Blackjack Switch në kazinotë në internet

Blackjack është ndoshta një nga lojërat më të vjetra dhe më të njohura të kazinosë që mund të luani ndonjëherë. Blackjack-u klasik që mund të gjeni në çdo kazino tokësore ose në internet është varianti më i popullarizuar i lojës. Sidoqoftë, gjatë viteve të fundit, janë shfaqur shumë variacione të blackjack-ut popullor në botë.

Një nga variacionet më mbresëlënëse të lojës klasike është pa dyshim Blackjack Switch, i cili dallohet nga ai origjinal në shumë mënyra, por mund të jetë edhe më emocionues për adhuruesit e kazinosë për të luajtur. Në thelb, tabelat e ndërprerësve të blackjack mund të gjenden kryesisht në internet, ndërsa pothuajse çdo faqe kazinoje në internet ka disa tavolina ndërprerëse.

Pavarësisht se Blackjack Switch ka rregulla të ndryshme nga versioni origjinal, ai ka ende shumë të përbashkëta me lojën klasike. Megjithatë, për t'ju ndihmuar të jeni të suksesshëm në të luajtur këtë lojë, dhe gjithashtu të krijoni një strategji bazë për të fituar në afat të gjatë, ne vendosëm të mbulojmë gjithçka që mund t'ju duhet të dini rreth Blackjack Switch.

Ardit Krasniqi
WriterArdit KrasniqiWriter

Çfarë është një ndërprerës Blackjack?

Blackjack Switch është një variant i lojë klasike blackjack, ku në vend të një dore, ju merrni dy. Pasi të keni marrë katër kartat fillestare, do të jeni në gjendje të ndërroni kartat. Por, sigurisht, ekziston një rregull për këtë, pasi të keni marrë dy palët tuaja, do të jeni në gjendje të ndërroni kartat kryesore.

Ky variant i Blackjack u shpik nga Geoff Hall në 2003. E gjithë ideja pas këtij variacioni të lojës erdhi pasi ai po luante në dy tavolina njëkohësisht. Ai mori dy duar shumë të dobëta dhe mendoi se ato mund të përmirësoheshin në mënyrë drastike nëse letrat kryesore mund të zëvendësoheshin me njëra-tjetrën, gjë që filloi idenë e Blackjack Switch.

Në vitin 2009, strategjia e ndërrimit të blackjack-ut u patentua dhe filloi të fitonte popullaritet në të gjithë botën me një ritëm shumë të shpejtë. Që atëherë, loja është bërë në dispozicion në kazinotë online, dhe tani luhet kryesisht online, por mund të luhet edhe në disa kazino në Las Vegas.

Cilat janë rregullat dhe loja e Blackjack Switch?

Siç e dini tashmë, çelësi Blackjack është një variant i blackjack, i cili ndjek strategjitë e ndërrimit. Ndryshe nga versioni klasik, në kalimin e blackjack, do t'ju jepen dy duar, cilat letra kryesore mund t'i ndërroni për të bërë një super ndeshje, duke ju dhënë një skaj shumë i mirë i shtëpisë.

Për të luajtur këto dy duar, duhet të vendosni dy baste të barabarta për secilën, duke marrë parasysh faktin se ato janë dy duar të ndara. Për lojërat me "Blackjack switch", numri i kuvertës mund të ndryshojë. Ka variacione me katër, gjashtë ose tetë kuvertë. Pra, nëse mbështeteni në numërimin e kartave, duhet ta mbani parasysh këtë.

Përveç kësaj, të gjitha rregullat e tjera mbeten të njëjta si në variantin klasik të blackjack. Gjithashtu, Rregulli i shikimit për tregtarin mbetet. Ai mund të kontrollojë nëse është natyral, sa herë që merr një as apo një dhjetë. Në shumicën e kazinove në internet, do të keni mundësinë të vendosni sigurim ndaj kartës së sipërme të tregtarit, nëse është një ACE ose një dhjetë, me shanse 2:1.

Një rregull tjetër interesant nga i cili mund të përfitoni, është se ju mund të rindani katër letrat tuaja fillestare, deri në 3 herë, me një maksimum prej katër duarsh.

Si të filloni të luani Blackjack Switch?

Në fillim, çelësi i blackjack mund të tingëllojë pak zhgënjyes, por mos u shqetësoni, ne do t'ju shpjegojmë se si të filloni të luani lojën hap pas hapi.

 • Pasi të uleni në një tavolinë ndërprerëse të blackjack, ju dhe të gjithë lojtarët e tjerë do të merreni me dy duar. Tregtari do të bëjë një dorë për veten e tij.
 • Pastaj, ju keni lirinë për të ndërruar, goditur ose dyfishuar, në mënyrë që të keni duart më të mira të mundshme për një pozicion të përsosur loje.
 • Kur të keni mbaruar me duart tuaja dhe t'i afroheni sa më shumë të jetë e mundur 21, mund të qëndroni në këmbë dhe të shihni nëse strategjia juaj e thjeshtë e ndërrimit funksionoi vërtet.
 • Pas kësaj, tregtari do t'i kthejë letrat me fytyrë poshtë dhe do të luajë si në blackjack klasik.

Rregulla unike të kalimit të Blackjack

Për t'ju ndihmuar të kuptoni se si të luani Blackjack Switch, ne do të grupojmë rregullat që e dallojnë atë nga versioni klasik i lojës.

 • Lojtarët mund të dyfishohen pasi të ndahen,
 • Kur një lojtar kalon për të bërë një blackjack, ai do të llogaritet si 21.
 • Në shumicën e lojërave, dora e tregtarit godet një 17 të butë.
 • Blackjack Switch paguan 1:1.
 • Sigurimi ofrohet me koeficient 2:1.
 • Përparësia e shtëpisë në Blackjack Switch është 0.13%.

Bastet anësore të Blackjack Switch

Si në shumicën e lojërave të tjera blackjack, në variacionet e kalimit, lojtarët kanë gjithashtu akses në baste anësore, të cilat njihen edhe si baste anësore të superndeshjes. Në thelb, këto rregulla përdoren nga lojtarët që kanë strategji të avancuara ndërrimi, pasi kërkohet më shumë saktësi.

Për bastet anësore në Blackjack Switch, shpërblimet janë në rastin e dy ose më shumë letrave që përputhen në çdo dorë. Sigurisht, pagesat mund të jenë të ndryshme në kazino të ndryshme në internet, por zakonisht, ju mund të prisni pagesa si kjo:

 • Çdo çift - 1:1
 • Tre të një lloji - 5:1
 • Dy Çifte - 8:1
 • Katër të një lloji - 40:1

Si të fitoni në Blackjack Switch?

Për të qenë i suksesshëm në këtë variant të blackjack-ut, duhet të jeni shumë mirë të përgatitur dhe të dini se kur të merrni vendimin për ndryshimin. Gjëja më e mirë për ju është të gjeni një strategji të mirë për të ndjekur dhe t'i përmbaheni asaj pa marrë parasysh çfarë.

Çfarë strategjie ndërrimi për të zgjedhur?

Sigurisht, ka shumë strategji ndërrimi që mund t'i gjeni për t'i përdorur për përvojën tuaj të basteve në blackjack në internet. Fatkeqësisht, pasi do të keni dy duar, duhet të keni një strategji më të avancuar ndërrimi, në mënyrë që të jeni të përgatitur për të luajtur të dyja. Megjithatë, një strategji e thjeshtë ndërrimi mund të funksionojë, por ju duhet të përmirësoheni sa më shpejt të jetë e mundur.

Pavarësisht nga strategjia juaj, gjithçka fillon pas marrëveshjes fillestare, kur ju duhet të vendosni nëse doni të ndaheni. Pastaj, nëse jo, mund të vazhdoni me strategjinë bazë që keni përdorur për variacionin klasik.

Për fat të mirë, në ditët e sotme, ju mund të gjeni një kalkulator komutues në internet, i cili mund t'ju ndihmojë në çdo situatë, të kuptoni nëse do të ishte më mirë të ndërroni kartat apo jo.

Në përgjithësi, kur të goditni, të qëndroni ose të ndërroni, duhet të keni gjithmonë parasysh kur jeni duke krijuar strategjinë tuaj, por çfarë tjetër të kërkoni?

 • Mbani gjithmonë parasysh bankrollin tuaj, pasi çdo herë do të vini bast në dy duar.
 • Në shumicën e rasteve, sigurimet dhe bastet anësore duhet të shmangen.
 • Mund të ndërroni vetëm kartat kryesore.
 • Mbani në mend nëse jeni duke luajtur me gjashtë kuvertë, katër ose tetë.

Ku është i disponueshëm një ndërprerës Blackjack?

Çelësi i blackjack-ut është bërë mjaft i popullarizuar gjatë viteve të fundit, pasi ju jep mundësinë të luani me dy duar fillestare, të tregtoni letra mes tyre dhe gjithashtu të vendosni para në çdo dy letra. Shumë ofrues të kazinove dhe kazino janë në të, kështu që ju mund ta gjeni fjalë për fjalë Blackjack Switch kudo: në kazinotë në internet, në kazinotë e Las Vegasit ose ndonjë tjetër.

Pse të zgjidhni një ndërprerës Blackjack?

Deri tani, çelësi i blackjack duhet të tingëllojë pak më i thjeshtë, kështu që duhet të ketë tërhequr tashmë vëmendjen tuaj. Por, për t'ju ndihmuar të vendosni nëse ky është lloji më i mirë i lojës blackjack për ju, le të shohim përfitimet kryesore të tij.

 • Buza e shtëpisë në çelësin e blackjack është shumë e ulët.
 • Në çelësin Blackjack, ju keni lirinë për të luajtur me dy duar, kundër dorës së vetme të tregtarit.
 • Mund të bëni një ndërrim ose të zgjidhni të qëndroni me kombinimin aktual.
 • Kjo ju lejon të përjetoni lëvizje dhe situata të ndryshme.
 • Ju mund të përfitoni nëse vendosni një bast anësor në super ndeshje.

Siguria dhe siguria duke luajtur Blackjack Switch

Switch Blackjack është një variant i lojës që mund të gjendet në çdo kazino më të mirë, pa marrë parasysh nëse është në internet apo në tokë. Sigurisht, zakonisht ky lloj loje vjen në një format live, i cili, siç e dini tashmë shumica prej jush, është një opsion shumë i sigurt. Kur jeni duke luajtur tabela të drejtpërdrejta, të dhënat tuaja mbrohen nga teknologji shumë të avancuara të kriptimit. Për të rritur më tej sigurinë, mund t'ju duhet të hidhni një sy në faqet më të mira të kazinove në internet që janë të besuara dhe të sigurta.

About the author
Ardit Krasniqi
Ardit Krasniqi
About

Ardit, një shqiptar i krenar, kombinon me mjeshtëri dashurinë e tij për lojrat e kazinos me aftësinë e tij gjuhësore. Si një lokalizues i udhëzimeve për kazino online, puna e tij është e pasur me nuancat kulturore.

Send email
More posts by Ardit Krasniqi

FAQ

Çfarë është një ndërprerës Blackjack?

Çelësi i Blackjack është një variant i Blackjack, në të cilin do të trajtoheni me dy duar në vend të asaj të zakonshmes. Pasi të keni marrë duart, mund të merrni vendimin për të ndërruar dy letrat kryesore, duke bërë një kombinim më të mirë. Gjithashtu, duhet të mbani mend se gjithmonë duhet të vendosni para në duart tuaja.

Çfarë duhet të bëni nëse tregtari godet një Soft 17?

Nuk është e pazakontë të shohësh që tregtari godet një 17 të butë në çelësin e blackjack. Fatkeqësisht, gjithçka varet nga ajo që është karta juaj dhe si dëshironi të vazhdoni. Pra, kur tregtari godet soft 17, gjithçka varet nga kartat tuaja se çfarë të bëni.

Çfarë është House Edge në Blackjack Switch?

House Edge në blackjack përcakton se çfarë fitimi pret të bëjë kazinoja në secilën lojë, të shprehur në përqindje. Blackjack Switch njihet si variacioni i blackjack me skajin më të ulët të shtëpisë. Zakonisht është vetëm 0.13%, që është mjaft e ulët në krahasim me variacionet e tjera. Në situata të caktuara, si sipas rregullave standarde të Las Vegas, me gjashtë kuvertë, nëse tregtari godet një 17 të butë dhe blackjack-i i ndërruar është 21, skaji i shtëpisë do të jetë 0.58%.

Cilat kazino ofrojnë tavolina këmbimi Blackjack?

Ka shumë faqe kazinoje në internet që kanë tavolina kazino blackjack. Natyrisht, për të zgjedhur më të mirën, duhet të përcaktoni se cilat janë kërkesat dhe pritshmëritë tuaja në mënyrë që kazino t'u përshtatet atyre.

Çfarë strategjie të përdorni për të luajtur Blackjack Switch?

Një nga gjërat më të vështira në lojën e kalimit të blackjack është se çfarë strategjie duhet ndjekur. Sigurisht, ka shumë strategji që mund të ndiqni në lidhje me atë që duhet të bëni kur tregtari qëndron në një dorë të caktuar, godet ose edhe nëse tregtari luan. Por, në kalimin Blackjack, duhet të mendoni edhe për bankrollin tuaj, pasi çdo herë, do të vendosni më shumë fonde ndërsa luani me dy duar.

Çfarë është një bast anësor në një çelës Blackjack?

Një bast anësor, i njohur gjithashtu si një bast anësor i superndeshjes, është kur vendosni një bast, përveç lojës kryesore, që shpërblehet nëse duart e lojtarëve përbëhen nga dy ose më shumë letra që përputhen. Për shembull, nëse duart e një lojtari kanë dy palë, pagesa do të jetë 8:1; në rastin e katër të një lloji, pagesat do të jenë 40:1. Por, si në çdo variant tjetër të blackjack-ut, në variantin e kalimit, nuk është shumë fitimprurëse të vendosni ndonjë bast anësor.

Kush e shpiku çelësin Blackjack?

Çelësi i blackjack-ut u shpik nga Geoff Hill, i cili po luante online në dy tavolina blackjack, ku iu dhanë dy duar shumë të këqija. Por, ai mendoi se ato mund të përmirësoheshin nëse ndërroheshin kartat kryesore. Kështu i lindi ideja për këtë variant. Geoff gjithashtu shpiku disa variacione të tjera të Blackjack, si Blackjack Free Bet, Blackjack Zombie, dhe gjithashtu Zappit.