Rishikimi i kazinosë 10bet - Responsible Gaming

Age Limit
10bet
10bet is not available in your country. Please try:
Metodat e depozitimit
PayPalSkrillMasterCardVisaTrustlyNetellerPaysafe Card
Trusted by
Malta Gaming AuthorityUK Gambling CommissionSwedish Gambling Authority

Responsible Gaming

Bixhozi mund të bëhet problem për disa lojtarë që zhvillojnë një varësi. Kushdo që ka të bëjë me një varësi duhet të kontaktojë me një nga organizatat e mëposhtme për udhëzim dhe ndihmë:

Kumarxhinj Anonimë

Faqja e internetit: www.gamblersanonymous.org

Terapia e lojërave të fatit

Faqja e internetit: www.gamblingtherapy.org

Për shumicën e lojtarëve, bixhozi është një aktivitet argëtues pa asnjë pasojë. Gjithsesi, disa kumarxhinj fillojnë ta shohin kumarin si një mënyrë për të fituar para të lehta dhe janë ata që zhvillojnë një varësi.

Varësia nga kumari mund të ketë shumë pasoja negative psikologjike, fizike dhe sociale. Njerëzit që zhvillojnë një varësi, do të zhvillojnë disa probleme të lidhura me ankthin.

Simptomat e varësisë ndaj lojërave të fatit

Varësia nga kumari mund të shkaktohet për disa arsye si stresi, periudha e vështirë në jetë dhe vështirësitë financiare. Ekzistojnë gjithashtu disa arsye emocionale që do të kontribuojnë në zhvillimin e varësisë, duke përfshirë këto:

 • Tejkalimi i izolimit social duke vizituar kazinotë
 • Ndjenja e një nxitimi të adrenalinës
 • Mërzia
 • Të jesh në një situatë jete që është e vështirë për t'u zgjidhur
 • Relaksohuni pas një dite të vështirë në punë

Këta janë faktorë emocionalë që mund ta tërheqin dikë të luajë kumar më shumë se zakonisht, edhe kur nuk mund të përballojë të humbasë para. Gjithsesi, ka shenja më të dukshme të një problemi të lojërave të fatit:

 • Humbja e kontrollit dhe pamundësia për të kontrolluar nxitjet impulsive për të luajtur bixhoz.
 • Probleme në punë.
 • Humbja e interesit për hobi dhe injorimi i përgjegjësive familjare për shkak të zakoneve të lojërave të fatit.
 • Rritni sasinë e kohës dhe parave të shpenzuara në kumar për të rikuperuar bastet e humbura.
 • Një ndikim negativ në marrëdhëniet e ngushta.
 • Vjedhja ose huamarrja e parave për lojëra të fatit.
 • Mohimi për të pasur një problem

Diagnoza

Diagnostifikimi i varësisë ndaj lojërave të fatit është një detyrë e vështirë pasi kjo varësi si çdo tjetër e shfaq shenjën e saj kur është e zhvilluar thellë. Për të ndihmuar kumarxhinjtë të kuptojnë nëse kanë të bëjnë me një varësi, lojtarët duhet të tregojnë të paktën 4 nga shenjat e mëposhtme në 12 muajt e fundit:

 • Lojtarët duhet të luajnë kumar me shuma të shtuara parash për të ndjerë eksitimin.
 • Ndjeheni të shqetësuar kur përpiqeni të ndaloni lojën e fatit.
 • Përpjekja e pasuksesshme për të ndaluar ose zvogëluar sasinë e kohës dhe parave të shpenzuara për lojërat e fatit.
 • Vazhdimisht duke menduar për lojërat e fatit dhe duke bërë plane të ardhshme për lojërat e fatit.
 • Bixhozi kur ndiheni të stresuar.
 • Përpjekja për të luajtur më shumë për të rikuperuar paratë e humbura.
 • Të gënjejnë të afërmit për kohën dhe paratë e shpenzuara për kumar.
 • Kanë probleme në marrëdhënie dhe punë për shkak të zakoneve të tyre të lojërave të fatit.
 • Huazimi i parave nga të tjerët për lojërat e fatit.

Varësia nga kumari

Varësia nga kumari mund të çojë në një sërë problemesh dhe mund t'i ndodhë kujtdo, pa marrë parasysh gjininë, moshën apo fenë. Pasi sjellja e lojërave të fatit nuk mund të kontrollohet, ajo mund të fillojë të ndërhyjë në financat, marrëdhëniet dhe vendin e punës. Gjëja e vështirë për këtë varësi është se individi mund të mos e kuptojë se ka një problem për ca kohë.

Pasi ndjenja e kumarit bëhet e barabartë me marrjen e një droge ose me pirjen e një pijeje. Bixhozi ka fuqinë të ndryshojë gjendjen shpirtërore dhe gjendjen shpirtërore të individit dhe mund të ketë një ndikim psikologjik, fizik dhe social te lojtari i kumarit.

Pasi lojtari nuk mund të kontrollojë dëshirat e tij për kumar dhe kur kjo dëmton ndonjë fushë të jetës së tyre, kumari bëhet një problem i madh që duhet zgjidhur menjëherë.

Mjekimi

Nuk mund të themi se ekziston një formulë magjike që do të funksionojë për çdo lojtar, por secili person duhet të gjejë atë që funksionon më mirë për të. Në përgjithësi, trajtimi ndahet në tre lloje:

 • Terapia – kumarxhinjtë mund të fillojnë terapi sjelljeje ose terapi njohëse të sjelljes. E para do t'i ndihmojë ata të zvogëlojnë dëshirën për të luajtur kumar, ndërsa e dyta do t'i ndihmojë kumarxhinjtë të ndryshojnë mënyrën se si mendojnë për lojërat e fatit.
 • Medikamentet – kumarxhinjtë mund të fillojnë të marrin stabilizues të humorit dhe ilaqet kundër depresionit që mund t'i ndihmojnë ata të zvogëlojnë simptomat dhe sëmundjet që vijnë nga varësia ndaj kumarit. Gjithsesi, kjo duhet të bëhet me konsultën e mjekut.
 • Grupet e vetë-ndihmës – ka shumë organizata të ndryshme që janë në dispozicion për lojtarët që kanë të bëjnë me varësinë nga kumari.

Të dish që një person ka nevojë për ndihmë është hapi i parë drejt rimëkëmbjes. Lojtarët që merren me këtë varësi duhet të dinë se nuk është kurrë vonë për të kërkuar ndihmë. Sa më shpejt të fillojnë të merren me problemin aq më mirë.

Kufiri i depozitave

Ka disa hapa që lojtarët mund të ndërmarrin edhe para se të fillojnë të luajnë bixhoz. Një nga veçoritë më të mira që ofron 10bet Casino është Limiti i Depozitave. Kjo veçori do t'i ndihmojë lojtarët të vendosin një shumë të rehatshme për të depozituar dhe pasi të arrijnë atë kufi, ata nuk do të jenë në gjendje të bëjnë një depozitë të re.

Para vendosjes së kufirit, një lojtar duhet t'i bëjë vetes pyetjet e mëposhtme:

 • Sa mund të përballojnë të humbasin para se të fillojnë të luajnë bixhoz?
 • Sa shpesh dëshirojnë të luajnë?
 • Sa kohë zgjat seanca mesatare e tyre e lojërave?

Lojtarët mund të vendosin kufizime ditore, javore dhe mujore, dhe ata mund t'i rrisin ose ulin ato kufij më vonë. Gjithsesi, ata duhet të mbajnë mend se një ulje në kufi do të hyjë në fuqi menjëherë, ndërsa një rritje do të hyjë në fuqi vetëm pasi të ketë përfunduar një periudhë 24-orëshe.

Test i Vetëvlerësimit

Lojtarët të cilët janë të shqetësuar se kumari ka pushtuar jetën e tyre, ata duhet t'u përgjigjen pyetjeve të mëposhtme:

 • A luan kumar për t'i shpëtuar mërzisë?
 • A ndiheni keq kur humbisni të gjitha paratë tuaja në kumar dhe nuk keni mundësi të luani më?
 • A luani kumar derisa të humbisni të gjitha paratë tuaja?
 • A gënjeni për të mbuluar shumën e parave që shpenzoni për kumar?
 • A ndiheni sikur keni humbur interesin për familjen dhe miqtë tuaj?
 • A mendoni se duhet të përpiqeni të rifitoni paratë që keni humbur në kumar?
 • A keni një dëshirë për të luajtur kumar pas frustrimeve dhe zhgënjimeve?
 • A ndiheni në depresion për shkak të zakoneve tuaja të lojërave të fatit?

Sa më shumë përgjigje pozitive të ketë një person, aq më shumë ka të ngjarë të ketë një problem me lojërat e fatit. Ka shumë organizata me të cilat mund të kontaktojnë nëse e shohin veten të paaftë për të kontrolluar dëshirën e tyre për të luajtur bixhoz.

Vetëpërjashtimi

Lojtarët që janë thellë në telashe mund të vetëpërjashtojnë veten nga kumari. Gjëja më e mirë për të bërë këtu është të kontaktoni Mbështetjen e Klientit dhe ata do të ndihmojnë çdo individ të marrë vendimin më të mirëinformuar.

Gjatë periudhës së vetëpërjashtimit, lojtarët do të kenë akses në llogaritë e tyre, por ata nuk do të jenë në gjendje të bëjnë një depozitë dhe të luajnë për para të vërteta. Lojtarët, të cilët zgjedhin të vetëpërjashtohen përgjithmonë nga lojërat e fatit, nuk do të jenë në gjendje të hyjnë në llogarinë e tyre.

Lojëra me përgjegjësi

10bet Casino merr gjithçka në fuqinë e saj për t'u ofruar klientëve mjetet që mund t'i përdorin pa rrezikuar stilin e tyre të jetesës.

Të dish se çfarë mund t'i bëjë një personi varësia nga kumari është thelbësore, në këtë mënyrë lojtarët do të hyjnë më me kujdes në këtë formë argëtimi.

10bet ofron kufizime në kohën e luajtur, shumat e depozituara dhe të humbura dhe shumë veçori të tjera nga të cilat lojtarët mund të përfitojnë.

Total score7.8
Përfitimet
+ Bonuse dhe promovime të jashtëzakonshme
+ Pagesa të sigurta
+ Lundrim i qetë dhe i lehtë
+ Një program shpërblyes i veçantë për klientët e përzgjedhur

Fakte të shpejta të kazinosë

Year foundedYear founded: 2003
BonusetBonuset (5)
Baste falas
Bonus ndeshjeBonus të mirëpriturBonusi me depozitëKodet e bonusit
GjuhëtGjuhët (2)
Angleze
Suedeze
LicencatLicencat (4)
Llojet e mbështetjesLlojet e mbështetjes (3)
LojëraLojëra (44)
Baccarat
Badminton
Basketboll
Bast në FutbollBaste sportive
Bejsbolli
Biatlon
Bileta gërvishtëseBlackjack
Boks
CS:GO
Dota 2
Eurovizion
Formula 1
Futboll
Futboll Amerikan
Futbolli Australian
Futsalli
Gara me kuaj
Golf
Hokej mbi akull
Hokej mbi dysheme
Kazino HoldemKeno
King of Glory
Kriketi
League of Legends
Live Progressive Baccarat
MMA
Motorsport
Politika
Ruletë
Shigjetat
Slotat
Snooker
Sportet virtuale
Sportive
StarCraft 2
Tenis tavoline
Tenisi
UFC
Zagarët
eSports
Çiklizëm
Metodat e depozitimitMetodat e depozitimit (12)
Apple Pay
Credit Cards
Debit Card
MasterCardNetellerPayPalPaysafe CardSkrill
Trustly
Visa
Visa Debit
Visa Electron
MonedhatMonedhat (8)
Dollari Kanadez
Dồngu Vietnamez
Euro
Krona Suedeze
Paund sterlina
Reali Brazilian
Ringgiti Malajzian
Shtetet e Bashkuara Dollar
ShtetetShtetet (10)
Arabia Saudite
Bahrein
Emiratet e Bashkuara Arabe
Irlanda
Katari
Kuvajti
Malta
Mbretëria e Bashkuar
Omani
Suedia
SoftwareSoftware (15)