Kazinotë në internet për t'u shmangur

Ekziston një gamë e gjerë kazinosh që mund të rekomandohen me kënaqësi. Megjithatë, për çdo kazino të shkëlqyer në internet, ka disa që nuk i përmbushin standardet. Ndërsa rekomandimet normale vijnë gjithmonë me kredenciale të shkëlqyera, kontrolle të plota dhe gjithë lojën që ju nevojitet, kazinove të tjera mund t'u mungojnë një ose më shumë nga këto cilësi. Në disa raste, ka edhe potencial që kazinotë të jenë drejtpërdrejt të rrezikshme për lojtarin.

Ky artikull do të tregojë se si të dallohen ato kazino që duhet të shqyrtohen seriozisht, si dhe ato që duhet të shmangen plotësisht.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter
ResearcherPriya PatelResearcher

Cilat janë shenjat e një kazinoje të mirë?

Çdo kazino më e mirë në internet do të ketë një numër karakteristikash kryesore që sinjalizojnë se është mirë të luash, dhe shumë nga detajet më kritike mund të gjenden në Termat dhe Kushtet e sajtit:

  • Faqja ka licencat e duhura e listuar për rajonin ku lojtari luan. Për shembull, një lojtar që i bashkohet sajtit nga MB duhet të shohë një Licenca e Komisionit të Lojërave të Fatit në Mbretërinë e Bashkuar në faqen e internetit. Më shumë sesa thjesht ta deklarojë atë, faqja duhet të sigurojë një numër licence që mund të verifikohet në regjistrin zyrtar.
  • Të opsionet e pagesës për sitin janë të gjitha ato të besuara që njihen globalisht, si VISA ose Mastercard. Nuk ka një listë shteruese për këtë, megjithëse zakonisht mund t'i besohet çdo platforme pagese që është e regjistruar dhe, më e rëndësishmja, e siguruar nga organet dhe autoritetet qeverisëse.
  • Faqja përmban lojëra kazino nga botuesit kryesorë dhe emra të njohur në industri, përgjatë linjave të Play'n'GO ose Evolution. Të kesh këto lojëra në një sajt i jep më shumë besueshmëri, pasi këta zhvillues do të kryejnë kontrolle edhe në faqet ku licencojnë lojërat e tyre.

Cilat janë rreziqet e të luajturit në një kazino me cilësi të dobët?

Të luash një kazino që nuk i përmbahet cilësive të listuara më sipër, ose ndonjë prej atyre pikave fare, e hap lojtarin në një nivel të lartë rreziku.

Rreziqet e kazinove të palicencuara

Rregulloret e lojërave të fatit që rregullojnë kazinotë në internet, në përgjithësi, janë krijuar për të mbrojtur klientët dhe lojtarët e këtyre kazinove. Kjo do të thotë që kazinotë që nuk janë të regjistruara dhe të licencuara zyrtarisht sipas njërës prej këtyre grupeve të rregulloreve mund të bëjnë në mënyrë efektive çfarë të duan. Kjo mund të jetë çdo gjë nga premtuese shpërblime dhe shpërblime dhe më pas ndryshimi i rregullave në gjysmë të rrugës. Ose reklamimi i lojërave përpara se lojtari të regjistrohet, atëherë ato nuk ekzistojnë në faqe pasi të bëhet një depozitë.

Mund të ketë oferta speciale që zhduken ose kanë rregulla jashtëzakonisht të padrejta, ose lojërat mund të projektohen për t'i dhënë kazinosë një avantazh shumë më të madh se sa lejohet në shumicën e licencave. Megjithatë, më shumë se çdo gjë, të qenit i palicencuar do të thotë se në rast të ndonjë loje të padrejtë ose ankesash, në thelb nuk ka ku të drejtohet, pasi nuk ka autoritet për të regjistruar një ankesë.

Rreziqet e platformave të pagesave të dyshuara

Në shumë mënyra, këto janë të njëjtat rreziqe që vlejnë për çdo pagesë në internet dhe konceptet pas tyre janë afërsisht të njëjta. Dy shenjat paralajmëruese për t'u kujdesur janë platformat e pagesave që kazinoja këmbëngul që lojtarët t'i përdorin, por janë të paqarta, ose kur lojtari dërgohet në një platformë tjetër pagese pasi të dhënat e tyre janë futur në një platformë më të njohur. Për shembull, lojtari fillon në atë që duket të jetë një Faqja e VISA-s, por më pas duhet të konfirmojë pagesën në faqen e kazinosë më pas.

Kjo mund të çojë në një mori çështjesh, megjithëse më e ngutshme është mashtrimi me kartën e kreditit pasi të dhënat e lojtarit vidhen dhe keqpërdoren, ose ndoshta shiten në mënyrë të paligjshme më pas. Në disa raste, vetë ato kazino mund të shtojnë tarifa shtesë përtej shumës së depozituar. Ngjashëm me situatën me kazinotë e palicencuara, pagesat e dyshimta kanë gjithashtu problemin kryesor se janë shumë të vështira për t'u raportuar, pasi jo vetëm që nuk janë të rregulluara, por gjurmimi i pagesave mund të bëhet i pamundur.

Rreziqe të tjera

Në disa juridiksione, duke luajtur në një faqe kazinoje të parregulluar, lojtari mund të hapet edhe ndaj veprimeve ligjore, pasi disa autoritete konsiderojnë fajtor si ofruesin ashtu edhe lojtarin nëse bixhozi ndodh jashtë licencës. Mund të konsiderohet faji i lojtarit për mos kryerjen e kontrolleve të duhura në sit përpara se të luani.

Si të dalloni shenjat paralajmëruese

Përshtypjet e para të një sajti janë të rëndësishme dhe ndërsa dizajni nuk është kritik, shumë sajte të parregulluara kanë një pamje të dobët dhe kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e hershme, së bashku me çdo gjë të pazakontë brenda URL-së së sajtit, të tilla si simbole të çuditshme ose një të çuditshme përfundim që nuk përputhet me vendin.

Megjithatë, shumica e çështjeve më të mëdha me këto sajte mund të gjenden te Termat dhe Kushtet, si dhe tek teksti i vogël informues në fund të faqes së sajtit.

  • Gjëja e parë që duhet kërkuar është një kod licence nga një autoritet zyrtar, me më të zakonshmin MGA e Maltës, autoriteti qeveritar i Curacao dhe UKGC. Për të qenë të sigurt, secila prej tyre ka një regjistër që më pas mund të kontrollohet për të konfirmuar se numri është i ligjshëm. Mbani në mend se disa kazino operohen nga një grup më i madh dhe në vend të kësaj ai emër mund të shfaqet në regjistër.
  • Shpesh, platformat e pagesave shfaqen gjithashtu në fund të faqes së faqes. Nëse shumë platforma të profilit të lartë pëlqejnë kartat kryesore të kreditit, PayPal, Skrill ose Neteller shfaqen, është një tregues i mirë për faqen.
  • Mos harroni se të qenit zyrtar nuk është një garanci që pagesat do të trajtohen mirë dhe disa sajte mund të marrin një kohë të konsiderueshme për të përpunuar tërheqjet. Në këtë rast, rishikimet e faqeve janë shpesh një burim i shkëlqyer informacioni pasi ato mund të përmbajnë histori nga lojtarë të vërtetë.

konkluzioni

Në fund, me të gjitha informacionet e disponueshme më sipër, zbulimi i një kazinoje të rrezikshme varet nga zelli i lojtarit.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Gjithçka që duhet të dish për kazinotë

Cilat janë shenjat më të dukshme të një kazinoje për të shmangur?

Me pak fjalë, lojtarët duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm ndaj kazinove që nuk listojnë një licencë për lojërat e fatit nga një juridiksion i madh si Malta ose Curacao, si dhe çdo kazino që përdor një sistem pagese të paqartë ose të paverifikuar.

Cila është një shenjë e mirë e një kazinoje të besueshme?

Përveç licencave të sakta, të kesh lojëra nga zhvilluesit kryesorë është një shenjë shumë pozitive. Kjo përfshin zhvillues të tillë si Play'n GO, Evolution Gaming ose NoLimit City, pasi ata do të kryenin kontrollet e tyre përpara se të licenconin lojërat e tyre në një kazino.

Cilat janë licencat më të zakonshme të kazinosë?

Licencat më të njohura për të kërkuar janë nga MGA, ose Shoqata e Kumarit të Maltës, dhe licenca nga Qeveria e Curacaos. Licenca e Komisionit të Lojërave të Fatit në Mbretërinë e Bashkuar është gjithashtu e zakonshme, por specifike për lojtarët britanikë.