kufiri i humbjes – Kjo do t'ju lejojë të kufizoni sasinë e mundshme të humbjeve neto. Kur të arrini shumën, nuk do të mund të vendosni baste të reja derisa kufiri juaj të rivendoset. Për shembull, nëse vendosni një kufi humbjeje prej 20 dollarësh, kjo do të thotë që bilanci juaj mund të ulet deri në 20 dollarë. Nëse keni filluar të luani me një bilanc prej 30 dollarësh dhe sapo të arrijë 10 dollarë, nuk do të mund të vendosni baste të tjera.

Kufiri i bastit – Kjo do të kufizojë shumën totale që mund të vini bast gjatë një periudhe të caktuar kohe. Edhe një herë, kur të arrini kufirin, nuk do të mund të vendosni asnjë bast. Për shembull, nëse vendosni një kufi bast prej 20 dollarësh, mund të vendosni 20 baste 1 dollarë gjatë periudhës së specifikuar.

Test i Vetëvlerësimit

Një test i vetëvlerësimit është vetëm një listë pyetjesh që do t'ju ndihmojnë të kuptoni më mirë zakonet tuaja të lojërave të fatit. Ky test nuk duhet të konsiderohet si një vlerësim diagnostik ose psikologjik. E vetmja gjë që mund të themi është se çdo person që ka kontaktuar linjat e ndihmës për lojërat e fatit është përgjigjur me një "po" për një ose më shumë nga pyetjet e mëposhtme:

 1. A luani kumar përtej mundësive tuaja?
 2. Nuk jeni në gjendje të paguani faturat për shkak të humbjeve në lojërat e fatit?
 3. A e anashkaloni punën për të qëndruar në shtëpi dhe për të luajtur kumar në internet?
 4. A ndiheni të frustruar në ditët kur nuk jeni duke luajtur kumar?
 5. A ndjeni një nevojë të vazhdueshme për të rritur sasinë e parave për të luajtur kumar?
 6. A e ndjeni nevojën për të ndjekur humbjet?
 7. A luan kumar për të shpëtuar nga problemet e përditshme?
 8. Jeni përpjekur të ndaloni kumarin në një moment, por keni dështuar?
 9. A ndiheni të zemëruar apo të frustruar kur nuk keni para të mjaftueshme për të luajtur?
 10. A besoni se do të rifitoni paratë e humbura duke rritur madhësinë e basteve tuaja?
 11. A e ndjeni nevojën për të gënjyer për sasinë e parave dhe kohën që kaloni duke luajtur bixhoz?
 12. E fshihni sa shumë luani nga partneri juaj?
 13. A i vendosni nevojat tuaja për lojërat e fatit mbi familjen dhe miqtë tuaj?Nevojat dhe interesat e s?
 14. A vidhni apo bëni mashtrim për të marrë para për lojërat e fatit?
 15. A ndiheni hezitues për të shpenzuar para për ndonjë gjë tjetër përveç lojërave të fatit?
 16. A i ka prishur kumari marrëdhëniet tuaja personale?
 17. A e krijojnë debatet dhe zhgënjimet nevojën për të luajtur edhe më shumë?
 18. Keni depresion apo mendime vetëvrasëse pas kumarit?

Vetëpërjashtimi

Për disa njerëz vendosja e kufijve nuk ështëNuk mjafton dhe ata duhet të ndërmarrin hapa të mëtejshëm. Një nga opsionet e disponueshme në kazino është të pezulloni përkohësisht llogarinë tuaj. Nëse besoni se kumari po ndikon negativisht në jetën tuaj, atëherë duhet të vendosni një vetëpërjashtim. Ne ju këshillojmë të bëni të paktën gjashtë muaj pushim dhe të përjashtoni veten nga të gjitha faqet ku jeni aktiv.

Mund të vendosni lehtësisht vetëpërjashtimin në llogarinë tuaj nëse shkoni te Cilësimet në llogarinë tuaj Casumo. Gjatë kësaj periudhe ju nuk do të merrni asnjë email promovues ose tekst nga kazino dhe gjithashtu nuk do të mund të hyni në llogarinë tuaj. Pasi të përfundojë periudha e vetëpërjashtimit, llogaria juaj do të rihapet automatikisht. Nëse dëshironi të zgjasni përjashtimin tuaj, thjesht kontaktoni kazinonë.

Problemi i lojërave të fatit

Hapi më i rëndësishëm në lojërat problematike është të identifikoni shenjat dhe t'i kuptoni ato. Kjo do t'ju lejojë të kuptoni se problemi ekziston, kështu që më vonë do të ndërmerrni hapat e nevojshëm për t'u marrë me këtë çështje.

Kur dikush ka të bëjë me një problem kumari, në shumicën e rasteve do të ndihej i pafuqishëm dhe kjo është koha kur ata kanë më shumë nevojë për mbështetjen e familjes dhe miqve të tyre. Ne kemi përpiluar një udhëzues të thjeshtë që do t'ju ndihmojë të mbështesni dikë në nevojë:

Mbajini të miturit të sigurt – Çdo kazino merr të gjitha masat e nevojshme për të parandaluar të miturit nga kumari. Megjithatë, ata kanë akses në internet në shumë pajisje, kështu që është përgjegjësia juaj të parandaloni të rinjtë nga këto sajte.

Casumo ka një seksion të tërë me shërbime për të ndihmuar kumarxhinjtë të luajnë lojëra me përgjegjësi. Mund të filloni duke vendosur kufizime në llogarinë tuaj, në mënyrë që të keni më shumë kontroll mbi paratë tuaja. Gjithashtu ka mjete që ndihmojnë lojtarët të menaxhojnë paratë e tyre me përgjegjësi. Casumo ofron gjithashtu informacione për zbulimin e shenjave të një problemi të lojërave të fatit. Ata ofrojnë mbështetje për lojtarët me probleme dhe u ofrojnë atyre mundësinë për të folur për të mbështetur ambasadorët që janë në dispozicion 24/7.

Kontroll i realitetit

Edhe nëse nuk keni ndonjë problem me lojërat e fatit, prapë mund të bëni një pushim. Ju mund të bëni një pushim për të paktën 7 ditë deri në 6 muaj. Dhe më vonë, nëse dëshironi të zgjasni këtë pushim, mund të kontaktoni mbështetjen e klientit. Ata janë këtu për ju, për t'ju këshilluar dhe për të gjetur cilësimet më të mira të llogarisë për situatën tuaj aktuale.

Ju duhet të shkoni te cilësimet e Play Okay dhe të klikoni në "Suspend Account". Zgjidhni opsionin "Dua të bëj një pushim" dhe zgjidhni të bëni një pushim për 7 ditë, 30 ditë, 3 muaj ose 6 muaj. Pas përfundimit të periudhës kohore, llogaria juaj do të rihapet automatikisht.

Total score10.0
Përfitimet

Fakte të shpejta të kazinosë

Year foundedYear founded: 2012
BonusetBonuset (7)
Baste falas
Bonus ndeshjeBonus nuk ka basteshBonus rrotullime falasBonus të mirëpriturBonusi i rimbushjesBonusi me depozitë
GjuhëtGjuhët (5)
Angleze
Finlandeze
Gjermane
Norvegjeze
Suedeze
LicencatLicencat (5)
Llojet e mbështetjesLlojet e mbështetjes (2)
LojëraLojëra (49)
Baccarat
Bandy
Basketboll
Bast në FutbollBaste sportive
Bejsbolli
Blackjack
Boks
CS:GO
Dota 2
First Person Baccarat
Formula 1
Futboll
Futbolli Australian
Futbolli galik
Gara me kuaj
Golf
Hendboll
Hokej mbi akull
Hokej mbi dysheme
Kriketi
League of Legends
Live Playboy Baccarat
MMA
Motorsport
Pai GowPokerPoker me tre letraPunto Banco
Rainbow Six Siege
Regbi
Ruletë
Shah
Shigjetat
Slotat
Snooker
Soho Blackjack
Sportet dimërore
Sportive
Surfing
Tenis tavoline
Tenisi
Trotting
UFC
Video Poker
Volejbolli
Wheel of Fortune
eSports
Çiklizëm
Metodat e depozitimitMetodat e depozitimit (15)
Bank Wire Transfer
Credit Cards
Debit Card
FastPay
MasterCardNeteller
Nordea
Paysafe Card
QR Code
SEB Bank
Skrill
Swedbank
Swish
Visa
Zimpler
MonedhatMonedhat (4)
Dollari Kanadez
Euro
Krona Suedeze
Paund sterlina
Programi i FilialitProgrami i Filialit (1)
ShtetetShtetet (6)
Danimarka
Finlanda
Gjermania
Kanadaja
Norvegjia
Suedia
SoftwareSoftware (20)