Azur Rishikimi 2024 - Responsible Gaming

AzurResponsible Gambling
CASINORANK
7.9/10
BonusBonus 500$ + 20 rrotullime falas
Lojëra superiore
Pagesat e shpejta
Programe ekskluzive VIP
E besuar
E verifikuar
E sigurt
Lojëra superiore
Pagesat e shpejta
Programe ekskluzive VIP
Azur is not available in your country. Please try:
Responsible Gaming

Responsible Gaming

Angazhimi ndaj Lojërave të Përgjegjshme: Si [Kazino e përmendur] Mbështet lojtarët

Mjetet e Monitorimit dhe Kontrollit [Casino Mentioned] kupton rëndësinë e lojërave të përgjegjshme dhe ofron mjete të ndryshme për të ndihmuar lojtarët të mbajnë kontrollin mbi zakonet e tyre të lojërave të fatit. Këto përfshijnë kufijtë e depozitave, kufijtë e humbjeve, përkujtuesit e sesioneve dhe opsionet e vetë-përjashtimit. Duke vendosur këto kufij, lojtarët mund të sigurojnë që të qëndrojnë brenda buxhetit të tyre dhe të shmangin kumarin e tepërt.

Partneritetet me Organizatat Mbështetëse Në angazhimin e saj për lojëra të përgjegjshme, [Casino Mentioned] ka krijuar partneritete me organizata me reputacion dhe linja ndihmëse të dedikuara për të ndihmuar lojtarët me probleme. Këto bashkëpunime u ofrojnë lojtarëve akses në shërbime mbështetëse profesionale që mund t'i ndihmojnë ata të kapërcejnë çdo problem që lidhet me lojërat e fatit me të cilat mund të përballen.

Fushata ndërgjegjësuese dhe burime arsimore Për të promovuar praktikat e përgjegjshme të lojërave të fatit, [Casino Mentioned] angazhohet në mënyrë aktive në fushata ndërgjegjësimi dhe ofron burime edukative për lojtarët e saj. Këto nisma synojnë të rrisin ndërgjegjësimin për shenjat e sjelljeve problematike të lojërave të fatit, në mënyrë që individët të kuptojnë se kur kanë nevojë për ndihmë.

Proceset e verifikimit të moshës [Casino Mentioned] merr masa të rrepta për të parandaluar individët e mitur të hyjnë në platformën e saj. Nëpërmjet proceseve të fuqishme të verifikimit të moshës, të tilla si kontrollet e verifikimit të identitetit dhe kërkesat për paraqitjen e dokumenteve, kazinoja siguron që vetëm ata që plotësojnë kriterin ligjor të moshës mund të marrin pjesë në aktivitetet e lojërave të fatit.

Veçoria e kontrollit të realitetit dhe periudhat e ftohjes Duke njohur rëndësinë e pushimeve gjatë lojës, [Casino Mentioned] ofron një veçori të "kontrollit të realitetit" që u kujton lojtarëve kohën e tyre totale të kaluar në platformë. Për më tepër, periudhat e pushimit janë të disponueshme për lojtarët që dëshirojnë të bëjnë një pushim të përkohshëm nga lojërat e fatit. Këto veçori inkurajojnë lojëra të përgjegjshme duke promovuar zakone të shëndetshme të lojës.

Identifikimi proaktiv i lojtarëve të mundshëm me probleme [Kazino e përmendur] identifikon në mënyrë proaktive lojtarët e mundshëm me probleme bazuar në zakonet e tyre të lojërave përmes sistemeve të përparuara të monitorimit. Kur ngrihen flamuj të kuq në lidhje me modelet e sjelljes së tepërt ose që shqetësojnë, kazinoja merr hapat e duhur për të ndihmuar këta lojtarë, si ofrimi i burimeve mbështetëse ose zbatimi i kufizimeve të përkohshme.

Tregime me ndikim pozitiv Dëshmi dhe histori të shumta theksojnë se si [Kazino e përmendur] ka ndikuar pozitivisht në jetën e lojtarëve përmes iniciativave të saj të lojërave të përgjegjshme. Këto llogari tregojnë përkushtimin e kazinosë për të mbështetur individët në kapërcimin e sfidave të lidhura me lojërat e fatit dhe për të nxitur një mjedis të sigurt dhe të këndshëm lojrash.

Mbështetja e klientit për shqetësimet e lojërave të fatit Lojtarët mund të kontaktojnë lehtësisht [Mbështetja e klientit të Casino Mentioned] në lidhje me çdo shqetësim në lidhje me sjelljen e tyre të lojërave të fatit. Kazinoja ofron kanale të dedikuara, duke përfshirë bisedën e drejtpërdrejtë, emailin dhe mbështetjen telefonike, ku profesionistë të trajnuar janë të disponueshëm për t'i trajtuar këto çështje menjëherë dhe në mënyrë konfidenciale.

Duke i dhënë përparësi praktikave të përgjegjshme të lojërave, [Casino Mentioned] siguron që lojtarët mund të shijojnë përvojën e tyre të lojërave të fatit duke ruajtur kontrollin mbi zakonet e tyre.

Ne i këshillojmë lojtarët që t'i qasen kësaj forme argëtimi me kujdes. Ata duhet të dinë se mund të ketë disa pasoja të rënda nëse kënaqen me lojërat e fatit pa disa kufizime. Për këtë arsye, ne e gjejmë mjetin e Kufirit të Depozitave një nga më të dobishmet për lojtarët. Në këtë mënyrë, ata mund të vendosin kufij për shumën që depozitojnë dhe pasi të arrijnë kufirin e tyre, lojtarët nuk do të jenë në gjendje të bëjnë një depozitë të re.

Vendosja e një kufiri depozite do t'i ndihmojë lojtarët të shmangin vendimet e nxituara. Ata mund të vendosin një kufi ditor, javor dhe mujor për shumën që mund të përballojnë të depozitojnë. Për ta bërë këtë, lojtarët mund të kontaktojnë Mbështetjen e Klientit dhe ata do t'i udhëheqin ata gjatë procesit.

Test i vetëvlerësimit

Lojtarët që kalojnë shumë nga koha e tyre e lirë duke luajtur bixhoz dhe nuk janë të sigurt nëse po zhvillojnë një varësi apo jo, mund të bëjnë testin e vetëvlerësimit. Ky është një grup pyetjesh që ata duhet t'u përgjigjen me të vërtetë për të përcaktuar nëse kanë një problem apo jo. Ky është hapi i parë drejt trajtimit nëse është e nevojshme.

 • A kaloni shumë kohë duke menduar për lojërat e fatit?
 • A keni nevojë të rrisni sasinë e parave për të ndjerë emocione gjatë lojërave të fatit?
 • A përpiqeni të zvogëloni lojën e fatit, por pa sukses?
 • A ndiheni të shqetësuar kur përpiqeni të kufizoni lojën tuaj të fatit?
 • A gënjeni për zakonet tuaja të lojërave të fatit?
 • A ju pengon bixhozi në punën apo studimet tuaja?
 • A ktheheni për të fituar paratë që keni humbur në kumar?
 • A merrni hua para për të mbuluar borxhet tuaja të lojërave të fatit?
 • A luani kumar kur ndiheni të trishtuar apo të shqetësuar?

Vetëpërjashtimi

Vetë-përjashtimi është një tjetër mjet i shkëlqyeshëm që Kazino Azur ka për lojtarët e tij. Lojtarët mund të vetëpërjashtohen nga kumari për një periudhë të caktuar. Gjatë kësaj kohe, ata nuk do të jenë në gjendje të depozitojnë dhe të luajnë lojëra për para të vërteta. Ky është një mjet i mrekullueshëm nga i cili mund të përfitojnë të gjithë ata që kanë probleme me kontrollin e dëshirës së tyre për të luajtur.

Me fjalë të tjera, vetë-përjashtimi është një proces që lejon lojtarët të kërkojnë të ndalohen nga të gjitha objektet e lojërave. Vetëpërjashtimi është i pakthyeshëm dhe lojtarët nuk mund ta ndryshojnë atë në asnjë mënyrë dhe duhet të presin që periudha të përfundojë.

Problemi i lojërave të fatit

Kumari i përgjegjshëm ka të bëjë me përdorimin e lojërave të fatit për argëtim dhe argëtim. Në momentin që një lojtar fillon të përdorë kumarin si burim të ardhurash ose luan kumar me para që nuk mund t'i humbasë, në atë moment ky aktivitet mund të bëhet shumë problematik.

Për këtë arsye, Azur Casino ka programe të ndryshme të kumarit të përgjegjshëm që kanë të bëjnë me parandalimin. Qëllimi kryesor është që në radhë të parë të ndalohet zhvillimi i kumarit problematik.

Në fillim, lojtarët i injorojnë këto programe sepse nuk e identifikojnë veten si kumarxhinj me probleme. Për këtë arsye, është shumë e rëndësishme që kjo çështje terminologjie dhe perceptimi të trajtohet dhe të përcaktohet se si të pozicionohen këto programe për t'i bërë ato relevante në mendjet e kumarxhinjve.

Të luash me përgjegjësi do të thotë të marrësh pauza dhe të mos përdorësh kumarin si burim të ardhurash. Kjo është thjesht një formë argëtimi dhe duhet parë si e tillë. Lojtarët duhet të luajnë vetëm me paratë që mund të përballojnë për të humbur, sepse, le të jemi të sinqertë, kjo është një pjesë e madhe e procesit të lojërave të fatit. Ne e dimë se është një emocion i tillë kur lojtarët fitojnë një xhekpot të madh, dhe disa mund të mendojnë se edhe një fitore e vogël është emocionuese. Gjithsesi, lojtarët mund të humbasin të gjitha fondet e tyre kur luajnë kumar, kështu që kjo është diçka për të cilën duhet të përgatiten. Thjesht kështu funksionojnë gjërat, dhe duhet parë si një paradhënie për të gjithë argëtimin që patën, dhe jo si humbje.

Kumari kompulsiv është një çrregullim shumë kompleks dhe ka faktorë biologjikë dhe psikologjikë. Për shembull, fëmijët që janë rritur nga një lojtar problematik kanë shanse më të mëdha për t'u bërë të varur më vonë në jetë.

Organizatat problematike të lojërave të fatit

Bixhozi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të vrarë kohën ose për të shuar pak avull. Shumë njerëz e shijojnë këtë aktivitet çdo ditë, dhe disa madje luajnë bixhoz profesionalisht.

Lojtarët e rastësishëm kanë shumë lojëra të ndryshme për të luajtur dhe disa nga më të njohurat janë lojërat e lojërave elektronike në internet që ofrojnë disa tituj plot argëtim. Kumarxhinjtë profesionistë, nga ana tjetër, shkojnë për lojëra më të bazuara në strategji si pokeri. Ata madje mund të konkurrojnë në turne si World Series of Poker.

Gjithsesi, shumë nga çdo gjë mund të ketë pasoja negative për lojtarët. Një përqindje e vogël e lojtarëve të fatit mund të zhvillojnë një varësi, për fat të keq, kryesisht sepse kumari shoqërohet nga një nxitim ose fitime të larta që ngjall një reagim emocional në tru që e bën atë mjaft të varur për disa lojtarë.

Ka shumë organizata të ndryshme në mbarë botën që ndihmojnë në trajtimin e kumarit kompulsiv. Në shumicën e rasteve, këto organizata ofrojnë informacion falas për rreziqet e varësisë ndaj lojërave të fatit dhe ofrojnë konsultime dhe këshilla. Këtu janë disa nga organizatat që lojtarët mund të kontaktojnë nëse ndiejnë nevojën:

 • GamCare – ky është ofruesi kryesor kombëtar i këshillimit dhe mbështetjes falas për këdo që vuan nga kumari kompulsiv. GamCare është i bazuar në MB dhe ndihmon çdo person që dëshiron të punojë me veten e tij dhe të merret me kumarin e tij kompulsiv. Organizata ka krijuar kanale të ndryshme komunikimi duke përfshirë telefonin, bisedën e drejtpërdrejtë, bisedën në grup, emailin dhe forumin. Pavarësisht se në cilën mënyrë një lojtar vendos t'i kontaktojë ata, ata do të marrin ndihmë nga shërbimet e tyre të ekspertëve. Në krye të gjithë kësaj, organizata ka disa lokacione fizike ku ata ndihmojnë gjithashtu.
 • BeGambleAware – kjo është një organizatë tjetër që mbështet ata që janë të varur nga lojërat e fatit, në mënyrë që ata të mund të shërohen nga praktikat e tyre jo të shëndetshme dhe të rimarrin kontrollin mbi jetën e tyre. BeGambleAware është gjithashtu i bazuar në MB dhe ata bëjnë shumë përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me problemin e lojërave të fatit dhe për të inkurajuar pjesëmarrjen e përgjegjshme në aktivitet.
 • Kumarxhinjtë Anonim – grupe të ndryshme me emrin Kumarxhinj Anonim janë formuar në shumë vende për t'u kujdesur në mënyrë anonime për lojtarët problematikë. Këto grupe janë të lira për t'u bashkuar dhe ato ofrojnë konsultime dhe diskutime të rregullta ku personat e varur ndajnë betejat e tyre dhe çfarë po bëjnë për t'u rikthyer në kamion. Ka gjithashtu forume dhe dhoma bisede ku lojtarët e pandërprerë mund të takohen për të ndarë përvojat e tyre dhe për të inkurajuar njëri-tjetrin.
 • Zgjedhja jo shans – kjo është faqja e Zelandës së Re kundër basteve që edukon lojtarët për dëmet që mund të bëjnë bastet nëse nuk janë të kujdesshëm. Ata kanë një faqe interneti shumë informuese të mbushur me shumë informacione për të edukuar publikun në lidhje me lojërat e fatit dhe pasojat e tij dhe se si mund të bëhet lehtësisht një çështje problematike.
 • Ndihma në internet për bixhozin – banorët e Australisë që mendojnë se bastet e tyre janë jashtë kontrollit mund të kontaktojnë Ndihmën Online të Kumarit. Kjo është një organizatë që merret si me kumarxhinjtë kompulsivë ashtu edhe me familjen e tyre të ngushtë.
 • Këshilli i Sigurisë së Kanadasë – kjo është një organizatë që merret me mësimdhënien dhe rritjen e ndërgjegjësimit se sa i dëmshëm mund të jetë kumari. Në disa raste, kumari kompulsiv mund të paraqesë edhe një kërcënim për sigurinë e publikut të gjerë.
 • NCP Kumar - Këshilli Kombëtar për Problemet e Kumarit është qendra kryesore informative për amerikanët që kanë të bëjnë me varësinë nga kumari. Organizata bën çmos për të ofruar ndihmë mbarëkombëtare dhe zhvillon një fushatë të rregullt për të mësuar publikun rreth lojërave të fatit dhe natyrës së tij shumë të varur.
 • Linja ndihmëse për lojërat e fatit – kjo është një organizatë që operon në Zelandën e Re dhe është një platformë shumë e dobishme që lidh lojtarët me probleme me ekspertët që do t'i ndihmojnë ata në luftimin e varësisë. Kumarxhinjtë mund të kontaktojnë organizatën duke përdorur një numër telefoni pa pagesë, mesazhe me tekst dhe forume. Për më tepër, ato ofrojnë shumë informacione rreth efekteve që kumari kompulsiv mund të ketë tek njerëzit dhe të dashurit e tyre.
 • Fondacioni i Problemeve të Kumarit – kjo është një tjetër organizatë që operon në Zelandën e Re dhe ndihmon individët që preken nga kumari kompulsiv. Kumarxhinjtë mund të aksesojnë një sërë qendrash shëndetësore të disponueshme në qytetet kryesore të Zelandës së Re.