Bob Casino - Responsible Gaming

Age Limit
Bob Casino
Bob Casino is not available in your country. Please try:
Metodat e depozitimit
SkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Trusted by
Malta Gaming Authority

Responsible Gaming

Disa lojtarë kanë një dëshirë të pakontrolluar për të luajtur kumar edhe pse kjo merr një taksë në jetën e tyre. 

Bixhozi, ashtu si droga dhe alkooli stimulon sistemin e shpërblimit të trurit, dhe për këtë arsye, është shumë i varur. 

Lojtarët duhet të jenë shumë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për lojërat e fatit dhe në rast se përballen me ndonjë problem mund të kontaktojnë disa nga organizatat e mëposhtme:

Problemet e lojërave të fatit mund t'i ndodhin kujtdo, dhe ajo që dikur ishte një aktivitet argëtues mund të bëhet lehtësisht një obsesion jo i shëndetshëm me pasoja të rënda.

Kumarxhinjtë problematikë përfundojnë duke bërë gjëra që nuk e kishin menduar kurrë se do t'i bënin, si vjedhja e parave ose marrja e një borxhi të madh.

Lojtarët që janë lojtarë kompulsivë nuk mund të kontrollojnë impulsin për të luajtur kumar edhe pse kjo ka pasoja negative për ta dhe për të dashurit e tyre.

Lojtarët mund të kenë probleme me kumarin edhe kur nuk janë plotësisht jashtë kontrollit. Kumar problematik konsiderohet çdo lojë kumar që prish jetën e dikujt. Ndonjëherë, mund të duket sikur një person është i pafuqishëm, por ka shumë gjëra që ai mund të bëjë për të kapërcyer problemin.

Hapi i parë do të ishte ndarja e miteve nga faktet:

  • Kumarxhinjtë problematikë luajnë kumar çdo ditë – nëse bixhozi shkakton probleme, atëherë nuk ka rëndësi nëse lojtari luan çdo ditë apo herë pas here.
  • Lojtarët që mund të përballojnë të luajnë bixhoz nuk mund të zhvillojnë një varësi – problemi që lojtarët e fatit nuk e kuptojnë është se kumari i tepërt nuk shkakton vetëm probleme financiare. Lojtarët që kalojnë shumë kohë duke luajtur bixhoz priren të prishin marrëdhëniet e tyre, të humbasin punën dhe madje të kenë probleme ankthi.
  • Lojtarët e papërgjegjshëm dhe me vullnet të dobët mund të zhvillojnë një varësi – Problemet e lojërave të fatit mund të prekin njerëzit e të gjitha niveleve të inteligjencës. Pra, të gjithë duhet të kenë kujdes kur hyjnë në këtë formë argëtimi.

Shenjat dhe simptomat e varësisë ndaj lojërave të fatit

Fatkeqësisht, varësia nga bixhozi njihet si një 'sëmundje e fshehur dhe nuk ka shenja apo simptoma të dukshme. Gjëja e parë që kanë kumarxhinjtë problematik është mohimi se ekziston një problem aktual.

Kushdo që ndjen nevojën për të qenë i fshehtë në lidhje me lojërat e fatit ka një problem kumari. Momenti që një lojtar fillon të gënjejë për kohën dhe sasinë e parave që shpenzon duke luajtur bixhoz është një shenjë nxitëse se ka një problem.

Kushdo që ka probleme me kontrollin e lojërave të fatit ka të ngjarë të ketë një problem kumari. Lojtarët që thjesht nuk mund të ndalojnë lojën e fatit derisa të humbasin të gjitha paratë e tyre, kanë më shumë gjasa të zhvillojnë një varësi nëse nuk e kanë bërë tashmë.

Kushdo që luan bixhoz edhe kur nuk ka para, ka të ngjarë të ketë një problem kumari. Lojtarët, të cilët shpenzojnë të gjitha paratë e tyre në lojëra të fatit, madje edhe paratë që supozohej të ishin për diçka tjetër, ka të ngjarë të zhvillojnë një varësi.

Vetë-ndihmë për problemet e lojërave të fatit

Hapi i parë për të kapërcyer një varësi është të kuptosh se ekziston një problem aktual për t'u përballur. Shpenzimi i shumë parave dhe futja në borxhe do të kërkojë shumë punë dhe guxim për të dalë nga situata.

Lojtarët nuk duhet të dëshpërohen, pasi shumë njerëz e kanë kaluar këtë dhe kanë arritur të gjejnë një rrugëdalje. Nuk është kurrë tepër vonë për të kërkuar ndihmë dhe problemi që duhet të mbajnë mend kumarxhinjtë është se kjo nuk është diçka që ata mund ta bëjnë vetë. Ata do të kenë nevojë për ndihmën dhe mbështetjen e të afërmve të tyre.

Lojtarët duhet të lehtësojnë ndjenjat e pakëndshme dhe t'i zëvendësojnë ato me ato më të shëndetshme. Bixhozi mund të duket si një mënyrë e mirë për të kaluar pak kohë kur dikush ndihet i mërzitur ose i vetmuar. Por ka gjëra të tjera më të shëndetshme që një person mund të bëjë, si të stërvitet ose të kalojë kohë me miqtë që nuk luajnë kumar.

Rrethohu me njerëz që nuk luajnë kumar. Është shumë e rëndësishme të luftoni varësinë me mbështetjen e njerëzve të dashur. Ringjallni disa marrëdhënie të vjetra dhe kaloni kohë me familjen ose kolegët.

Bashkohuni me një grup mbështetës. Ka shumë organizata në mbarë botën ku njerëzit që kanë të njëjtat probleme mblidhen së bashku dhe ndihmojnë njëri-tjetrin.

Dhe kush mund ta kuptojë më mirë një lojtar me probleme sesa dikush që ka kaluar të njëjtat probleme?

Kumarxhinjtë Anonim është një organizatë shumë e njohur që ofron një program me 12 hapa për të ndihmuar lojtarët me probleme. Çdo person duhet të gjejë një sponsor, i cili është një ish-kumarxhi dhe ka përvojën për të qëndruar i lirë nga varësia.

Lojtarët që kanë të bëjnë me çrregullime të humorit si depresioni, stresi ose abuzimi me substancat, duhet të kërkojnë ndihmë. Këto probleme mund të shkaktojnë probleme me lojërat e fatit dhe ta përkeqësojnë situatën edhe më shumë.

Si të ndaloni lojërat e fatit për mirë

Nuk është e vështirë të presësh kordonin dhe të heqësh dorë nga kumari, por të qëndrosh në rikuperim është. Në ditët e sotme, kumari është lehtësisht i aksesueshëm, gjë që e bën më të vështirë për të varurit që shërohen të shmangin rikthimin.

Gjithsesi, është ende e mundur të qëndrosh larg lojërave të fatit dhe për ta bërë këtë, lojtarët me probleme duhet të rrethohen me njerëz të cilëve u besojnë dhe ndihen të sigurt, të shmangin mjediset dhe faqet e internetit joshëse dhe të gjejnë aktivitete më të shëndetshme për të pushtuar mendjen e tyre.

Ballafaqimi me dëshirat për lojërat e fatit

Është krejtësisht normale të ndjesh një dëshirë për të luajtur bixhoz, por ndërsa një lojtar problematik zhvillon zakone më të shëndetshme dhe gjen një rrjet të fortë mbështetës, do të bëhet më e lehtë t'i rezistosh dëshirave.

Ka disa gjëra që lojtarët duhet të kenë parasysh kur sulmojnë mallrat e bixhozit:

  • Mos qëndroni vetëm në shtëpi – sa herë që një lojtar ndjen dëshirën për të luajtur bixhoz, ai duhet të gjejë një person me të cilin të kalojë pak kohë ose të shkojë në një takim Anonim të Kumarxhinjve.
  • Vonesa e lojërave të fatit – sa herë që një lojtari ka një dëshirë për të luajtur bixhoz, ai duhet të presë për ca kohë dhe dëshira mund të kalojë ose të dobësohet mjaftueshëm për të rezistuar.
  • Vizualizoni – Sa herë që një lojtari ka një dëshirë për të luajtur bixhoz, ai duhet të imagjinojë se çfarë do të ndodhë nëse dorëzohet. Ka shumë të ngjarë që ata të humbasin të gjitha paratë e tyre dhe në fund të seancës së tyre të lojës, ata do të ndihen edhe më keq.
  • Gjeni një aktivitet tjetër – Sa herë që një lojtari ka një dëshirë për të luajtur bixhoz, ai duhet të gjejë ndonjë aktivitet tjetër, si të shikojë një film ose të shkojë në palestër.

Trajtimi i varësisë nga bixhozi

Të kërkosh ndihmë nuk do të thotë se një person është i dobët, por thjesht do të thotë se ai është në atë fazë të jetës së tij kur ka nevojë për ndihmë profesionale.

Çdo lojtar i fatit është unik dhe ata kanë nevojë për një program të përshtatur posaçërisht për nevojat e tyre. Ka shumë opsione të ndryshme trajtimi në dispozicion dhe disa prej tyre përfshijnë si më poshtë:

  • Programet e rehabilitimit – këto programe u drejtohen lojtarëve me varësi të rëndë nga kumari, të cilët nuk janë të disponueshëm për të shmangur kumarin.
  • Trajtimi për kushtet themelore – ky program është një kombinim i terapisë, ilaçeve dhe ndryshimeve të stilit të jetesës. Një problem i lojërave të fatit mund të jetë rezultat i çrregullimit bipolar, kështu që një terapist duhet ta përjashtojë këtë.
  • Programi njohës-sjellës – ky program synon të ndryshojë sjelljen jo të shëndetshme dhe u mëson kumarxhinjve se si të luftojnë nxitjet e kumarit.

Si të ndihmoni dikë me varësi nga bixhozi

Nëse njihni dikë që ka një problem me lojërat e fatit, ka disa gjëra që mund të bëni për ta ndihmuar atë. Varësia nga kumari është jashtë një situate të zakonshme që prek jo vetëm lojtarin e bixhozit, por edhe ata përreth tyre.

Si person, duke njohur dikë me varësi nga kumari, mund të keni ndjenja të përziera dhe kjo është krejtësisht normale.

Kjo do të marrë shumë energji dhe kërkon kohë, por lajmi i mirë është se ka një dritë në fund të një tuneli. Ne kemi hasur në shumë njerëz që kanë kaluar një makth për shkak të lojërave të fatit, por e kanë kapërcyer problemin përfundimisht.

Ajo që duhet të mbani mend është se nuk mund ta bindni dikë të ndalojë lojën e fatit, ky duhet të jetë vendimi i tyre, por ju mund ta inkurajoni dhe të provoni gjithçka që është e mundur për t'i ndihmuar ata të kapërcejnë varësinë e tyre.

Katër këshilla për njerëzit që njohin dikë me varësi nga bixhozi

Ju keni të drejtë për veten tuaj si emocionalisht ashtu edhe financiarisht. Ju nuk mund të lejoni që varësia e dikujt tjetër të dominojë jetën tuaj dhe të injoroni nevojat tuaja.

Ndonjëherë, mund të ndihet dërrmuese të përballosh varësinë e një personi të dashur nga kumari. Për këtë arsye, kërkimi i mbështetjes është shumë i rëndësishëm. Zbulimi se shumë familje po kalojnë të njëjtën situatë si ju, do t'ju ndihmojë të ndiheni pak më mirë dhe do t'ju ndihmojë të ndiheni se nuk jeni vetëm në këtë.

Kujdesuni për financat e familjes. Kjo nuk do të thotë që ju duhet të shqetësoheni për gjithçka, por do t'ju ndihmojë të siguroheni që financat dhe kredia juaj nuk janë në rrezik.

Kufiri i depozitave

Bob Casino sigurohet që lojtarët të mbrohen në çdo kohë. Për këtë arsye, ata ofrojnë disa veçori të ndryshme që lojtarët mund të përdorin për t'i ndihmuar ata të kontrollojnë dëshirën e tyre për kumar.

Është shumë e rëndësishme të dini për pasojat e lojërave të fatit dhe kjo do t'i ndihmojë lojtarët t'i qasen këtij aktiviteti më me kujdes.

Një mjet shumë i rëndësishëm është vendosja e një kufiri të depozitave. Ne i këshillojmë lojtarët të vendosin një kufi depozite edhe para se të fillojnë të luajnë bixhoz. Kjo do t'i ndihmojë ata të mbajnë kontrollin e financave të tyre. Lojtarët mund të vendosin një kufi depozite për një ditë, një javë ose një muaj.

Kufiri i Humbjes

Lojtarët duhet të vendosin se sa para janë të përgatitur të humbasin në një kazino për një ditë, javë ose muaj. Humbja bazohet në depozitën fillestare dhe jo në fitimet e atribuuara, kështu që kjo mund të jetë pak konfuze për disa lojtarë.

Le të themi se një lojtar bën një depozitë $50 dhe vendos një kufi humbjeje prej $20. Gjatë lojës, nëse përfundojnë duke fituar një shumë të madhe, le të themi 500 dollarë, dhe nëse vazhdojnë të luajnë, mund të humbasin më shumë se 20 dollarë nga bilanci i 500 dollarëve pasi kufiri i humbjes bazohet në depozitën fillestare.

Kufiri i seancës

Lojtarët mund të vendosin një kufi në sasinë e kohës që kalojnë duke luajtur. Kjo do t'i ndihmojë ata të mos marrin vendime të nxituara dhe të kuptojnë se ka një ditë tjetër për të luajtur lojëra.

Vetëpërjashtimi

Vetëpërjashtimi është një pushim nga kumari. Lojtarët mund të vendosin një kufi vetëpërjashtimi për 6 muaj, 9 muaj ose 1 vit. Gjatë kësaj kohe, lojtarët nuk do të jenë në gjendje të bëjnë një depozitë dhe të luajnë për para të vërteta në kazino. Për më tepër, kazinoja nuk do të dërgojë asnjë email promovues, në mënyrë që lojtarët të mos ndihen të tunduar për të luajtur kumar.

Për t'u vetëpërjashtuar nga lojërat e fatit, lojtarët duhet të kontaktojnë Mbështetjen e Klientit dhe ata do t'i ndihmojnë ata gjatë procesit.

Ne i këshillojmë lojtarët të kontaktojnë një nga organizatat e mëposhtme nëse besojnë se kanë një problem me lojërat e fatit:

Lojëra me përgjegjësi

Bixhozi në një kazino online duhet të jetë një aktivitet argëtues dhe jo një arsye për stres shtesë. Fatkeqësisht, ekziston një përqindje e caktuar e njerëzve që humbasin kontrollin e zakoneve të tyre të lojërave të fatit dhe zhvillojnë një varësi. Është shumë e rëndësishme që edhe para se të filloni të luani një gjë të rëndësishme, e ajo është që bixhozi të mos shihet si burim të ardhurash.

Në momentin që një lojtar kupton se po shpenzon para që nuk mund të përballojë t'i humbasë, ose lojërat fillojnë të ndërhyjnë në rutinën e tij normale të përditshme, ai duhet të marrë parasysh marrjen e disa hapave si kufizimi i sasisë së kohës dhe parave që shpenzojnë.

Total score8.1
Përfitimet

Fakte të shpejta të kazinosë

Year foundedYear founded: 2017
BonusetBonuset (5)
Bonus ndeshjeBonus rrotullime falasBonus të mirëpriturBonusi VIPBonusi me depozitë
GjuhëtGjuhët (8)
Angleze
Franceze
Gjermane
Greke
Japoneze
Portugeze
Ruse
Spanjolle
LicencatLicencat (1)
Llojet e mbështetjesLlojet e mbështetjes (2)
LojëraLojëra (9)
Metodat e depozitimitMetodat e depozitimit (16)
EcoPayz
GiroPay
Interac
MaestroMasterCard
Neosurf
NetellerPaysafe Card
QIWI
Skrill
Trustly
Visa
WebMoney
Yandex Money
Zimpler
instaDebit
MonedhatMonedhat (7)
Dollari Kanadez
Dollari i Zelandës së Re
Euro
Krona Norvegjeze
Rubla ruse
Shtetet e Bashkuara Dollar
Zloty Polak
Programi i FilialitProgrami i Filialit (1)
ShtetetShtetet (163)
Afganistani
Afrika e Jugut
Algjeria
Andorra
Angola
Arabia Saudite
Argjentina
Armenia
Aruba
Austria
Azerbajxhani
Bahamas
Bahrein
Bangladeshi
Barbados
Belize
Benin
Bermuda
Bolivia
Bosnja dhe Hercegovina
Botsvana
Brazili
Brunei
Bullgaria
Burkina Faso
Burundi
Butani
Côte d'Ivoire
Danimarka
Egjipti
Ekuador
El Salvador
Emiratet e Bashkuara Arabe
Eritrea
Etiopia
Filipinet
Finlanda
Fixhi
Gabon
Gambia
Gana
Gjeorgjia
Gjermania
Gjibraltari
Grenada
Grenlanda
Greqia
Guajana
Guatemala
Guinea
Haiti
Holanda
Honduras
Hong Kongu
Hungaria
India
Indonezia
Iraku
Irani
Irlanda
Ishujt Kajman
Ishulli i Manit
Islanda
Japonia
Jemeni
Jordania
Kamboxhia
Kameruni
Kanadaja
Katari
Kazakistani
Kenia
Kepi i Gjelbër
Kili
Kina
Kirgistani
Kiribati
Kolumbia
Komoret
Kongo
Korea Jugore
Kosta Rika
Kroacia
Kuba
Kuvajti
Laosi
Lesoto
Libani
Liberia
Luksemburgu
Madagaskari
Makao
Malajzia
Malavi
Maldivet
Mali
Mali i Zi
Malta
Maqedonia
Maroku
Mauritius
Meksika
Mianmar
Moldavia
Monako
Mongolia
Mozambik
Namibia
Nauru
Nepali
Nigeri
Nigeria
Nikaragua
Norvegjia
Omani
Pakistani
Palau
Panamaja
Papua Guinea e Re
Paraguaj
Peruja
Polonia
Qipro
Republika Dominikane
Ruanda
Rusia
Samoa
San Marino
Sejshellet
Senegali
Serbia
Shqipëria
Sierra Leone
Singapor
Somalia
Sri Lanka
Suazilandi
Sudani
Surinami
Tajlandë
Tajvani
Tanzania
Taxhikistani
Territoret Palestineze
Togo
Tokelau
Tonga
Tunizia
Turkmenistani
Tuvalu
Uganda
Ukraina
Uruguai
Uzbekistani
Venezuela
Vietnami
Xhamajka
Xhibuti
Zambia
Zelanda e Re
Zimbabve
Zvicra
Çad
SoftwareSoftware (44)